Szukaj

Muay Thai - boks tajski

Podziel się
Komentarze0

Muay Thai (tajski boks), jest to jedna z najbardziej agresywnych, skutecznych i brutalnych sztuk walk na świecie. Muay Thai jest stylem walki pełno-kontaktowym, z wykorzystaniem łokci oraz kolan. Walki w tej formule są niezwykle emocjonujące i interesujące. Z roku na rok boks tajski rozwija się i zyskuje coraz większą popularność.

Muay Thai - boks tajski

Nie ma jednoznacznych dowodów i źródeł, informujących o tym, skąd wywodzi się ta sztuka walki, jednak bez cienia wątpliwości, jak sama nazwa wskazuje – tajski boks najbardziej rozwinął się w Tajlandii. To właśnie tam jest on sportem narodowym. Tajlandczycy kochają Muay Thai, posyłając zdecydowaną większość młodych chłopców na pierwsze treningi.

Na czym polega ten skuteczny styl walki?

Na pierwszy rzut oka, niewiele różni się od popularnego w europie kickboxingu. Przyglądając się jednak znacznie uważniej, zauważymy wyjątkowość tego sportu. Przyciąga młodych ludzi widowiskowymi i brutalnymi nokautami. Poza użyciem w walce kolan i łokci, dopuszczane są uderzenia z pięści, kopnięcia powyżej pasa oraz tak zwany low-kick – jest to niskie i bardzo bolesne kopnięcie okrężne na udo przeciwnika.

Kopnięcia Low-kick są mniej widowiskowe niż kopnięcia powyżej pasa, jednak wbrew pozorom są zabójczo skuteczne. Skumulowanie kilkanastu mocnych low-kicków w jednym miejscu, bardzo często zmusza przeciwnika do poddania walki. Zawodnik Muay Thai zazwyczaj porusza się do przodu, wywierając presję na rywalu, nie unikając przy tym mocnych wymian. Charakterystyczną cechą boksu tajskiego są klincze - czyli walki w zwarciu. Podczas klinczu zawodnicy wyprowadzają ciosy łokciami, naciągają głowę przeciwnika na swoje kolano lub obijają kolanem żebra rywala. Często podczas klinczu dochodzi do obaleń. Zazwyczaj gdy dochodzi do klinczu, zawodnicy wyprowadzają wzajemnie serie wyniszczających ciosów.

Warto trenować Muay Thai?

Pomimo swej brutalności i agresywności, Muay Thai jest sztuką walki dla każdego. Nie liczy się wiek, płeć, wzrost, waga, kolor skóry, wyznanie czy status materialny. Między innymi na tym polega piękno tego sportu. Nie potrzebujesz niczego szczególnego na trening poza spodenkami i koszulką. Nie musisz wydawać pieniędzy na stroje takie jak chociażby kimono, które obowiązkowe jest w karate lub judo.

Na treningu Muay Thai wystarczą podstawowe rzeczy. Tajski boks nie dzieli się na stopnie, pasy lub inne rangi. Wbrew pozorom tajski boks uczy nie tylko jak walczyć i jak się bronić, ale także uczy samodyscypliny. Utwardza nie tylko nasze pięści i piszczele, ale również charakter. Wykrzesuje z nas wolę walki, potrzebną nie tylko w ringu ale także w życiu codziennym. Bardzo ważną zaleta treningu Muay Thai jest ogromny wzrost pewności siebie oraz komfort psychiczny.

Kolejnym dużym plusem tego sportu jest możliwość poznania wielu ciekawych ludzi w każdym wieku. Mamy okazję zaprzyjaźnić się z ludźmi z klubu, a nic tak nie zbliża ludzi jak wspólny cel i wspólnie przeżywane ciężkie chwile, a takich na treningu Muay Thai jest wiele, ponieważ wylewa się tam wiele potu. Wylewane litry potu wiążą się z kolejną zaletą tej sztuki walki. Jest nią poprawa kondycji fizycznej i ogólnego stanu zdrowia.

Wielkim mitem jest to, ze trenując jakąkolwiek sztukę walki, a w szczególności boks tajski, rujnujecie własne zdrowie. Gdy trenujecie z głową i pod okiem dobrego trenera, rozwijacie własne ciało, dzięki czemu staje się ono bardziej sprężyste, elastyczne i co za tym idzie jest dużo zdrowsze. Uodparniacie swoje ciało na fizyczny ból, stajać się twardsi. Warto kierować się popularną wśród adeptów sztuk walki maksymą „Cywilizuj swój umysł, a ciało czyń dzikim”.

Minusów Muay Thai jest znacznie mniej. Głównym minusem są siniaki i powierzchowne obrażenia ciała takie jak: rozcięcia czy stłuczenia. Czasami również zdarzają się złamania ręki, nogi lub nosa. Są to bardzo rzadkie przypadki podczas treningu, jednak należy brać je pod uwagę. Często również dochodzi do wybicia palca, zwłaszcza gdy źle zabezpieczymy naszą dłoń bandażem lub owijką. Niekiedy słyszę opinie, że wieloletni trening Muay Thai prowadzi w przyszłości do kalectwa. Jeżeli trenujemy amatorsko a nie profesjonalnie, to jest to jedna z większych bzdur jakie możecie usłyszeć. Co ciekawe, takie opinie, najczęściej padają z ust osób, które nigdy nie miały styczności z tym sportem. Każdy sport uprawiany wyczynowo bez ochraniaczy, skraca żywotność stawów i powoduje wiele mikro-urazów, które w późniejszym okresie życia kumulują się, stwarzając zagrożenie dla zdrowia. Jednak jeżeli trenujemy amatorsko nawet przez kilkanaście lat, to nic nie grozi naszemu zdrowiu, a wręcz odwrotnie.

Kontrolę nad profesjonalną wersją Muay Thai sprawuje Światowa Federacja Zawodowego Muay Thai (WMTC) i to ona dyktuje oficjalne przepisy. Podczas zawodowej walki boksu tajskiego nie wolno uderzyć rywala gdy ten upadnie na deski. Zabronione są również uderzenia w krocze, oraz uderzenia głową. Co ciekawe, kiedyś ciosy głową były dozwolone, jednak ze względów bezpieczeństwa zakazano ich. Zawodowa walka trwa trzy rundy, podczas których szczególnie premiowane są kopnięcia i dynamiczne uderzenia kolanami. Najpopularniejszy mistrz Muay Thai – Sombat Banchamek znany całemu światu jako Buakaw Por - pochodzi właśnie z Tajlandii.

Muay thai, jest agresywnym i widowiskowym sportem, który zyskuję coraz większą rzeszę fanów i zawodników. Trenując tajski boks, nie tylko rozwijamy się fizycznie ale również psychicznie i duchowo. Bardzo łatwo jest pokochać ten sport. Brutalna siła to tylko cząstka Muay Thai, ponieważ posiada on w sobie technikę i finezję.

Damian Nejman

Komentarze do: Muay Thai - boks tajski

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz