Szukaj

Ciąża: zastrzyki z siarczanu magnezu groźne dla płodu?

Podziel się
Komentarze0

Amerykańska agencja FDA ogłosiła, iż lekarze nie powinni podawać siarczanu magnezu dłużej niż przez pięć dni kobietom ciężarnym. Siarczan magnezu jest używany jako środek zapobiegający przedwczesnemu porodowi. Generalnie nie jest oficjalnie zatwierdzony w tym wskazaniu, ale lekarze często go używają w takich przypadkach.FDA przestrzega przed licznymi zagrożeniami związanymi z podawaniem siarczanu magnezu kobietom ciężarnym.

Może to skutkować następującymi problemami u płodu i noworodka:

- niskimi poziomami wapnia;

- problemami z kośćmi;

- osteopenią;

- złamaniami.

Agencja amerykańska dodaje, że nie jest wiadome, czy istnieje jakiś bezpieczny okres terapii siarczanem magnezu, jeżeli chodzi o zminimalizowanie problemów zdrowotnych u płodu.

Nie po raz pierwszy FDA ostrzega lekarzy przed potencjalnymi zgubnymi konsekwencjami długoterminowego stosowania siarczanu magnezu u kobiet ciężarnych.

Raport zamieszczony w Obstetrics and Gynecology,Obstetrics and Gynecology pokazuje, że dożylne podawanie siarczanu magnezu kobietom ciężarnym, które są zagrożone przedwczesnym porodem, jest nieskuteczne i potencjalnie szkodliwe.

Siarczan magnezu znany jest także jako sole z Epsom. Jest to nieorganiczna sól zawierająca siarkę i tlen. W medycynie jest stosowana do:

- leczenia bólów;

- zapobiegania porażeniu mózgowemu u wcześniaków;

- kontroli ciężkich ataków astmy;

- zapobiegania wstrząsom w stanie przedrzucawkowym;

- kontroli wstrząsów w rzucawce.

Siarczan magnezu jest czasami podawany ciężarnym kobietom w 26 – 34 tygodniu ciąży, przez dłuższy okres, w celu opóźnienia skurczów, co przyśpiesza rozwój płuc płodu i zapobiega przedwczesnemu porodowi.

Komentarze do: Ciąża: zastrzyki z siarczanu magnezu groźne dla płodu?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz