Szukaj

Nowotwór jelita cienkiego

Podziel się
Komentarze3

Nowotwory to zmora współczesnego świata. Złośliwe pozostawiają trwałe uszczerbki na zdrowiu. Rak jelita cienkiego stanowi mały ułamek wszystkich nowotworów, jednak w większości przypadków prowadzi on do śmierci.

Nowotwór jelita cienkiego


Jelito cienkie to najdłuższa część układu pokarmowego. Składa się z trzech części: dwunastnicy, jelita czczego oraz jelita krętego. Znajduje się pomiędzy żołądkiem a jelitem grubym. Jelito cienkie bierze czynny udział w procesie trawiennym. W tym miejscu dochodzi do rozkładania przez enzymy tłuszczów, białek i węglowodanów.

Rak jelita cienkiego to około 5% ogółu nowotworów. Dzieli się na mało szkodliwe guzki oraz złośliwe. Pomimo rzadkości występowania jest to jeden z najniebezpieczniejszych typów raka. W tym przypadku wskaźnik umieralności jest najwyższy. Nowotwór ma zdolność rozwijania się w każdym rodzaju komórek, które tworzą jelito cienkie. Złośliwymi zmianami nowotworowymi, które występują najczęściej są gruczolakoraki, rakowiaki oraz mięsaki gładkokomórkowe. Te pierwsze stanowią niespełna połowę przypadków zachorowań. Rozwijają się głównie w odcinku dwunastnicy oraz jelicie czczym, natomiast rakowiaki w 98% powstają w jelicie krętym. Do guzów mniej szkodliwych zalicza się gruczolaki, tłuszczaki i mięśniaki.

Przyczyny

Specjalistom nie udało się jednoznacznie określić przyczyny powstawania raka jelita cienkiego. W dużej mierze wpływ na jego rozwój ma palenie papierosów oraz nadużywanie alkoholu. Wykształcenie najczęściej poprzedzają także różnorodne choroby układu pokarmowego. Należą do nich:
 • choroby jelita cienkiego;
 • celiakia (choroba trzewna);
 • zakażenia bakteryjne oraz wirusowe;
 • zapalenia jelita cienkiego ( np. choroba Leśniowkiego – Crohna);
 • alergeny;
 • nieodpowiednia profilaktyka zdrowotna;
 • zła dieta;
 • częste nieżyty żołądka, zatrucia;
Przyczyną wytworzenia się nowotworu mogą być także powikłania zmian nowotworowych innych narządów – u kobiet najczęściej rak piersi, u mężczyzn rak gruczołu krokowego. W niewielu przypadkach rozwija się on równocześnie z nowotworem jelita grubego.

Objawy

Rozpoznanie nowotworu jelita cienkiego nie należy do najłatwiejszych. W wielu przypadkach jest on trudny do zdiagnozowania, ponieważ jego objawy są charakterystyczne dla większości chorób przez co prawidłowa diagnoza opóźniona jest nawet o kilka miesięcy. Pacjenci, u których wykryto nowotwór we wczesnym stadium stanowią niewielki procent ogółu. U reszty choroba znajduje się już w zaawansowanym stadium i podejmują się leczenia natychmiastowo. Do głównych objawów raka jelita cienkiego zaliczamy:

 • wyczuwalny guz w okolicach jamy brzusznej, głównie środkowej części. Pojawia się on w znacznie zaawansowanym stadium choroby. Nie zawsze towarzyszy mu ból;
 • pojawienie się silnego bólu brzucha w różnych lokalizacjach, które nawraca z dużą intensywnością;
 • spowolnienie lub całkowite zatrzymanie pracy jelit;
 • wewnętrzne krwawienie jelit, krwotoki, pojawienie się krwi na stolcu;
 • perforacja, uszkodzenie budowy, struktury jelit;
 • nagła oraz wyraźna utrata masy ciała;
 • odwodnienie;
 • uczucie nudności, częste wymioty, gorączka;
 • zbyt częste wzdęcia, zaparcia;
 • niemożność oddawania stolca.
Diagnostyka

Zdiagnozowanie jelita cienkiego stanowi dla lekarzy pewną trudność. W celu rozpoznania nowotworu jelita cienkiego wykonuje się szereg skomplikowanych badań. Początkowo ważne jest sprawdzenie składu chemicznego krwi, czyli tzw. morfologia. Niedobór żelaza oraz obniżenie zawartości hemoglobiny we krwi będzie pewnym sygnałem do wykonania dalszych kroków. Jedną z najskuteczniejszych metod jest radiologia, którą wykonuje się ze środkiem cieniującym. Dzięki niej możliwe jest odczytanie zmian w budowie jelita powstałych na skutek rozwoju choroby. Innym rodzajem badań jest endoskopia.

Do diagnozy tego obszaru ciała człowieka wykorzystuje się jej kilka rodzajów m.in. endoskopię kapsułkową, intestinoskopię oraz enteroskopię. Ta pierwsza to jedno z najnowszych i najskuteczniejszych rozwiązań. Zamiast aparatu endoskopowego umiejscowionego na giętkiej rurce do organizmu wprowadza się kapsułki, które wewnątrz  zawierają kamerę. Umożliwia to swobodne badanie wnętrza jelita oraz reszty układu pokarmowego. W diagnozowaniu nowotworu niezbędne są także badania moczu oraz stolca.

Leczenie


Leczenie nowotworu jelita cienkiego zaczyna się od wycięcia guza lub zainfekowanego odcinka organu. W zaawansowanych przypadkach prócz tego usunięciu podlegają także węzły chłonne. Dalsza profilaktyka oraz ocena zdrowia pacjenta zależy od przebiegu zabiegu oraz reakcji organizmu. Kolejnym krokiem jest chemioterapia, jednak pomimo leczenia często wśród pacjentów dochodzi do przerzutów na inne organy.

Autor:

Magdalena Misztal

Komentarze do: Nowotwór jelita cienkiego (3)

swinskatarczyca
swinskatarczyca 10-07-2022 07:33

Leki przeciwpasożytnicze, przeciwgrzybicze, antybiotyki w leczeniu raka sprzedam lek cytostatyczny cytostatyki lek cytotoksyczne

2

Leki przeciwpasożytnicze, przeciwgrzybicze, antybiotyki terapie antynowotworowe w leczeniu raka alternatywne eksperymentalne leki rak nowotwór prostaty, wątroby, skóry, płuc, jelita grubego, piersi, jajnika, kości, mózgu... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
swinskatarczyca
swinskatarczyca 10-08-2022 11:29

Cymetydyna leczenie raka sprzedam lek nowotwor cymedytyna cimetidine

1

Cymetydyna leczenie raka sprzedam lek nowotwor cymedytyna cimetidine Artykuł poniżej jest automatycznym tłumaczeniem z angielskiego artykułu https://www.wise-geek.com/what-are-the-possibilities-of-using-cimetidine-f... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze