Szukaj

Sport lekarstwem na twoją duszę i ciało!

Niejednokrotnie uprawianie sportu jest przez większość z nas kojarzone głównie z utratą zbędnych kilogramów i zarazem osiągnięciem wymarzonej sylwetki. Wysiłek fizyczny to jednak nie tylko poprawa figury, ale i również dbanie o nasze zdrowie, poprzez stosowanie aktywnej formy.

Sport lekarstwem na twoją duszę i ciało!

W tym miejscu zatem warto sobie zadać i odpowiedzieć na pytanie, dotyczące realnego wpływu sportu na nasze zdrowie. Zalet jest oczywiście bardzo wiele, jednakże my wyodrębnimy te, które naszym zdaniem są najistotniejsze.

Wpływ sportu na ciało

Sport wykazuje wiele dobroczynnych właściwości na skomplikowane procesy, zachodzące w naszym organizmie. Wpływ systematycznej aktywności fizycznej jest znaczący głównie w układzie krążenia, a jednym z łatwo mierzalnych wskaźników wspomnianego wpływu jest zwolnienie spoczynkowej częstości skurczów serca, czyli ogólnie mówiąc zwolnienie tętna. Innym wskaźnikiem, który również obrazuje korzystny wpływ sportu na układ krążenia to ciśnienie krwi. Podczas wykonywanego wysiłku wartość ciśnienia rozkurczowego i skurczowego jest widocznie niższa niż u osób niećwiczących. Ponadto rozszerzeniu ulega średnica naczyń wieńcowych, w związku z czym trudniej o ich zamknięcie i tym samym zawał.

Nie bez powodu lekarze zalecają regularne uprawianie sportu. Aktywność fizyczna bowiem pomaga zachować także sprawność układu ruchowego i kostnego. Trening poprawia koordynację nerwowo-mięśniową, a co za tym idzie zwiększeniu ulega szybkość oraz precyzja, wykonywanych przez nas ruchów.

W wyniku powiększenia się maksymalnej siły mięśni trenujących, wzmocnieniu ulegają te partie mięśni, które odpowiadają za utrzymanie prawidłowej postawy ciała, a jak powszechnie wiadomo jest to kwestia istotna, jeśli chodzi o dalsze etapy naszego życia. Dlatego ludzi młodych, będących w okresie dojrzewania, warto zachęcić do wymiany komputera na aktywność fizyczną, bowiem jest to doskonały sposób na zapobieganie wadom postawy. W wieku średnim oraz podeszłym zaś, uprawianie sportu pomoże w uniknięciu bólowych dolegliwości kręgosłupa, które są wszechobecne oraz stanowią następstwo nieodpowiedniego trybu życia.

Korzystny wpływ sportu dostrzegalny jest także w układzie oddechowym naszego organizmu; zwiększeniu ulega objętość płuc u osób wysportowanych, w porównaniu z osobami niewytrenowanymi sprawnościowo. Co więcej zauważalny jest większy przepływ krwi przez szczytowe fragmenty płuc, w porównaniu z osobami, których tryb życia należy do siedzącego, a co za tym idzie wymiana gazowa w układzie oddechowym jest znacznie ułatwiona.

Wpływ sportu na duszę

Wielokrotnie opisuje się w głównej mierze zalety sportu, które związane są z aspektami fizycznymi, dotyczącymi sprawności człowieka. Warto jednakże poświęcić nieco uwagi na kwestię sprawności psychicznej, bowiem uprawianie sportu właśnie nam takową gwarantuje.

W dobie wszechobecnego stresu, nerwów oraz innych negatywnych emocji uprawianie sportu stanowi doskonałą receptę na współczesne przypadłości. Niniejsza teoria poparta została badaniami naukowymi, które wykazały niwelujący wpływ sportu na stres, a co za tym idzie osoby aktywnie fizycznie były zdecydowanie mniej narażone na syndrom wypalenia zawodowego.

Sport, co więcej pomaga skutecznie rozładować napiętrzony w nas gniew oraz przeciążenie psychiczne. Wynika to z faktu, iż podczas wysiłku fizycznego uwalniane są endorfiny, odpowiadającego za stan szczęścia oraz euforycznego zadowolenia.

Uznając sport za swego rodzaju obowiązek, który pomoże nam osiągnąć upragnioną sylwetkę, nie należy także zapominać o innej jego zalecie, jaką jest znaczne polepszenie samooceny. Z czego zjawisko to wynika? Przede wszystkim z interakcji oraz zdrowej rywalizacji z innymi ludźmi. Doskonalimy bowiem swoje umiejętności, osiągamy stopniowo sukcesy, co z kolei korzystnie wpływa na poczucie naszej wartości.

Na zakończenie warto pokreślić, iż powyżej wyliczone zalety, płynące z dobroczynnego działania sportu na nasz organizm, to tylko jedne z nielicznych. Nie będziemy tutaj zagłębiać się w medyczne szczegóły oraz terminologię, bowiem nam zależy na konkretach, które to będą zrozumiałe dla każdego jednego czytelnika. Bez wątpienia każdy z nas jest świadom tego, iż sport to samo zdrowie, a fakt ten został niejednokrotnie poparty w wielu badaniach naukowych.

Autor: Monika Zielińska

Komentarze do: Sport lekarstwem na twoją duszę i ciało! (1)

Legnarek
Legnarek 07-05-2013 09:50

Trafny artykuł, jednak jest jeden problem.

1

Ciekawy i trafny artykuł, jest jednak jeden problem - brak ludzią mobilizacji i chęci do aktywności:) Ja rozpocząłem 4 minutowe ćwiczenia Tabata, które dają niezłego kopa i wycisk z rana, krążenie poprawia się nawet n... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze