Szukaj

Skąd wziął się fenomen jogi?

Coraz szersze rzesze ludzi decydują się na uprawianie jogi. W Niemczech grono jej fanów obejmuje już nawet 5 milionów osób i liczba ta stale rośnie. Jednak skąd to nagłe zainteresowanie tego rodzaju ćwiczeniami?

Skąd wziął się fenomen jogi?

Joga, oprócz swojego zbawiennego wpływu na ciało fantastycznie działa także na nasz umysł. Codzienne obowiązki, presja czasu i towarzyszący temu wszystkiemu stres powodują, że trudno jest radzić sobie choćby z najdrobniejszymi problemami. Joga pomaga pozbyć się wszystkich negatywnych emocji, powoduje uczucie komfortu, zadowolenia, a przede wszystkim pomaga się zrelaksować. I właśnie to legło u podstaw coraz bardziej rozpowszechniającej się mody na te ćwiczenia.

Angelika Beßler, prezeska stowarzyszenia zawodowego nauczycieli jogi w Niemczech (BDY) mówi: „Joga jest systemem ćwiczeń, który odnosi się do całego człowieka. Chodzi o nauczenie się, jak prowadzić zadowalające, szczęśliwe życie”. Nie spodziewajmy się jednak, że jest to rozwiązanie kłopotów podane na tacy. Niemniej jednak z pewnością poprawi się nasze samopoczucie.

W jodze najważniejsza jest samoświadomość. Dochodzimy do niej wykonując poszczególne asany, czyli pozycje jogi. To właśnie one pokazują nam nasze blokady. Gdy już je poznamy, możemy zacząć je pokonywać i udoskonalać się. Inną równie skuteczną jak i bardzo istotną metodą są techniki prawidłowego oddychania. Jak tłumaczy Beßler, oddychanie „odzwierciedla dużo szybciej niż ciało to, jak się czujemy. Poprzez celowe ćwiczenia oddechowe, kiedy oddech staje się długi, lekki i płynny umysł może się zrelaksować, a my stajemy się bardziej świadomi tego, co jest ważne”.

Każdego dnia zmagamy się z różnymi zadaniami i jednocześnie kolejne dni są pogonią „za czymś”. To powoduje nagromadzenie się ogromnego stresu i napięcia, które znajdują swoje ujście nie tylko w naszym umyśle, ale także ciele. Evelis Grohmann, z Niemieckiego Stowarzyszenia Wellness wyjaśnia, że właśnie napięcie jest jedną z podstawowych pozycji jogi. Dlaczego? Ponieważ dzięki temu uczymy się słuchać swojego organizmu, a wykonywanie tych ćwiczeń pozwala nam uniknąć nadmiernego napięcia w przyszłości. - A jeśli chcesz coś poczuć, musisz się zatrzymać - przekonuje Grohmann.

Jogę uprawiać może praktycznie każdy. Osobom początkującym zaleca się znalezienie odpowiedniego kursu, na którym nauczą się, jak prawidłowo wykonywać poszczególne asany. Instruktorka jogi Anna Trökes tłumaczy - Człowiek nie widzi samego siebie dobrze. Natomiast nauczyciel przygląda się uważnie i zwraca uwagę, gdy przybieramy pozę w sposób niewłaściwy. Podczas takich zajęć możemy także zapytać trenera, czy dane ćwiczenie nadaje się dla osób początkujących, a także w jaki sposób wpływa na nasze ciało. Zazwyczaj w pierwszym etapie przygody z jogą poleca się podstawowe asany takie jak klęk podparty, mostek z oparciem o łopatki czy kobra w pozycji leżącej. Trökes radzi także, by bardzo uważnie słuchać swojego ciała. Jeśli zatem odczuwamy nadmierne napięcie lub zmęczenie należy zaprzestać wykonywania danego ćwiczenia.

Angelika Beßler ostrzega - Kto oczekuje, że jeśli pójdzie dziesięć razy na zajęcia i będzie już wszystko umiał, bardzo się rozczaruje. Joga bowiem wymaga ogromnego zapasu cierpliwości, jest drogą ciągłego procesu samodoskonalenia, rozwoju i uczenia się, dlatego wymaga częstego powtarzania.

Trökes porównuje jogę do nauki gry na skrzypcach: aby się jej nauczyć potrzeba wielu lat ćwiczeń. Nie poddawajmy się zatem, jeśli na początku nie wszystko nam wychodzi i nie jesteśmy w stanie wykonać trudniejszych wersji asan – to wszystko przyjdzie z czasem. Dlatego też nie przesadzajmy z naszą determinacją, by nauczyć się ćwiczeń jak najszybciej. W ten sposób możemy zrobić sobie krzywdę, a joga ma przecież służyć zdrowiu. Znajdźmy więc balans pomiędzy naszymi pragnieniami a możliwościami pamiętając, że czasem mniej oznacza więcej.

Komentarze do: Skąd wziął się fenomen jogi?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz