Szukaj

Ciąża a używki

Podziel się
Komentarze0

Wiele przyszłych mam dowiaduje się o swoim odmiennym stanie dopiero około 4-6 tygodnia ciąży. Do tego czasu naturalne jest, że prowadzą one swój normalny tryb życia, a co za tym idzie korzystają z różnych używek. Aby być całkowicie spokojnym o zdrowie nienarodzonego dziecka już na kilka miesięcy przed planowaną ciążą powinnaś zrezygnować z używek ale jeżeli jesteś w innej sytuacji zacznij dbać o siebie już od dzisiejszego dnia!W poniższym artykule przedstawimy wpływ środków odurzających na Twój organizm, a tym samym przekonamy Cię do ich negatywnego wpływu na rozwój Twojego nienarodzonego dziecka oraz wad rozwojowych jakie mogą pojawić się u Niego w przyszłości.

Leki a ciąża

Powszechną jest wiedza, że każde lekarstwo jakie przyjmujesz będąc w ciąży powinno być ówcześnie skonsultowane z Twoim lekarzem. Istnieją jednak lekarstwa jakie możesz stosować bez obawy, że zaszkodzą dziecku. W wypadku kiedy jesteś przeziębiona możesz zażywać witaminę C, rutinoscorbin czy wapno. Jeżeli dodatkowo boli Cię gardło nie stosuj tabletek do ssania lecz rób sobie płukanki z roztworu soli. Kiedy Twoim problemem są zaparcia dobrze jeżeli do codziennej diety wprowadzisz kubek jogurtu czy dwa jabłka. W momencie gdy trapią Cię poważniejsze dolegliwości skonsultuj się z lekarzem prowadzącym Twoją ciążę, a On na pewno znajdzie leki jakie nie będą miały negatywnego wpływu na przebieg ciąży. Co ważne jeżeli nie masz pewności co do bezpieczeństwa zażywanych leków nie lecz się sama!

Alkohol a ciąża

Po pierwsze musisz wiedzieć, iż lekarze nie stwierdzili aby niewielka ilość alkoholu w pierwszych tygodniach ciąży miała negatywny wpływ na Twoje maleństwo. Nie oznacza to jednak, że powinnaś lub możesz pić alkohol. Piszemy to tylko po to aby Cię uspokoić, gdyż zdarza się że sporo kobiet nie wiedząc o tym że są w ciąży piją alkohol.  Gorzej jeżeli nawet kiedy masz świadomość swego odmiennego stanu nadal sięgasz po ten rodzaj używki. Alkohol przenika przez łożysko i pojawia się w organizmie dziecka w takim samym stężeniu w jakim występuje on we krwi matki. Ten stan może powodować, że u nierozwiniętego w pełni maleństwa dojdzie do szeregu nie odwracalnych zmian: jak upośledzenie psychiczne i fizyczne. U dziecka którego matka pije alkohol w trakcie ciąży pojawia się tak zwany: zespół alkoholowy płodu. Noworodki rodzą się mniejsze, zwiększa się ryzyko śmierci przed narodzinami, a w późniejszym etapie życia pojawiają się kłopoty z koncentracją, trudności w nauce oraz zaburzenia zachowania.


Papierosy a ciąża

Nikotyna to bardzo niebezpieczna używka dla dziecka znajdującego się w Twoim brzuchu. Zwłaszcza od czwartego miesiąca ciąży, chociaż także we wcześniejszym etapie może wywołać bardzo niebezpieczne następstwa. Palenie nikotyny może powodować wcześniejszy poród a nawet poronienie. Aby najlepiej zobrazować Ci problem palenia papierosów w trakcie ciąży powinnaś uświadomić sobie, że Twoje dziecko podczas każdego zaciągania się przez Ciebie reaguje na dym, jaki trafia do Twego organizmu kaszlem oraz brakuje mu tlenu. Nie zaprzestanie palenie spowoduje powstanie wad rozwojowych u noworodka, zwiększa się prawdopodobieństwo zachorowania na choroby układu oddechowego, maleństwo urodzi się ono dużo mniejsze niż jego rówieśnicy, a w przyszłości będzie mieć kłopoty z nauką oraz koncentracją. Postaraj się unikać także środowiska gdzie są palacze, gdy z nawet bierne palenie może spowodować zmiany rozwojowe u nienarodzonego małego człowieka.

Kofeina a ciąża


Musisz uświadomić sobie, że kofeina to nie tylko kawa. Ta substancja występuje również w herbacie czy coca-coli. Dlatego ważne, żebyś zmniejszyła ilość przyjmowanych napojów jakie mają w sobie zawartość kofeiny. Duża ilość tej używki powoduje wady serca u dziecka, poza tym kofeina jest moczopędna co może spowodować odwodnienie organizmu. Dlatego staraj się unikać produktów z zawartością kofeiny i zastępować je sokami lub wodą z cytryną.

Komentarze do: Ciąża a używki

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz