Szukaj

Jak uprawianie sportu wpływa na psychikę i zdrowie człowieka?

Podziel się
Komentarze0

Sport to pewna aktywność fizyczna wykonywana przez człowieka świadomie i dobrowolnie. Jego celem jest poprawa kondycji całego organizmu, aby móc uprawiać konkretną dyscyplinę sportową opierającą się według pewnych odgórnie ustalonych zasad.

Jak uprawianie sportu wpływa na psychikę i zdrowie człowieka?

Funkcja zdrowotna sportu

Funkcja zdrowotna to jedna z najważniejszych funkcji sportu. To właśnie dzięki niej rozwija się sprawność ruchowa człowieka oraz układ mięśniowy. Ponadto, usprawnia się krążenie, a stres zostaje maksymalnie zniwelowany. Zdrowe odżywianie, właściwa higiena i odpoczynek są bardzo ważnymi aspektami, jednak należy wspomóc je chociażby drobną aktywnością fizyczną, wówczas problemy zdrowotne czy złe samopoczucie nie będą nam dokuczać.

Funkcja wychowawcza

Oprócz zdrowotnych korzyści, sport pozytywnie wpływa również na nasz rozwój psychiczny. Pozwala on rozwinąć wyobraźnię, odpowiedzialność, a co ciekawe, uczy również samokontroli. Co więcej pozwala wykształcić w nas zdolność do zdrowej rywalizacji oraz współpracy. Idealnym przykładem są gry zespołowe, podczas których starania całej grypy wpływają na jakość uprawianej dyscypliny. Sport może być również idealnym rozwiązaniem dla osób borykającymi się z przeróżnymi problemami. Po pierwsze, uwalnia endorfiny, tak więc stajemy się radośni i po drugie pozwala uwolnić się od patologii społecznych takich jak: alkoholizm, narkomania czy przemoc.

Funkcja integracyjna

Niewątpliwie sport potrafi łączyć ludzi. Najlepszym przykładem wydają się być zajęcia fitness. Bardzo często między uczęszczającymi na zajęcia kobietami rodzą się przyjaźnie. Każda z nich ma jakiś cel, dla którego ćwiczy, a nie od dziś wiadomo, iż w grupie zawsze łatwiej jest się zmotywować. Wspólne wyjście na siłownię także pozwala na integrację. Każdy obecny chętny jest tam do pomocy, dlatego zawsze można poprosić o poradę, bądź trenera personalnego o konsultację. Oczywiście czynnik integracyjny przejawia się w każdym rodzaju sportu i co ważne, uczy zdrowej rywalizacji i szacunku do drugiego zawodnika. Co więcej, wzmacnia się również nasza wytrzymałość, a to z kolei pomaga w późniejszym radzeniu sobie z problemami innej natury.

Funkcja widowiskowa

Sport spełnia również funkcję widowiskową, dzięki której można dzielić się ze światem swoimi osiągnięciami. Osoby zainteresowane na bieżąco śledzą wyniki swoich faworytów. Bardzo często bywa tak, że miłośnik jednej dyscypliny ogląda również inne, gdyż dostarcza mu to radość i rozrywkę. Co więcej, sport jest medialny, dlatego też dziennikarze uważnie śledzą większość dyscyplin sportowych, aby móc najnowsze informacje przekazać wiernym fanom.

Jak wynika z powyższych funkcji, sport wpływa korzystnie nie tylko na ciało, ale ma także pozytywny wpływ na psychikę człowieka. Poprawia nastrój i jest w stanie rozładować negatywne emocje.

Jego niesamowitym atutem jest fakt, iż można uprawiać go wszędzie – na sali, w domu czy na pływalni. Jednak mimo wszystko ćwiczenia na świeżym powietrzu okazują się być najzdrowsze. Jest to oczywiście uwarunkowane przez zjawiska atmosferyczne, jednakże w lecie gdy słońce mocno grzeje, nasza skóra przybiera apetyczny brązowy kolor.

Uprawiając sport, wzrasta atrakcyjność fizyczna. Ćwicząc poprawiamy wygląd fizyczny i tym samym stajemy się bardziej atrakcyjni dla siebie i swojego otoczenia. Odrywa to dużą rolę przy popędzie seksualnym. Otóż jeśli czujemy się dobrze w naszym ciele, stajemy się wówczas bardziej otwarci i pewni siebie. Nabieramy poczucia, że żadne wyzwanie nie jest dla nas za trudne i co więcej, chętniej podejmujemy się nowych wyzwań, dzięki czemu możemy osiągnąć o wiele więcej, nie tylko w dziedzinie sportu.

Aktywność fizyczna, a depresja

W początkowej fazie depresji człowiek nie ma na nic ochoty i towarzyszą mu wahania nastroju. W tym okresie proponowanie wzmożonej aktywności fizycznej nie jest najlepszym rozwiązaniem, natomiast warto spróbować namówić chorego na spacer. To jest już dobry początek, który wspomoże leczenie. Dopiero wówczas kiedy objawy depresji zaczną ustępować i nastrój się ustabilizuje, możliwe jest zwiększenie częstotliwości aktywności fizycznej, gdyż wówczas wspomoże to powrót do całkowitego zdrowia i pomoże naprawić kontakty z innymi ludźmi.

Kontuzje

Uprawiając sporty (szczególnie wyczynowe) należy mieć świadomość możliwych kontuzji. Zagłębiając się nieco bardziej w temat można śmiało powiedzieć, że niektóre aspekty psychologiczne mają bardzo duży wpływ na leczenie kontuzjowanego sportowca. Każda osoba uprawiająca nawet w minimalnym stopniu sport narażona jest na różnego rodzaju obrażenia. U wyczynowców powodują one ogromny stres i problemy o podłożu emocjonalnym, gdyż kontuzja oznacza wykluczenie na jakiś czas z treningu, a w najcięższym przypadku na całe życie. Konieczna jest wówczas konsultacja z najlepszymi specjalistami. Osoba taka po doznanym urazie przechodzi kilka faz stanu psychicznego: zaprzeczenia, złości, depresji i akceptacji.

Leczenie sportowców którzy byli kontuzjowani nie jest prostym zadaniem, gdyż należy uwzględnić szereg aspektów psychologicznych, które mogą mieć wpływ na przebieg, a także końcowy efekt leczenia. W sposób szczególny tyczy się to pracowników szpitala, którzy opiekują się kontuzjowanym przechodząc przez wszystkie fazy: od momentu urazu do powrotu do sportu.

Każdy z nas powinien dobrać rodzaj uprawianego sportu do własnych możliwości. Najważniejsze jest stopniowe przygotowywanie organizmu do wysiłku. Wówczas, z czasem będziemy mogli zwiększać intensywność ćwiczeń i poprawiać ich jakość. Jak pokazują badania, każdy, regularny wysiłek fizyczny wpływa na nasze dobre samopoczucie i pozwala zrzucić zbędne kilogramy. Najważniejsze w tym przypadku jest słowo „regularny”, gdyż tak jak w każdym aspekcie życia, jeśli wykonujemy coś systematycznie, przyniesie to zamierzone rezultaty. Ważne jest również, aby przy uprawianiu każdego sportu pamiętać o zachowaniu zdrowego rozsądku i umiarkowania, które pomogą nam uniknąć zbędnych kontuzji.

Komentarze do: Jak uprawianie sportu wpływa na psychikę i zdrowie człowieka?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz