Szukaj

Aktywność ruchowa wpływa na zdolność reprodukcyjną koni – może również ludzi?

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z Clemson University oraz University of Florida badają wpływ aktywności ruchowej na zdrowie reprodukcyjne i transfer zarodków u klaczy. Badania przeprowadzono na trzech grupach klaczy: grupie kontrolnej, oraz grupach koni poddawanych aktywności fizycznej w większym (30 minut dziennie) i w mniejszym wymiarze (ćwiczenia o mniejszym natężeniu przez 30 minut dziennie, z tygodniową przerwą w okresie poowulacyjnym).Sprawdzano przepływ krwi w narządach rozrodczych oraz ilość i jakość zarodków.

Badania wykazały, że im więcej ruchu zażywały klacze, tym większe wykryto u nich stężenie kortyzolu we krwi. Hormon ten zaś oddziałuje na rozmnażanie.

Od klaczy z grup poddawanych ćwiczeniom pozyskiwano mniej zarodków niż od koni z grupy kontrolnej, a w dodatku ich zarodki były gorszej jakości.


Według badaczy, wyniki eksperymentu wykazały szkodliwe działanie aktywności fizycznej w okresie przed zapładnianiem i w jego trakcie. Można to wytłumaczyć tym, że kortyzol oddziałuje na oocyty klaczy, w wyniku czego zmniejsza się prawdopodobieństwo zapłodnienia, a jeśli już do niego dojdzie, rozwój zarodka może być zaburzony.

Naukowcy nie wykluczają, że podobne zjawisko zachodzi również w organizmach ludzkich. Mimo że wiele badań wykazało, że intensywne ćwiczenia fizyczne we wczesnej ciąży są szkodliwe, właściwie nigdy nie badano wpływu aktywności ruchowej ciężarnej na wczesny rozwój zarodka.

Co więcej, bardzo niewiele jest opracowań badających oddziaływanie stresu na przepływ krwi w narządach rozrodczych kobiet.

Komentarze do: Aktywność ruchowa wpływa na zdolność reprodukcyjną koni – może również ludzi?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz