Szukaj

Ciąża: czas ciąży ważnym problemem zdrowotnym dla kobiet

Podziel się
Komentarze0

Nowe badanie, opublikowane w specjalistycznym przeglądzie Nursing for Women's Health podkreśla znaczenie zdolności kobiety do zaplanowania w czasie ewentualnej ciąży. Autorzy badania oceniają, że antykoncepcja jest środkiem promocji zdrowia, a kobiety, które współpracują ze swoim lekarzem, aby zapewnić sobie zdrowe poczęcie, mogą zminimalizować dla siebie ryzyko powikłań w czasie ciąży oraz porodu.Jak stwierdzają amerykańskie centra kontroli i prewencji chorób, CDC (Centers for Disease Control and Prevention), w Stanach Zjednoczonych w 2009 roku odnotowano ponad 4 000 000 000 urodzeń.

Badanie z 2009 roku pokazało, iż w latach 1998 – 1999 oraz 2004 – 2005, wzrosła drastycznie liczba ciężkich powikłań okołociążowych, co przekłada się następująco na:

- wzrost o 21% liczby przypadków niewydolności nerek:

- wzrost o 52% liczby przypadków zatorowości płucnej;

- wzrost aż o 92% potrzeby transfuzji krwi.

Co więcej, śmiertelność kobiet w okresie ciąży i porodu ostro wzrosła w ciągu ostatnich dwudziestu lat: w 1987 roku odnotowano 6,6 zgonów na 100 000 kobiet ciężarnych, a w 2007 roku, już 12,7 na 100 000 kobiet ciężarnych.

Istnieje pilna potrzeba upewnienia się, że kobiety mają dostęp do tanich środków i usług antykoncepcyjnych, ze względu na rosnące proporcje śmiertelności i zachorowalności pośród kobiet w Stanach Zjednoczonych, stwierdza doktor Catherine Ruhl, dyrektor programu Women's Health Programs stowarzyszenia Association of Women's Health, Obstetric and Neonatal Nurses (AWHONN) w Waszyngtonie.


Jeżeli kobieta ma możliwość wybrać czy chce być w ciąży i kiedy ewentualnie w tę ciążę chciałaby zajść, może chronić siebie przed komplikacjami związanymi z ciążą, upewniając się, że zachodzi w ciążę w dobrym zdrowiu, podkreśla doktor Catherine Ruhl.

Specjalistka jeszcze podkreśla fakt, że środki antykoncepcyjne oraz inne metody kontroli płodności powinny być uważane za prewencję, która sprzyja dobremu zdrowiu całej populacji.

W Stanach Zjednoczonych, proporcje chorób takich jak otyłość, nadciśnienie oraz cukrzyca znacznie wzrosły pośród kobiet, a od dawna już wiadomo, że te schorzenia sprzyjają pojawianiu się komplikacji okołociążowych.

Dane amerykańskich władz zdrowotnych stwierdzają, że zaledwie niecała połowa kobiet, które urodziły w 2007 roku, miała zdrową wagę przed zajściem w ciążę. Oznacza to, że druga połowa kobiet miała nadwagę albo była po prostu otyła.

Doktor Catherine Ruhl sugeruje, żeby wszystkie kobiety rozmawiały o swoich planach reprodukcyjnych, a także o ich braku oraz o środkach antykoncepcyjnych, ze swoimi lekarzami.

Kobiety zasługują na to, żeby posiąść pełną wiedzę na temat tego, jak ważne jest jak najlepsze zdrowie przed zajściem w ciążę. Powinny też mieć lekarzy, którzy pomogą im osiągnąć im ich cele, podsumowuje doktor Catherine Ruhl.

Komentarze do: Ciąża: czas ciąży ważnym problemem zdrowotnym dla kobiet

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz