Szukaj

Ćwiczenie podczas ciąży może wpłynąć na przyszłą płodność

Podziel się
Komentarze0

Według badań Samanthy Kaminski, absolwentki North Dakota State University, aktywnośc ruchowa wśród ciężarnych świń zwiększała płodność u ich młodych. Badaczka zastanawia się teraz, czy takie same zależności zachodzą również u ludzi. Wiele badań, których nie można przeprowadzić na ludziach, jest realizowanych na świniach, ponieważ jest to zwierzę niezwykle bliskie nam anatomicznie.Zespół badawczy Kaminski wiedział już wcześniej, że przepływ krwi w macicy może wpływać na przepływ krwi do jajników u rozwijających się płodów. Zdecydowano się więc na kolejne badania dotyczące zależności między przepływem krwi w macicy a rozwojem jajników.

Naukowcy zebrali 15 świń rodzaju żeńskiego, które zostały zapłodnione. Między 40 a 105 dniem ciąży badacze zmusili świnie do ćwiczeń polegających na 30-minutowym spacerze po stodole 3 razy w tygodniu. Wprowadzono tę praktykę w kolejnych dwóch pokoleniach świń.

W pierwszym badacze sprawdzali jajniki prosiąt niedługo po urodzeniu, u młodych świń oraz u 6-miesięcznych osobników. Badano wagę jajników, rozwój komórek i ich rodzaje. Okazało się, że efekty ćwiczeń maleją wraz z dojrzewaniem świń, natomiast u nowo narodzonych osobników z większą wagą zauważono większą proliferację komórek w grupie, która ćwiczyła.

U młodych świń nie zauważono różnic w wadze czy rozwoju komórek jajników. Świnie, które zmuszano do ćwiczeń, wykazywały wzrost komórek w pęcherzyku jamistym.

W drugim pokoleniu badano jajniki u rozwijających się płodów w 94 dniu ciąży. Nie zauważono różnic w wadze, natomiast odnotowano wzrost komórek jajnika płodu u osobników przymuszanych do ćwiczeń.

Autorzy badań zapewniają, że wyznaczony przez nich czas ćwiczeń świń, czyli 30 minut spaceru trzy razy tygodniowo, to optymalna próba, która daje miarodajne wyniki w porównaniu z inną ilością czasu spędzoną na ćwiczeniu obiektów badawczych.

Kaminski planuje dalsze badania poświęcić zweryfikowaniu czy proliferacja komórek jest dobrym wskaźnikiem przyszłej płodności oraz chciałaby sprawdzić, dlaczego nie zaszły zmiany w wadze i rozwoju komórek jajników w poszczególnych grupach badanych świń. 

Komentarze do: Ćwiczenie podczas ciąży może wpłynąć na przyszłą płodność

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz