Szukaj

Cierpnięcie rąk w czasie ciąży

Podziel się
Komentarze1

Odczuwasz mrowienie w dłoniach lub stopach? Początkowo możesz pomyśleć, że jest to spowodowane ekscytacją wywołaną spodziewaniem się dziecka. Niestety nic bardziej mylnego, drętwienie które Ci zaczyna dokuczać to jedna z dolegliwości nieodłącznie związanych z ciążą.Cierpnięcie palców rąk i stóp jest spowodowane uciskiem obrzękniętych tkanek na mięśnie. W czasie ciąży dochodzi do obrzęku struktur kanału nadgarstka, przez który przechodzą nerwy przewodzące impuls do palca. Niestety rezultatem tego jest pojawienie się wzrostu nacisku na włókna nerwowe powodujące pieczenie, mrowienie,drętwienie czy nawet ból. Wszystkie te objawy  powodują odczuwanie dolegliwości w nadgarstkach, dłoniach a nawet w ramionach.

Objawy spowodowane cierpnięciem kończyn najczęściej nasilają się w nocy, chociaż oczywiście nie wykluczone, że dadzą o sobie znać w ciągu dnia. Czynnikiem nasilenia nocnych bóli jest fakt nagromadzenia się w ciągu dnia płynów, które w pozycji leżącej przepływają z kończyn dolnych do innych części ciała.


Aby unikać przykrych dolegliwości staraj się by podczas snu nic nie uciskało rąk, możesz układać ręce na podwyższeniu z dodatkowej poduszki. Ponadto drętwienie można złagodzić poprzez potrząsanie dłońmi. Jeżeli żaden z tych sposobów nie przynosi Ci ulgi porozmawiaj ze swoim lekarzem.

Zdarza się, że ulgę przynosi akupunktura lub unieruchomienie nadgarstka. Leki jakie są zazwyczaj przepisywane w wypadku cierpnięcia rąk, a mianowicie niesteroidowe leki przeciwzapalne nie mogą być przyjmowane w trakcie ciąży ze względu na bezpieczeństwo maluszka.

Często musisz się po prostu uzbroić w cierpliwość. Typowe dla ciąży obrzęki znikają po przyjściu dziecka na świat, a wraz z nimi także cierpnięcie dłoni. Jeżeli masz wrażenie, że Twoje dolegliwości wynikają nie tylko z odmiennego stanu ale tez np. wykonywaną przez Ciebie pracą, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Oto kilka sposobów na to, jak radzić sobie z obrzękami:

  • Wieczorem mocz dłonie w chłodnej wodzie to zmniejsza obrzęki.
  • Jeżeli często rozmawiasz przez telefon korzystaj z zestawu głośno mówiącego lub słuchawek.
  • Jeżeli często korzystasz z komputera rób przerwy w pracy, a ponadto używaj stabilizatora nadgarstka przy pracy z klawiaturą.

Komentarze do: Cierpnięcie rąk w czasie ciąży (1)

sarenbrandt
sarenbrandt 09-04-2015 02:40

od razu na konsultacje!!!

1

Będąc w ciąży, musimy tym poważniej reagować na wszelkie dolegliwości. W przypadku drętwienia rąk, może być to spowodowane zespołem cieśni nadgarstka. Na szczęście jednak można to dość łatwo i skutecznie wyleczyć, najlep... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze