Szukaj

Wspinaczka sportem dla ludzi lubiących wyzwania?

Podziel się
Komentarze0

Wspinaczka jest z pozoru sportem prostym do opisu. Trzeba znaleźć coś wysokiego i wejść na to! Dla wielu jednak wspinanie się jest swego rodzaju pomysłem na życie. Każdy z nas chyba kiedyś widział prostą ścianę do wspinaczki jakich wiele w parkach rozrywki i innych tego typu miejscach. Śmiałkowie którzy decydują się podjąć ten sport mają wyraźny cel, dostać się na samą górę.

Wspinaczka sportem dla ludzi lubiących wyzwania?

Jest to swego rodzaju walka z samym sobą, żeby dać radę. Bo wspinając się nie ma wyraźnego przeciwnika do pokonania. Chodzi o osiągnięcie celu, a na przeszkodzie stoją wyłącznie nasze słabości. Dlatego właśnie wspinaczka to coś więcej niż tylko „włażenie” na wysokie obiekty.

Pasjonaci wspinaczki nie wchodzą na ścianki wspinaczkowe w luna parkach tylko na największe szczyty świata. Takie wyprawy są już bardzo kosztowne, skomplikowane logistycznie oraz wymagające dobrego przygotowania. Wszystko po to, aby osiągnąć postawiony cel. Aby przezwyciężyć przeszkody i aby udowodnić samemu sobie, że można dać radę. Zdobycie jakiegokolwiek szczytu bez względu czy jest to faktyczna góra czy ściana treningowa wiąże się z postawieniem sobie wyzwania. Wspinaczka jest zdecydowanie sportem dla lubiących wyzwania i chcących się sprawdzić.

Korzyści płynące ze wspinaczki są bardzo szerokie. Poza zwiększaniem siły mięśni, wyrabianiem odporności i wytrzymałości, umacniamy się psychicznie. Jest to sport, który uczy cierpliwości, pokory, dążenia do celu i wytrwałości. Osoby zajmujące się wspinaczką są zazwyczaj bardzo mocne psychicznie i stabilne. Nie ulegają gwałtownym emocjom i chwilowym uniesieniom.


Wspinaczka ma kilka podtypów, można wyróżnić wspinaczkę klasyczną, która bazuje wyłącznie na własnej sile i umiejętnościach, a sprzęt jest używany jedynie do asekuracji oraz na wspinaczkę z wykorzystaniem technik sztucznych ułatwień, w którym wykorzystuje się sprzęt taki jak np. haki, tzw ławeczki czy liny. Oba typy wspinaczki są bardzo złożone i bywają bardzo ciężkie w trudnych warunkach naturalnych. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Wspinaczka z użyciem technik ułatwień pozwala na zdobywanie dużo większych naturalnych szczytów niż klasyczna. Zwiększa także nieco bezpieczeństwo i pozwala na grupową wzajemną pomoc, kiedy nie wspinamy się sami. Zwolennicy wspinaczki klasycznej mówią z kolei, że tylko w ten sposób możemy się naprawdę zmierzyć sami z sobą, bez żadnych ułatwień i uproszczeń. Wtedy jest to prawdziwe wyzwanie, bo jest tylko sam człowiek i przeszkoda.

Każdy kto chce spróbować wspinaczki powinien zacząć od wcześniejszego przygotowania i małej trudności ściany. Sport ten wymaga dużej sprawności fizycznej więc dobrze jest przed rozpoczęciem wspinaczki poćwiczyć trochę nad własna sylwetką. Później powinniśmy się zapisać do klubu, albo porozmawiać z instruktorem czy inną kompetentną osobą. Wszelkie wskazówki i podstawowy kurs jest bardzo potrzebny, pozwoli nam nawet w cięższych sytuacjach poradzić sobie dzięki technicznemu i logicznemu myśleniu, a przede wszystkim zachować bezpieczeństwo. Często osoby chcące zwalczyć lęk wysokości próbują się wspinać, jest to dobra metoda na przezwyciężenie lęku, jednak niekiedy wymaga specjalnych asekuracji. Osoba taka może dostać napadu strachu będąc powiedzmy w połowie drogi i może to wywołać ryzykowną sytuacje.

Autor:

Bartłomiej Cerek

Komentarze do: Wspinaczka sportem dla ludzi lubiących wyzwania?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz