Szukaj

Tatuaż: używany tusz może być kancerogenny

Podziel się
Komentarze0

Plemienny, chiński, celtycki, motyw kwiatowy... Tatuaż coraz częściej traktowany jest jako modny dodatek. Jeśli nawet praktyka ta się rozpowszechniła, to zagrożenia z nią związane wcale nie są mniejsze. Ostatnie badania pokazują bowiem, że istnieje ryzyko zachorowania na raka skóry, spowodowanego benzopirenem, czyli związkiem z tuszu używanego do robienia tatuaży.



Co dokładnie mówią te badania? Jak zminimalizować ryzyko związane z tatuażem? I co z tego, że tatuaże są tak modne, skoro nie oznacza to, że mogą powodować mniej podrażnień, infekcji i zapaleń, a lekarze nie są jeszcze pewni długoterminowych konsekwencji niektórych elementów chemicznych zawartych w używanym tuszu.

Badania ostatnie wykazały, że jeden ze składników tuszu, benzopiren, spowodował raka skóry u zwierząt laboratoryjnych, a złośliwe czerniaki zostały odkryte w niektórych tatuażach, według artykułu opublikowanego niedawno w San Francisco Chronicle.

Odkrycia te popchnęły amerykańską FDA (federalna amerykańska agencja ds. produktów spożywczych i leków) do przeprowadzenia śledztwa przy pomocy nowego badania.

Masz to w skórze


Jednakże, według artykułu, większość wytatuowanych ludzi oraz tatuażystów mniej się przejmuje ryzykiem dla zdrowia niż długością życia swoich tatuaży.


Zanim więc pójdziesz się wytatuować, przypomnij sobie, że ciało w wieku 60 lat nie jest już takie samo jak ciało wieku 30 lat, przypomina strona internetowa WebMD. Bardziej finezyjne detale twojego tatuażu mają tendencję do zacierania się z czasem.

Jeśli chcesz sobie zrobić tatuaż, zapamiętaj również, iż chodzi o inwazyjną interwencję, która wymaga przedziurawiania skóry i wchodzenia w kontakt z krwią oraz z płynami ciała, wyjaśnia dalej strona internetowa WebMD.

Tatuaż: dobre nawyki, zanim pójdziesz zrobić sobie tatuaż

Aby wyrobić sobie opinię o warunkach higienicznych panujących w studium tatuażu, dobrym sposobem jest przejście się po toaletach. Jeśli są brudne, lepiej iść swoją drogą. Zrób również inspekcję samego salonu, którego materace również powinny być czyste i mało zniszczone.

Strona internetowa WebMD doradza również bycie w formie: unikajcie picia alkoholu i zażywania leków (przede wszystkim aspiryny) dzień przed udaniem się do tatuażysty.

Upewnijcie się również, że wszystkie igły do tatuażu są przechowywane w sterylnych warunkach, że są jednorazowe, że wasz tatuażysta umył sobie ręce i nosi sterylne rękawice.

Po seansie natomiast, przestrzegajcie dosłownie instrukcji dotyczących zabliźniania, przede wszystkim jeśli musicie używać balsamu antybiotykowego.

Komentarze do: Tatuaż: używany tusz może być kancerogenny

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz