Szukaj

Jak poradzić sobie z zakwasami?

Podziel się
Komentarze0

Odczuwasz ból mięśni po intensywnym wysiłku, pracy czy uprawianiu sportu? Dowiedz się czym są zakwasy, dlaczego powstają i jak z nimi walczyć! Dzięki temu unikniesz bólu oraz nieprzyjemnych dolegliwości w przyszłości, a co za tym idzie nie będziesz musiał ograniczać swojej aktywności fizycznej!

Jak poradzić sobie z zakwasami?


Czym są zakwasy?

Zakwasy są nazywane także opóźnioną bolesnością mięśni. Pojawiają się po około 12-24 godzinach po intensywnym wysiłku fizycznym, do którego nasze mięśnie najczęściej były nieprzyzwyczajone. Mogą trwać do kilku dni po treningu w zależności od intensywności przemęczenia mięśni i organizmu. Bólowi towarzyszy obniżona sprawność mięśni i odczuwanie dyskomfortu w trakcie wykonywania ruchów. Nasze mięśnie po prostu dają znak, że potrzebują odpoczynku!

Jak powstają?

Zakwasy powstają w wyniku zakwaszania mięśni. Proces ten przebiega w następujący sposób: kwas mlekowy powstaje w warunkach niedoboru tlenu w mięśniach i kumuluje się w nich. W trakcie tego zjawiska wytwarzają się też mikropęknięcia i uszkodzenia włókien mięśniowych. Ból jest najbardziej odczuwalny po odpoczynku, który zafundowaliśmy sobie bezpośrednio po treningu! Dlaczego? Wtedy kwas mlekowy zaczyna rozkładać się i powoduje dolegliwości bólowe.


Jak poradzić sobie z bólem?

Profilaktyczny, leczniczy masaż poprawi krążenie obwodowe. Wykonuje się go otwartą dłonią, używając również kostek, regularnie zmieniając intensywność siły nacisku. Polewanie ciała na zmianę gorącą i zimną wodą, może polepszyć efekty. 

Gorąca kąpiel świetnie rozgrzeje zastałe mięśnie i spowoduje szybsze zniknięcie zakwasów. Podobne działanie mają również maści rozgrzewające.

Spożywanie dużej ilości warzyw i owoców zwiększy liczbę witamin i przyśpieszy proces regeneracji mięśni.

Jak uniknąć zakwasów?


Jeśli chcesz uniknąć zakwasów najważniejsze jest dobre rozciągnięcie i odpowiednia, długa rozgrzewka przed treningiem, najlepiej stretching! Stretching zapobiega nadciągnięciom mięśni i przygotowuje je do napinania.

Stopniowe przyzwyczajanie mięśni do wysiłku, pomoże uniknąć Ci bólu. 

Uwaga!
Koniecznie należy się wystrzegać przeciążania mięśni i organizmu. Może to prowadzić nie tylko do zakwasów, ale także do poważniejszych dolegliwości.

Jeśli zastosujesz się do powyższych zasad nie narazisz mięśni na zbyt duży wysiłek, nie będziesz też odczuwać bólu po treningu i poprawisz swoją sprawność. Pamiętaj, aby dbać o siebie i swoje ciało, gdyż tylko wysiłek w rozsądnej dawce zapobiegnie przeciążeniu mięśni i innym poważnym kontuzjom sportowym.

Autor:

Anna Pająk

Komentarze do: Jak poradzić sobie z zakwasami?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz