Szukaj

Kacheksja

Podziel się
Komentarze0

Kacheksja to choroba towarzysząca pacjentom, którzy zmagają się z przewlekłymi chorobami, takimi jak nowotwory, AIDS, różne schorzenia płuc oraz niewydolność nerek lub serca. Jest to proces metaboliczny prowadzący do wyniszczenia organizmu.

Etymologii nazwy choroby należy szukać w języku łacińskim: cachexia lub w greckim: kacheksia. Oba te wyrazy są określeniem złego stanu ciała. Kacheksja jest często nazywana nowotworowym wyniszczeniem organizmu. Choroba ta towarzyszy cierpiącym na nowotwory, jednak należy zaznaczyć, że nie występuje w przypadku wszystkich chorób nowotworowych - najczęściej jest skutkiem guzów w układzie pokarmowym i płucach.

Może także pojawić się przy niewydolności nerek, serca lub AIDS. Według badań statystycznych, 8 z 10 pacjentów chorych na nowotwór cierpi na kacheksję, zaś u 2 z 10 pacjentów kacheksja jest główną przyczyną śmierci.

Przyczyny kacheksji

Kacheksja występuje przy niektórych chorobach przewlekłych. Pojawia się na skutek różnych zabiegów, będących częścią terapii zdrowotnej (radioterapia, chemioterapia, zabiegi operacyjne). Ponadto, może wystąpić wtedy, gdy u chorego zostanie zaburzony proces metaboliczny. Innymi przyczynami kacheksji są choroby układu pokarmowego, które wiążą się z zaburzeniami w przyjmowaniu pokarmów. Często występujące biegunki i wymioty także mogą wpłynąć na pojawienie się pierwszych objawów choroby.

Objawy kacheksji

Do najczęstszych objawów można zaliczyć ogólne osłabienie organizmu, pogarszającą się kondycję fizyczną oraz spadek tłuszczowej i beztłuszczowej masy ciała. Na skutek tego pojawiają się wymioty, biegunki, nudności, niedokrwistość (anemia), obrzęki, zaburzenia czucia i zanik łaknienia. W konsekwencji zanikają mięśnie, a także spada odporność organizmu.

Jak leczyć kacheksję?

Na początku trzeba zaznaczyć, że kacheksja jest leczona u wszystkich pacjentów - bez względu na ogólny stan zdrowia i rokowania. Terapia lecznicza ma na celu opanowanie podstawowych objawów choroby, takich jak wymioty, nudności, biegunki. Ponad to, poprawia łaknienie oraz zmniejsza zaburzenia wchłaniania, pomaga zwalczyć anemię, a także wpływa na polepszenie samopoczucia u chorego.

Aby leczenie było w pełni skuteczne, musi opierać się na kuracji farmakologicznej, rehabilitacyjnej oraz dietetycznej. Odpowiednia dieta pomaga dostarczyć prawidłową ilość kalorii do organizmu, dzięki czemu regenerują się uszkodzone narządy. Trzeba zaznaczyć, że w przypadku niedrożności spowodowanych przez rozrost komórek nowotworowych, może być konieczna interwencja chirurgiczna.

Stan zdrowia chorego powinien być kontrolowany przez wykwalifikowany zespół lekarzy, pielęgniarek i dietetyków.  Należy wiedzieć, że tylko kompletna terapia wpłynie pozytywnie na stan zdrowia chorego, zapewniając szybką poprawę.

Objawy kacheksji są na tyle dokuczliwe, że łatwo zastaną zauważone przez osobę chorą lub ludzi z jej otoczenia. W przypadku pojawienia się pierwszych symptomów należy natychmiast zgłosić się do lekarza, który po wykonaniu wszelkich badań, zaleci odpowiednią terapię.

Jagoda Marek

Komentarze do: Kacheksja

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz