Szukaj

Tańcz zumbę i łącz przyjemne z pożytecznym!

Podziel się
Komentarze0

Kursy tańca stają się w ostatnich latach niezwykle popularne. Ludzie w różnym wieku spotykają się regularnie nie tylko po to, aby nauczyć się nowych kroków, ale przede wszystkim dlatego, żeby ciekawie spędzić czas. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się także stosunkowo nowy rodzaj tańca – zumba.

Tańcz zumbę i łącz przyjemne z pożytecznym!

Zumba jest połączeniem tańca i aerobiku, a jej historia rozpoczęła się 13 lat temu w USA. Przyczynił się do tego kolumbijski tancerz i choreograf, Alberto Pérez, kiedy to, prowadząc jeden ze swoich kursów aerobiku, zapomniał wziąć ze sobą odpowiedniej ścieżki dźwiękowej. W zastępstwie przyniósł kasety z muzyką latynoamerykańską, które znalazł w samochodzie i kazał swoim podopiecznym wykonywać do niej ćwiczenia fitness. Zauważył, że muzyka narzucała bardzo szybkie tempo, ale i dostarczała wielu pozytywnych wrażeń. W ten sposób narodziła się zumba, znana dziś na całym świecie.

- Zumba jest najswobodniejszym, najbardziej indywidualnym i kreatywnym oraz najbardziej sportowym tańcem, jaki istnieje - zauważa Christopher Knack, niemiecki nauczyciel tańca. Sala, w której 8 razy w tygodniu prowadzi kursy zumby, jest wypełniona po brzegi nawet wtedy, gdy temperatura wewnątrz sięga 30ºC.

Knack sam był niegdyś tancerzem, specjalizującym się w tańcach standardowych. Jego zdaniem młodzi ludzie kochają zumbę, gdyż nie wymaga ona aż takiej dyscypliny i dokładności. Ponadto, aby tańczyć zumbę, nie trzeba mieć partnera. Co prawda ćwiczenia odbywają się w grupie, ale tańczy się indywidualnie – we własnym rytmie i według własnych potrzeb.


Trenerzy mogą bez przerwy coś zmieniać, wprowadzać nowe elementy - mówi Emma Miller, instruktorka zumby. Podkreśla jednocześnie, że w trakcie swoich kursów rzadko mówi i właściwie nikogo nie musi poprawiać, ponieważ najważniejsze to pracować za pomocą gestów, mimiki oraz uśmiechu. Należy jednak pamiętać, że zumba jest bardzo intensywnym sportem, dlatego zarówno przed, jak i po zajęciach powinno się dużo pić.

Pojedyncze zajęcia z zumby trwają z reguły około godzinę. W ich trakcie uczestnicy ćwiczą swoją kondycję oraz koordynację, pobudzając przemianę materii i pracę mięśni. Zumba jest również idealną metodą na spalenie tkanki tłuszczowej – podczas ćwiczeń pobudzone zostają mięśnie całego ciała. – W ten sposób można stracić od 400 do 600 kalorii w ciągu jednej godziny - mówi Sven Weise, berliński instruktor fitness.

Instruktorzy zumby muszą regularnie dokształcać się w ramach organizacji ZIN (Zumba Instructor Network), która skupia instruktorów zumby z całego świata. Dostarcza ona również 70% muzyki potrzebnej podczas zajęć prowadzącym oraz uczestnikom. Najpopularniejsze są znane hity, m.in. piosenki Shakiry czy nawet hymny piłkarskie.

Zumba zyskuje coraz większą popularność dzięki swojej specyfice – nie wymaga żelaznej dyscypliny, jest swobodna w formie i, co najważniejsze, pozwala się „wyszaleć”. Może być zatem znakomitą metodą na oderwanie się od szarej codzienności, pełnej trosk i pośpiechu. Co więcej – może ją tańczyć każdy, niezależnie od wieku i predyspozycji.

Autor:

Katarzyna Giętkowska

Komentarze do: Tańcz zumbę i łącz przyjemne z pożytecznym!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz