Szukaj

Ciąża: przyczyny mdłości ciągle nieznane

Podziel się
Komentarze0

Badanie przeprowadzone przez francuski instytut IFOP pokazuje, że 72% kobiet cierpiało z powodu mdłości w czasie dziewięciu miesięcy ciąży. Objawy te dotykają więc większości kobiet w stanie błogosławionym, ale ich przyczyny nadal pozostają nieznane.Ankieta zrealizowana dla laboratorium Maternov pokazuje wyraźnie: blisko 3/4 przyszłych matek, w wieku od 25 lat do 34 lat, doświadczyło mdłości. Te nieprzyjemne dolegliwości pojawiają się generalnie pod koniec szóstego tygodnia i u większości kobiet ustępują pod koniec dwunastego tygodnia. Dla ciężarnej kobiety oznacza to sześć tygodni męki.

Ze względu na te objawy, 25% kobiet biorących udział w ankiecie absolutnie nie chciało ponownie zajść w ciążę.

Pytanie „skąd to się bierze?”, w dalszym ciągu pozostaje bez odpowiedzi.

Przyczyny biologiczne i bakteryjne

Doktor Marc-Alain Rozan, ginekolog położnik w Ile-de-France przyznaje: nie wiemy dokładnie, jakie są przyczyny tych wymiotów. Uważam, że odpowiada za to wiele czynników. Przede wszystkim, mdłości mogą mieć pochodzenie biologiczne. Być może chodzi tutaj o jakiś hormon łożyskowy, który działa na tarczycę, a ta z kolei prowokuje mdłości i wymioty. A być może estrogeny produkowane w wielkich ilościach zakłócają równowagę hormonalną i znów - prowokują mdłości i wymioty.

Inna teza, proponowana przez francuskie kolegium ginekologów i położników (Collège national des gynécologues et obstétriciens de France), mówi o bakterii, która może drażnić ściany żołądka i prowadzić... do wymiotów.


Przyczyny psychologiczne i kulturowe

Stan psychiczny pacjentki również może mieć duże znaczenie. Dr Marc-Alain Rozan mówi o symbolicznym odrzuceniu ciąży, diagnozowanym na podstawie przeszłości pacjentki (czy kiedyś poroniła, czy doświadczyła śmierci płodu, czy ciąża jest chciana, etc.). Te elementy mogą działać na psychikę i prowokować wymioty.


Doktor Jean Marty, sekretarz generalny narodowego syndykatu ginekologów i położników we Francji (Syndicat national des gynécologues obstétriciens de France), mówi: ten czynnik psychologiczny ma podstawowe znaczenie dla pojawienia się mdłości u kobiet ciężarnych. Psychiatrzy mówią o objawach histerii. Od najmłodszego wieku kobietom wmawia się, że muszą mieć dzieci. Ciąża jest więc postrzegana i przeżywana jako spełnienie tego, czego zostały nauczone. Mdłości stają się więc wyrazem tej presji społecznej oraz obsesji na temat ciąży.

Co bardziej zadziwiające, mdłości mają mieć również przyczyny kulturowe. Na przykład, w Afryce kobiety ciężarne produkują dużo śliny i spluwają na ziemię. W Europie - kobiety mają mdłości.

Mdłości czasami groźne

Niezależnie od przyczyny, mdłości ustępują około 12 tygodnia ciąży. Zdarza się jednak, że utrzymują się przez całą ciążę i wtedy stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia kobiety.

Pacjentka może stracić nawet 5% swojej wagi początkowej na przestrzeni kilku tygodni. Może się odwodnić i cierpieć z powodu niedoborów potasu, sodu i witamin -
wyjaśnia dr Marc-Alain Rozan. Niedożywienie i odwodnienie u kobiety ciężarnej mogą prowadzić do wad rozwojowych płodu.

Lekarz przystosowuje leczenie do stopnia ciężkości wymiotów. Na początku przepisuje się terapię standardową: coca-cola i antyemetyki (leki przeciwwymiotne), ponieważ zawierają sód, potas oraz cukier.

W przypadku mdłości niepowstrzymanych, niezbędna jest hospitalizacja i nawadnianie pod kroplówką.

Każda ciąża jest unikatowa

W życiu codziennym, mdłości te można uregulować unikając niektórych owoców i warzyw, silnych zapachów oraz jedząc 5-6 razy dziennie (poza normalnymi posiłkami), aby żołądek nie pozostawał pusty.

Nie ma uniwersalnej listy produktów spożywczych i zapachów, których należy unikać, ponieważ każda pacjentka jest jedyna w swoim rodzaju i inaczej postrzega zapachy i smaki.

Komentarze do: Ciąża: przyczyny mdłości ciągle nieznane

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz