Szukaj

Aktywność fizyczna ma zmniejszać działanie soli na ciśnienie tętnicze

Uprawianie aktywności fizycznej pozwala hamować szkodliwe działanie diety bardzo słonej. Dzieje się tak, gdyż aktywność fizyczna ogranicza skoki ciśnienia tętniczego spowodowane przez sól, sugeruje ostatnie badanie.Badacze przestudiowali zmiany ciśnienia tętniczego u 1 900 dorosłych Chińczyków, którzy najpierw musieli przejść na dietę średnio słoną (3 000 mg soli na dzień), przez jeden tydzień, a następnie na dietę bardzo słoną (18 000 mg na dzień) w ciągu następnego tygodnia.

Przy pomocy kwestionariusza, naukowcy oceniali również stopień aktywności fizycznej uczestników badania.

Bez żadnej niespodzianki, naukowcy stwierdzili, że przejście na bardzo słoną dietę spowodowało wysoki skok ciśnienia tętniczego u wielu pacjentów. Kiedy skok ten był większy niż 5%, dana osoba była uważana za „bardzo wrażliwą na sól”.


Badacze stwierdzili więc w rzeczywistości, że osoby bardzo aktywne, były o 38% mniej narażone na to, iż będą wrażliwe na sól, w porównaniu do osób sklasyfikowanych w grupie mniej sportowej. W grupach po środku (aktywność fizyczna duża albo umiarkowana), ryzyko było odpowiednio zredukowane o 17% i o 10%, w stosunku do grupy prowadzącej najbardziej siedzący tryb życia.

Według autorów badania, inne prace powinny być jeszcze przeprowadzone, aby móc przełożyć te rezultaty na populacje północnoamerykańskie. Jednakże, i tak jest już szeroko przyznawane, że aktywność fizyczna sprawia, iż ciśnienie tętnicze spada.

Dodatkowo, zaleca się jedzenie mniejszej ilości soli, aby zapobiec nadciśnieniu. Sante Canada, na przykład, sugeruje jedzenie nie więcej niż 1 500 mg soli dziennie, ale Kanadyjczycy konsumują średnio ponad dwa razy tyle.

Komentarze do: Aktywność fizyczna ma zmniejszać działanie soli na ciśnienie tętnicze

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz