Szukaj

Charakter wykuty jest już w życiu płodowym

Podziel się
Komentarze0

Najnowsze badanie stara się wyjaśnić, dlaczego bliźnięta różnią się cechami charakteru już od najmłodszych lat życia. Naukowcy z Dresden w Niemczech, którzy opublikowali swój artykuł w Science, mówią teraz, że każdy etap życia, także stadium embrionalne, zdają się wpływać na rozwój osobowości.Badanie przeprowadzono na 40 myszach genetycznie identycznych, umieszczonych w tym samym środowisku.

Naukowcy obserwowali zachowanie i rozwój mózgowy tych bliźniaczych myszy, wystawionych na działanie takich samych bodźców przez 4 tygodnie po narodzinach (równowartość kilku miesięcy u człowieka).

Dr Gerd Kempermann, współautor prac, mówi: - Już od momentu, kiedy znalazły się w tym miejscu, u naszych zwierząt zaobserwowaliśmy inne zdolności eksploracyjne, które zaakcentowały się jeszcze bardziej w przebiegu doświadczenia.


Jeszcze bardziej interesujące jest to, że cechy te były powiązane z modyfikacjami w hipokampie, czyli w strefie mózgowej związanej z uczeniem i pamięcią.

Im ciekawsze były gryzonie i im więcej zajmowały przestrzeni, tym większa była produkcja neuronów w ich mózgach w strefie hipokampu. A to sugeruje, że doświadczenia osobiste zmieniają rozwój mózgu i przyczyniają się do większej indywidualizacji.

Jak jednak wyjaśnić to, że bliźniacze myszy, dysponujące tym samym genomem, mają już pod koniec 4 tygodnia życia tak różne cechy charakteru? Oto jest pytanie!

Dr Michel Duyme, dyrektor badań CNRS w Montpellier, mówi: - Prace te wspierają hipotezę, która zakłada, że środowisko wpływa na zachowanie już w życiu płodowym. Różnic w osobowości, zaobserwowanych w badaniu, nie można wyjaśnić genetyką. Chodzi więc o czynniki zewnętrzne, które wchodzą w interakcje z genami, aby zmienić zachowania tych zwierząt. Położenie w łożysku, interakcje z innymi myszami, relacja z samicą po narodzeniu – to również czynniki, które należy wziąć pod uwagę.

Komentarze do: Charakter wykuty jest już w życiu płodowym

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz