Szukaj

Co to jest pilates i jakie płyną z niego korzyści?

Pilates jest zestawem specjalistycznych ćwiczeń fizycznych. Jego nazwa pochodzi od niemieckiego sportowca Josefa Humbertusa Pilatesa, który wymyślił ten system w drugiej połowie XX wieku. Program ćwiczeń Pilatesa ma na celu rozciąganie i wzmacnianie wszystkich mięśni bez ich nadmiernego przeciążania.

Co to jest pilates i jakie płyną z niego korzyści?

Jest połączeniem elementów jogi, baletu i ćwiczeń izometrycznych, dlatego system ten wpływa nie tylko na ciało, ale także na umysł. Pozwala człowiekowi się wyciszyć i zrelaksować, wprowadzając spokój i harmonie w organizmie.

Dlaczego warto ćwiczyć pilates?

Pilates jest idealnym programem ćwiczeniowym, uzupełniającym treningi każdej dyscypliny sportowej zarówno damskiej, jak i męskiej. Pomaga sportowcom powrócić do odpowiedniej dyspozycji. Dużym atutem pilatesu jest fakt, że wzmacnia siłę mięśni niemalże całego ciała, a przede wszystkim mięśni brzucha, które razem z plecami i pośladkami są najbardziej pracującymi partiami ciała w trakcie tych ćwiczeń. Ponadto pilates poprawia stan kręgosłupa, wzmacniając jego mięśnie stabilizujące. Dzięki temu osoby mające problemy z postawą, mogą poprawić stabilność swego kręgosłupa.

Pilates wzmacnia nie tylko atrybuty fizyczne, ale także psychiczne. Buduje siłę mentalną i poprawia skupienie, ponieważ każda sekwencja wymaga koncentracji. Poza tym pomaga nam rozładować napięcie, dzięki czemu możemy się w pełni zrelaksować i wyciszyć. Odczuwamy spokój, pozytywną energię i dobre samopoczucie wynikające z  uwolnienia naszych endorfin.

Pilates jest jedyny w swoim rodzaju, gdyż po serii wykonanych ćwiczeń, organizm czuje się jakby był bardziej wypoczęty i pełen energii niż wcześniej. A wynika to z tego, że dokładne wykonywanie ćwiczeń pomagają eliminować napięcie kumulujące się  w kręgosłupie i pasie barkowym, rozluźnia również górne partie pleców, kark oraz ramiona. Pilates pozwala nam połączyć nasze ciało ze swoim umysłem. Możemy w ten sposób całkowicie zapanować nad własnym ciałem, wprowadzając kompletną harmonię.

Konsultacje z lekarzem

Program ćwiczeniowy pilatesu jest z całą pewnością jest pewną i bezpieczną metodą treningową. Są jednak przypadki, w których niektórzy powinni skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem ćwiczeń. Do tego grona zaliczają się kobiety w ciąży, osoby z zaburzeniami układu kostnego i mięśni, osoby z chorobami krążenia czy też osoby z dużą nadwagą. Fakt ten dotyczy również osoby po 40. roku życia. Jeśli zaliczasz się do tego grona i boisz się o swoje zdrowie – skonsultuj się z lekarzem. Taka wizyta w niczym nie zaszkodzi, może jedynie pomóc.

Niektórzy uważają, że program pilatesu jest zbędny i nie przynosi żadnych efektów. To że początkowo nie wyciskasz z siebie „siódmych potów” nie oznacza, że taki trening jest zbyteczny. Poza tym po treningu pilatesu dla początkujących przychodzi czas na rozpoczęcie treningu dla zaawansowanych, który może się okazać naprawdę ciężka pracą. Ponadto pilates daje także korzyści, których nie widać gołym okiem, a z pewnością są bardzo ważne dla zdrowia i funkcjonowania organizmu.

Autor : Grzegorz Kozłowski

Komentarze do: Co to jest pilates i jakie płyną z niego korzyści?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz