Szukaj

Cała prawda o pływaniu

Podziel się
Komentarze0

Pływanie idealnie wpływa na naszą sylwetkę, poprawia nasze samopoczucie, a także kondycję.  Sport ten ma wiele zalet, jednakże niestety każdy medal ma też dwie strony. Warto zapoznać się z paroma faktami dotyczącymi tej aktywności fizycznej.

Cała prawda o pływaniu


Pływanie pomaga w odchudzaniu

Jest to jeden z najczęściej wysuwanych argumentów przemawiających za pływaniem. Trudno z tym stwierdzeniem się nie zgodzić. Pływanie idealnie modeluje ciało. Dzieje się to za sprawą pracy wszystkich grup mięśni. Pływanie wpływa na spalanie tkanki tłuszczowej. Możemy w ciągu godziny spalić aż 500 kcal! Jest to obok biegania jedna z najskuteczniejszych metod szybkiego pozbycia się nadmiaru tłuszczu. Osobom cierpiącym na nadmierną otyłość często zaleca się wykonywanie ćwiczeń w wodzie. Są one na tyle bezpieczne, że wyklucza się pojawienie jakichkolwiek obciążeń stawów czy kręgosłupa. Pływanie pobudza również pracę naszego żołądka, a także jelit.

Niemowlak na basenie

Coraz więcej rodziców decyduje się na zapisanie swojego malucha na basen. Często pojawiają się zarzuty, że uczenie niemowlaka pływać jest wbrew naturze. Nic bardziej mylnego! Dla małego dziecka woda jest naturalnym środowiskiem.


Istnieje kilka powodów, dla których należy zrezygnować z basenu. Zalicza się do nich przede wszystkim uczulenie na chlor bądź ozon. Refluks żołądkowo-przełykowy, biegunka, choroba zakaźna, zakażenie układu moczowo-płciowego, a także ostra infekcja górnych dróg oddechowych również uniemożliwiają uczęszczanie naszego malucha na lekcje pływania.


Basen musi spełniać podstawowe kryteria. Woda musi być czysta oraz kontrolowana przez stacje sanitarno - epidemiologiczną. Jej temperatura powinna być znacznie wyższa od tej w zwykłym basenie. Dla kilkumiesięcznych dzieci temperatura powinna się utrzymywać na poziomie około 32-37 stopni Celsjusza. Nauka pływania powinna odbywać pod okiem fachowca. Warto poszukać basenu, który zatrudnia specjalnie przeszkolonych instruktorów.

Choroby i infekcje układu moczowo - płciowego

Niestety istnieje ryzyko pojawienia się chorób oraz infekcji układu moczowo-płciowego. Ważne jest staranne przestrzeganie zasad higieny osobistej. Wybierajmy czyste baseny. Wyboru możemy dokonać poprzez zapoznanie się z wynikami badań czystości wody, które są przeprowadzane co dwa tygodnie. Aby zminimalizować ryzyko występowania chorób bądź infekcji możemy profilaktycznie po każdym pływaniu stosować żel przeciwbakteryjny.

Przez 4-6 tygodni od złapania infekcji należy zrezygnować z pływania. Po wyleczeniu możemy wrócić na pływalnie, mimo to zalecane jest stosowanie preparatów, które przywracają prawidłową florę bakteryjną pochwy.

Pływanie ma wiele zalet. Dzięki niemu czujemy się dużo lepiej, a nasze ciało wygląda na piękne i zadbane. Nie jest jednak pozbawione wad. Woda w basenie wysusza skórę i może doprowadzić do zarażenia chorobami związanymi z układem moczowo-płciowym. Jeśli jednak zastosujemy odpowiednią profilaktykę już nic nie powstrzyma nas przed czerpaniem przyjemności z pływania.


Autor:

Paulina Krawiec

Komentarze do: Cała prawda o pływaniu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz