Szukaj

Bliźniaki - ciąża bliźniacza

Podziel się
Komentarze0

Wiadomość o tym, że spodziewasz się więcej niż jednego dziecka, na początku ciąży może przyprawić cię o ból głowy. Jest to stan zupełnie zrozumiały, gdyż zastanawiasz się, jak sobie z tym wszystkim poradzisz? Szczególnie, kiedy po raz pierwszy zostajesz mamą. Ciąża mnoga niesie ze sobą podwójną radość, ale również zwiększa ryzyko jej ogólnego przebiegu.

Dlatego oczekiwanie na narodziny bliźniaków nieco różni się od oczekiwania na jedno maleństwo. Warto wcześniej zapoznać się z tym co cię może czekać.

Jak powstają bliźnięta?

Na początku warto zaznaczyć, skąd w ogóle jest możliwe pojawienie się więcej niż jednego dziecka? Przede wszystkim większe prawdopodobieństwo istnieje w sytuacji, kiedy kobieta leczyła się na bezpłodność. Spowodowane jest to zażywaniem leków, które mogą prowadzić do uwolnienie więcej niż jednej komórki jajowej w czasie owulacji. Również w przypadku występowania bliźniąt w twojej rodzinie istnieje duża szansa na przekazanie odpowiednich genów zwłaszcza ze strony matki. Poza tym wiek, także zwiększa możliwość poczęcia więcej niż jednego dziecka, szczególnie kiedy ukończyłaś 35 lat.

Rodzaje bliźniąt

Bliźnięta jednojajowe
są to bliźnięta identyczne, które powstają kiedy zapłodnione jajo dzieli się na dwie części. Każde z dzieci ma wspólne łożysko, jednak rozwija się w osobnym worku owodniowym. To może powodować różnice w wielkości obu dzieci. W procesie podziału jaja może dojść do komplikacji, co spowoduje niepełny podział. Dzieci takie rodzą się zazwyczaj zrośnięte pewną częścią ciała np. tułowiami, brzuszkami czy główkami. Bliźniaki takie zwane są syjamskimi. Obecnie istnieją metody medyczne, które pozwalają na rozłączenie maluchów.

Kolejnym rodzajem bliźniąt są dwujajowe, czyli nieidentyczne. Dzieci takie powstają kiedy mama wytwarza dwa jaja i obydwa zostają zapłodnione przez dwa różne plemniki. Po zapłodnieniu oba jaja zagnieżdżają się w macicy. Bliźniaki takie rozwijają się w własnym worku owodniowym i mają osobne łożyska. W ¼ przypadków są one również odmiennej płci.

Ciąża bliźniacza

Lekarz może podejrzewać u przyszłej mamy ciąże mnogą ze względu na szybszy przyrost masy w początkowych tygodniach. Poza tym wysokość macicy jest większa niż spodziewana na daną fazę ciąży. Potwierdzić to może badanie USG podczas, którego słychać uderzenia nierównomierne serca. 

Taka wiadomość może być dla ciebie ekscytująca, a zarazem wzbudzić wiele obaw. Jednak będzie także wymagać od ciebie dużo więcej koncentracji oraz częstszego kontrolowania swojego stanu. Ciąża taka jest bardziej wykończająca dla orgazmu matki z powodu nasilonych jej objawów. Nie można zapomnieć, że organizm wykonuje cięższą pracę niż w przypadku ciąży pojedynczej.

Lekarze w tym wypadku zalecają więcej odpoczynku oraz zażywanie preparatów zawierających dużo żelaza oraz foliaty, by uniknąć anemii.

Taka ciąża jest określana mianem podwyższonego ryzyka, więc niewykluczone, że przyszła mama będzie musiała wcześniej odejść na zwolnienie lekarskie. Wynika to, również z tego, że bliźniacy rodzą się zazwyczaj dużo wcześniej. Przeciętnie taka ciąża kończy się ok 36 tygodnia.

Jakie powikłania mogą się pojawiać w czasie ciąży?


Ciąża bliźniacza niesie za sobą dużo większe zagrożenie niż ciąża pojedyncza. Wiąże się to z podwójnym obciążeniem zrzuconym na organizm przyszłej mamy. Przede wszystkim wzrasta możliwość poronienia we wczesnym stadium ciąży. Istnieje także sytuacja zwana „znikającym płodem”. Można ją wykryć we wczesnym stadium ciąży na podstawie badania ultrasonograficznego. Polega ona na stwierdzeniu rozwoju dwójki dzieci, po czym w kolejnych tygodniach ciąży jedno z nich znika. Może to być spowodowane poronieniem lub wchłonięciem dziecka przez łożysko. Należy podkreślić, iż taka sytuacje pojawiają się bardzo rzadko i nie powoduje większych problemów w rozwoju drugiego dziecka. Jednak może się odbić na psychice przyszłej mamy, gdyż wiąże się to z utratą jednego dziecka.

Bardzo częste wśród bliźniąt dzielących jedno łożysko występuje zespołu transfuzji międzypłodowej. Jest to bardzo problematyczne zjawisko, gdyż powoduje zaburzenie rozwoju jednego z maluchów. Polega ono na tym, że naczynia krwionośne obu bliźniaków są podłączone do jednego łożyska, przez co krew jednego dziecka jest wytrącana i pobierana przez drugie. Może spowodować to, że:

  • Bliźniak, który pobiera taką krew będzie miał przeciążony układ krwionośny oraz wysokie ciśnienie. Może, także produkować większą ilość płynu owodniowego, co doprowadzi do wielowodzia.
  • Bliźniak, który oddaje krew, będzie natomiast cierpiał na niedokrwistość, a jego rozwój zostanie zaburzony.
Zaistniała taka sytuacja jest zazwyczaj przyczyną porodu przedwczesnego i może prowadzić do wystąpienia różnych problemów rozwojowych maluchów.

W ciąży mnogiej częstsze jest również, występowanie wad wrodzonych u dzieci, niż podczas normalnej. Dlatego po odkryciu takiej ciąży, kobieta jest objęta szczególną opieką prenatalną. Częściej stosowane jest u niej monitorowanie ultrasonograficzne. Bliźnięta, także badane są pod kontem zespołu Downa, rozszczepu kręgosłupa czy wad wrodzonych serca. Większość takich dzieci ma też problem z występowaniem zaburzeń wzrostu, szczególnie pojawia się on u bliźniąt jednojajowych. Pojawia się, również możliwość porodu przed terminem.

Kobieta, która spodziewa się bliźniąt bardziej odczuwa wszystkie ciążowe dolegliwość z powodu podwyższonego stężenia hormonów. Istnieją u niej, także większe ryzyko wystąpienia:

  • stanu przedrzucawkowego;
  • cukrzycy ciążowej;
  • anemii;
  • krwawienia przed lub po porodzie;
  • nadciśnienia tętniczego;

Poród bliźniaczy


Większość bliźniąt rodzi się za pomocą cesarskiego cięcia. Wynika to z występowania większego ryzyka, które może nastąpić poprzez poród naturalny. W przypadku kiedy zaistnieje podczas trwania ciąży jakakolwiek sytuacja zagrażająca życiu bliźniąt poród na pewno odbędzie się w ten sposób. Zazwyczaj wynika to ze złego ułożenia w kanale rodnym pierwszego dziecka lub występowania stanu przedrzucawkowego u przyszłej mamy. Istnieją jednak przypadki porodu w sposób naturalny. Jednak lekarz musi stwierdzić wcześniej odpowiednią wagę dzieci oraz czy nie ma innych przeciwwskazań do takiego porodu. Po urodzeniu pierwszego dziecka drogą pochwową, lekarz sprawdza ułożenie drugiego. Czy jest ono w stanie, w taki sam sposób pojawić się na świecie. Czasami istnieją przypadki nagłego odwrócenie się w macicy drugiego z bliźniąt, co powoduje, że lekarz musi interweniować.

Oczywiście kobieta, u której stwierdzono ciąże mnogą przy porodzie ma zapewniona lepszą opiekę ze strony personelu medycznego, ze względu na bardziej skomplikowany zabieg. Jednak istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia krwawienia po tym trudnym wysiłku, gdyż macica jest zbyt rozciągnięta przez podwójną ciąże.

Pomimo tego, że ciąża bliźniacza jest bardziej skomplikowana to niesie podwójna radość i o tym nie można zapominać. Na początku na pewno będzie trudno rodzicom przyzwyczaić się do nowo zaistniałej sytuacji. Jednak przez dziewięć miesięcy można się oswoić z tą myślą i przygotować zarówno psychicznie, jak i merytorycznie na przyjście na świat dwójki dzieci.

Komentarze do: Bliźniaki - ciąża bliźniacza

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz