Szukaj

Ostra białaczka szpikowa

Podziel się
Komentarze0

Ostra białaczka szpikowa (acute myelogenous leukemia - AML) wynika z nabytego (nie dziedzicznego) uszkodzenia DNA rozwijających się komórek w szpiku kostnym

Inne nazwy choroby: Acute myelogenous leukemia; AML;
Ostra białaczka szpikowa może pojawiać się w różnych formach, w których różne typy komórek obserwuje się we krwi lub w szpiku.

Ostre białaczki szpikowe występują głównie u dorosłych i stanowią 60% ostrych białaczek. Przyczyną zgłoszenia się chorego do lekarza jest najczęściej zespół nietypowych objawów sugerujących banalne zakażenie: osłabienie, stany gorączkowe, bóle kości i stawów, bladość, owrzodzenia dróg śluzowych, krwawienie z nosa lub dziąseł. Badaniem fizykalnym stwierdza się często powiększenie śledziony i wątroby. Przebieg jest zwykle ciężki. Dawniej chorzy umierali w ciągu kilku tygodni. Dzięki systematycznemu postępowi opartemu na badaniach kooperacyjnych obecnie wyniki leczenia są coraz lepsze. Średni czas przeżycia wynosi 10 - 16 miesięcy. Nawroty najczęściej występują w pierwszym roku leczenia, z biegiem czasu ich prawdopodobieństwo maleje.


Dla niektórych podtypów ostrej białczaki szpikowej charakterystyczne są pewne zaburzenia chromosomalne, które są jednoczęsnie ważnym wskaźnikiem prognostycznym.

Komentarze do: Ostra białaczka szpikowa

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz