Szukaj

Czy mięśniaki macicy zagrażają ciąży?

Podziel się
Komentarze0

Radość z zajścia w ciąże może zakłócić wiadomość o pojawieniu się mięśniaków w twojej macicy. Nie należy jednak przedwcześnie zakładać czarnego scenariusza, gdyż pomimo iż jesteś w ciąży podwyższonego ryzyka to przy odpowiedniej trosce nic Ci nie zagraża. Mięśniaki ma około 25 % kobiet ale większość z nich nie zdaje sobie w ogóle sprawy z ich obecności. Narośla te są  usytuowane wewnątrz lub na zewnątrz ściany macicy. Mogą one być małe, jak ziarnko grochu lub duże, jak grejpfrut. Zazwyczaj nie powodują żadnych objawów i dlatego kobiety dowiadują się o ich istnieniu przy przypadkowym USG. Pomimo, że na ogół nie powodują one żadnych dolegliwości to w trakcie ciąży mogą silnie boleć lub dawać mocne krwawienia miesiączkowe.

Czasem gdy mięśniaki wywołują bardzo poważne dolegliwości lekarz decyduje się na ich operacyjne usunięcie, ale przeważnie są leczone antybiotykami.

Zanim więc zdecydujesz się na zajście w ciąże, zrób sobie kontrolne USG w celu wykluczenia obecności mięśniaków.


Kiedy wykryto u Ciebie obecność mięśniaków i jesteś w ciąży ich obecność może wywołać poronienie lub zmienić wielkość macicy, przez co ciąża wydaje się bardziej zaawansowana niż jest w rzeczywistości. Mięśniaki rosną wraz z rozwojem dziecka i często nie przeszkadzają w rozwoju maleństwa oraz w porodzie. Nie oznacza to jednak, że nie należy ich kontrolować. Duże mięśniaki umiejscowione na ścianach macicy mogą usytuować się w taki sposób, że zasłaniają łożysko. Ponadto takie usytuowanie często uniemożliwia poród siłami natury oraz utrudniają dziecku przybranie pozycji główkowej - gdy maluch układa się pośladkowo lub poprzecznie, konieczne jest cesarskie cięcie.

Jeżeli Twój mięśniak był duży zdarza się, że po porodzie pojawia się krwawienie, gdyż narośl utrudnia obkurczanie się macicy.

Leczenie


W trakcie ciąży najprawdopodobniej zostaniesz skierowana na rutynowe badania do szpitala, gdzie lekarz wykona Ci USG i KTG. Jeżeli mięśniaki miękną i zaczynają zanikać mogą wywoływać ból. W takim wypadku lekarz zaleci Ci środki przeciwbólowe oraz zaleci odpoczynek. W wypadku gdy ból staje się ostry jak najszybciej udaj się do szpitala aby skontrolować stan mięśniaka oraz swoją ciążę.

W trakcie trwanie ciąży mięśniaki nie są usuwane chirurgicznie ze względu na ryzyko krwawienia. Może on być wykonany po narodzinach dziecka lecz większość mięśniaków się kurczy samoistnie po porodzie.

Komentarze do: Czy mięśniaki macicy zagrażają ciąży?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz