Szukaj

Aqua - aerobic sport dla każdego?

Aqua-gimnastyka to ćwiczenia w przyjemnie ciepłej, płytkiej wodzie na poziomie klatki piersiowej, to trening efektywny, ale lekki, aż po uczucie błogości. To nie sport wyczynowy. Stąpanie w wodzie, jogging, ćwiczenia na utrzymanie równowagi, to forma rekreacji, której także niewprawieni mogą się szybko nauczyć.

Aqua - aerobic sport dla każdego?

Aqua-gimnastyka jest połączeniem terapii zdrowotnych i ruchu w wodzie. Ten rodzaj ćwiczeń został rozpowszechniony w latach dziewięćdziesiątych w USA przez byłą pływaczkę olimpijską Mary Sanders. Opracowała ona łagodny, ale efektywny program ćwiczeń dla sportowców poddających się rehabilitacji.

Nie tylko bieganie

Nie tylko bieganie bardzo korzystnie wpływa na naszą kondycję. Te łagodne dla stawów ćwiczenia nadają się zarówno dla zaawansowanych jak i początkujących. Aqua-fitness, gimnastyka czy bieganie w wodzie poprawiają formę fizyczną i wigor - mówi Doris Hemmers, dyplomowana psychoterapeutka, należąca do kadry nauczycielskiej Akademii Psychoterapii w Wels. Opór wody oddziałuje na całe ciało. W wodzie trzeba się cały czas poruszać, żeby nie zrobiło się zimno. Organizm jest w ten sposób zmobilizowany do równomiernego ogrzania się. Dzięki temu w ciepłej wodzie intensywnie następuje przemiana materii.

Ćwiczenia w wodzie przypominają te wykonywane na gimnastycznej macie w hali sportowej. Jednak aqua gimnastyka jest łagodniejsza dla ścięgien i stawów.  Ćwiczenia są wyjątkowo efektywne ponieważ wykonuje się je pod opór wody- wyjaśnia Hemmers. - Dodatkowo woda napina mięśnie i tkankę łączną, w ćwiczenia optymalnie włącza się również serce i układ krążenia. Najlepiej ćwiczyć raz lub dwa razy w tygodniu od trzydziestu minut do godziny - mówi ekspert. - Nie trzeba umieć dobrze pływać.

Do optymalnych ćwiczeń w wodzie wykorzystuje się piłki, hantle wodne, deski do pływania i węże do pływania z pianki poliuretanowej, przy których pomocy trenuje się kondycję, wytrzymałość i równowagę.

Idealny sport dla początkujących

Ten sport nadaje się najbardziej dla osób cierpiących na bóle kręgosłupa, żył, stawów, chorych na osteoporozę, dla kobiet w ciąży, jak również dla osób uczęszczających na rehabilitację pourazową. Ćwiczenia nadają się również dla osób z dużą nadwagą, gdyż przez siłę wyporu i pod wpływem działania zredukowanej siły ciężkości ciało wydaje się lżejsze o około 10%! Przez co chroniony jest aparat ruchu a na zadowolenie z pierwszych efektów nie trzeba długo czekać. Najskuteczniejsze i najprzyjemniejsze są ćwiczenia w grupie pod przewodnictwem instruktora.

Aqua-gimnastyka jest dobrym ćwiczeniem dla serca i układu krwionośnego, jednak jest także obciążeniem. Dlatego w przypadku problemów z sercem czy układem krwionośnym, należy skonsultować z lekarzem czy ten rodzaj wysiłku jest odpowiedni.

Autor: Aleksandra Kabus

Komentarze do: Aqua - aerobic sport dla każdego?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz