Szukaj

Ciąża: wpływ związków chemicznych w PCV wiąże się z otyłością u późniejszych pokoleń

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego odkryli, iż związki tributylocyny (ang. tributyltin – TBT) zawarte w farbie do malowania kadłubów wojskowych statków oraz w tworzywach sztucznych, takich jak PCV, mogą przyczynić się do wielokrotnego występowania otyłości w różnych pokoleniach, nawet bez późniejszego wystawienia na te związki chemiczne.W trakcie doświadczenia ciężarne myszy zostały poddane działaniu chemicznej tributylocyny w takich ilościach, w jakich zwykle występuje ona w otoczeniu człowieka.

Wkrótce u zwierząt zaobserwowano wzrost ilości tkanki tłuszczowej, stłuszczenie wątroby oraz pojawienie się predyspozycji do otyłości u ich „dzieci”, „wnucząt” i „prawnucząt”, mimo iż pokolenia te nie były czynnie wystawione na działanie substancji chemicznych.

Wyniki te pokazują, iż obecność związków zakłócających gospodarkę hormonalną, takich jak np. tributylocyna we wczesnym okresie życia, może trwałe wpłynąć na gromadzenie się tkanki tłuszczowej, nawet jeśli następne pokolenia nie miały kontaktu z tymi tworzywami sztucznymi.


Według profesora Bruce’a Blumberga z Uniwersytetu Kalifornijskiego, takie następstwa są dziedziczone bez mutacji nici DNA.  

Wystawienie organizmu ludzkiego na TBT następuje m.in. przez wypłukiwanie tego związku chemicznego z rur i zbiorników zrobionych z PCV.

Znaczne ilości cząsteczek tributylocyny znaleziono w domowym kurzu, co jest szczególnie istotne dla zdrowia małych dzieci, które dużą część czasu spędzają na podłodze i dywanach.

Niektórzy ludzie mogą przyjmować tributylocynę wraz z owocami morza, gdyż jej obecność w środowisku wodnym jest dość powszechna z powodu farb używanych do malowania wojskowych statków.

Profesor Blumberg zaszeregował tributylocynę jako związek chemiczny, który przyczynia się do występowania otyłości poprzez zwiększenie ilości komórek tłuszczowych oraz rozszerzenie możliwości magazynowania tłuszczów przez istniejące komórki.

Według niego TBT jest po części odpowiedzialna za modyfikację komórek zarodkowych, gdyż czyni je bardziej podatnymi na stanie się komórkami tłuszczowymi we wczesnej fazie rozwoju organizmu.

Komentarze do: Ciąża: wpływ związków chemicznych w PCV wiąże się z otyłością u późniejszych pokoleń

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz