Szukaj

Sport to zdrowie!

Polacy niestety nie należą do aktywnego fizycznie społeczeństwa. Jak wynika z badania Social Issues Research Centre przeprowadzonego w 2012 roku tylko 6% naszych rodaków deklaruje, że regularnie uprawia sport. Blisko połowa z nas (49%) nie uprawia go w ogóle. Nie od dziś wiadomo, że ulubioną „aktywnością” przeciętnego Polaka jest leżenie na kanapie i oglądanie telewizji.

Sport to zdrowie!

Dodatkowo gdy weźmiemy pod uwagę jak wiele dzieci nie ćwiczy na lekcjach z wychowania fizycznego ukazuję nam się bardzo pesymistyczny obraz. Wszak nie od dziś wiadomo jak wiele pozytywnego dla nas ma regularna aktywność fizyczna. Jakie dokładnie?

Sposób na lepszy wygląd

Ruch to najlepsza dieta z możliwych. Dzięki uprawianiu sportu nasz organizm spala nadmiar tłuszczu w naszym organizmie. Dlatego też, jeśli ważne jest dla nas to, aby wyglądać dobrze i młodo razem z właściwą dietą musi iść także aktywność fizyczna. Najlepsze diety cud nie dadzą nam tego co codzienna godzina poświęcona na bieganiu czy jaździe na rowerze. Ćwiczenia powodują, że objętość krwi w krwiobiegu jest większa, serce ma większą pojemność wyrzutową, co powoduję rzadsze skurcze, zarówno w trakcie wysiłku jak i spoczynku. Wszystko to powoduje, że tlen, który jest dostarczany do tkanek razem z krwią jest lepiej wykorzystywany do usuwania końcowych produktów przemian metabolicznych. Przemiana materii może być zwiększona nawet o 10% przez 48h po ćwiczeniach.

Dodatkowo, komórki mięśniowe lepiej przyswajają tlen, co wpływa na przyrost masy mięśniowej. Jeśli będziemy ćwiczyć regularnie nie musimy obawiać się zakwasów. W dobrze natlenionych komórkach mięśnia szkieletowego nie zachodzi proces oddychania beztlenowego, a to właśnie ono jest odpowiedzialne za wytwarzanie się kwasu mlekowego i uczucia bólu w mięśniach.

Dobre samopoczucie

Poprzez aktywny wypoczynek poprawiamy jakość naszego życia, a przez to i samopoczucie. Nasz mózg jest lepiej dotleniony, dzięki czemu łatwiej jest się nam później skoncentrować oraz poprawia się nasza pamięć. Uprawiając sport możemy oderwać się od dręczących nas na co dzień problemów, zwalczamy w ten sposób zmęczenie psychiczne oraz stres. Jeśli uprawiamy sport w większej grupie ma on także walor integrujący. Wszak nic tak nie łączy jak wspólna rywalizacja w jednej drużynie. Ruch powoduje także zmniejszeni się lęków oraz głębokości stanów depresyjnych. Poprawia się nasza samoocena.

Sport zapobiega chorobom

Aktywność fizyczna ma bardzo dobry wpływ zwłaszcza na nasz układ ruchowy, krwionośny oraz oddechowy. Po regularnych treningach wyjście na 6 piętro po schodach nie będzie już dla nas żadnym problemem, ponieważ podnoszą one wytrzymałość naszego organizmu. Poprzez ruch zwiększa się nasza pojemność płuc oraz ilość krwi wtłaczanej z płuc do krwiobiegu. Ciało ma więcej energii i wolniej się męczy.

Poprzez sportowy tryb życia rozszerzają się nasze naczynia krwionośne. Stają się one bardziej przystosowane do dużego wysiłku, co przekłada się na zmniejszenie się ryzyka zawału serca. Takie zagrożenie spada również przez to, że zawartość cholesterolu we krwi jest niższa. Oprócz tego, mniej prawdopodobne jest wystąpienie miażdżycy. Treningi powodują także zmiany w wydzielaniu i działaniu hormonów. Za przykład może posłużyć insulina. Pod wpływem wysiłku fizycznego jej stężenie we krwi maleje. Przekłada się to na niższe ryzyko rozwoju cukrzycy i nadciśnienia.

Sport to także świetny sposób na walkę z nałogami. Zdaniem terapeutów, młodzież, która jest regularnie aktywna fizyczna rzadziej sięga po używki, w tym narkotyki.

Większe możliwości seksualne

Regularny trening powoduje, że zwiększa się nasza wydolność fizyczna oraz rośnie poziom równowagi naszego organizmu. Sprawia to, że seks nie obciąża zbytnio naszego organizmu, a także wskutek wzmocnienia naszych mięśni, rosną nasze seksualne możliwości, zbliżenie może trwać dłużej. Dodatkowo u osób niestroniących od aktywności fizycznej wytwarzany jest hormon odpowiedzialny za nasz popęd seksualny. Dzięki sportowi mamy większe libido.

Wyglądaj młodziej

Jeśli w swoim życiu będziemy regularnie się ruszać na dłużej zachowamy swoją młodość. Sport powoduje, że nasze ciało jest bardziej jędrne i silniejsze. Pozytywny wpływ aktywności fizycznej spowalnia procesy starzenia się naszego organizmu, co udowodnili włoscy naukowcy. Na podstawie ich badań odkryto, że u osób ćwiczących regularnie, tempo działania naturalnego mechanizmu odpowiadającego za śmierć komórek jest mniejsze.

Autor: Dominik Pinkowski

Komentarze do: Sport to zdrowie!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz