Szukaj

Ból pleców w ciąży

Podziel się
Komentarze0

Kobieta w czasie ciąży musi zmagać się z wieloma dolegliwościami. Jedną z nich jest ciążowy ból pleców, który może być bardzo dokuczliwy dla przyszłej mamy. Co jest jego przyczyną i jak sobie z nim radzić?

Ból pleców w ciąży

Przyczyny bólu pleców w ciąży

Organizm kobiety w czasie ciąży produkuje wiele różnych hormonów, które powodują rozluźnienie połączeń stawowych. Jednym z nich jest relaksyna, która zmiękcza więzadła i miednicę, aby dziecko mogło się urodzić. Powiększająca się macica i waga dziecka jest dodatkowym obciążeniem dla kręgosłupa. Mięśnie brzucha, które są rozciągnięte, nie są w stanie poradzić sobie z takim ciężarem, dlatego kobiety spodziewające sie dziecka odczuwają ból kręgosłupa, gdyż to właśnie mięśnie pleców muszą poradzić sobie z tym obciążeniem. Do bólu pleców przyczynia się również postawa kobiety. Przez zwiększający swą objętość brzuch ciężarna przyjmuje nienaturalna postawę, garbi się.

Najczęściej bóle pleców są do zniesienia. Zdarzają się jednak silne bóle, których przyczyną jest ułożenie dziecka. Dziecko poprzez swą pozycję uciska nerw kulszowy.

Mniej lub bardziej dokuczliwe bóle kręgosłupa są u większości ciężarnych normalnym zjawiskiem, jeśli jednak odczuwane jest lekkie, rytmiczne ciągnienie w plecach, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do szpitala, gdyż taki ból może być pierwszym sygnałem alarmowym zapowiadającym poronienie lub poród (w zależności od czasu jaki pozostał do rozwiązania).

Jak sobie radzić z bólem pleców?

Jednym ze sposobów na ból pleców jest gimnastyka skierowana do kobiet w ciąży i pływanie (przede wszystkim na plecach). Zapobiega to jednostronnemu obciążeniu kręgosłupa.

Warto też pomyśleć o wymianie garderoby. Dobrze, na okres ciąży, zaopatrzyć się w wygodne, płaskie buty i spodnie ciążowe, które mają niski i mocny stan i tym samym wspomagają kręgosłup w dźwiganiu brzucha.

Najlepiej spać na boku, na stosunkowo twardym materacu.  Materaca, który bardzo ugina się pod naszym ciężarem nie trzeba wymieniać na nowy. Wystarczy go utwardzić, wkładając pod niego deskę. Wygodne miejsce do siedzenia dla kobiety ciężarnej to nie „fotel babuni”, miękki i przytulany, w który kobieta się zapada, ale krzesło z oparciem i twardym siedziskiem, najlepiej z podpórkami pod łokcie, które ułatwią wstawanie.

Należy unikać długiego stania i wykorzystywać dany nam przywilej, że kobieta w ciąży ma być obsługiwana poza kolejnością. Jeśli już jesteśmy zmuszone  do długiego stania dobrze jest dreptać w miejscu. Długie siedzenie też nie jest wskazane. Warto co 30-60 minut zrobić sobie przerwę na spacer, aby rozluźnić mięśnie pleców. Jeśli spacer jest niemożliwy można zrobić kilka ćwiczeń wskazanych dla kobiet w ciąży.

Ciężarna powinna unikać przesuwania mebli i wieszania firanek, podnoszenia i dźwigania ciężarów. Jeśli już musimy coś podnieść, należy to zrobić prawidłowo, stając w rozkroku i uginając kolana, a nie pochylając się na prostych nogach. Na bóle kręgosłupa pomocne może okazać się nagrzewanie (elektryczną poduszką, maściami czy plastrami poprawiającymi krążenie) i masaż, więc nie krępujmy się poprosić partnera czy bliską osobę, aby ulżyli nam w cierpieniu i pomasowali obolałe plecy.

Pamiętajmy, że kręgosłup musi nam służyć jeszcze długo po porodzie, choćby do  noszenia dziecka, gdy będzie tego potrzebowało lub nauki chodzenia co wymaga od nas wielokrotnego schylania. Dlatego warto dbać o niego jeszcze przed ciążą jak również już po rozwiązaniu.

Autor: Anna Zeler

Bibliografia:

  1. Agrawal Pretti, Odkrywam macierzyństwo, Wrocław 2008.
  2. Ness-Delavan Barbara, Bedziemy rodzicami, Warszawa 1992
  3. Nasze dziecko, red. Jadwiga Kopczyńska-Sikorska, Warszawa 1983.

Komentarze do: Ból pleców w ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz