Szukaj

Terapie celowane w walce z rakiem

Podziel się
Komentarze3

Współczesna medycyna już dziś rozwinięta jest na szeroką skalę. Niejednokrotnie słyszy się o szczęśliwych przypadkach wyleczenia kogoś z ciężkiej choroby, a tego typu sukcesy motywują lekarzy i naukowców do dalszej pracy i doskonalenia metod leczenia.

Terapie celowane w walce z rakiem

Choć postęp w tejże dziedzinie jest ogromny to jednak nie zawsze medyczne działania okazują się efektywne, a i niejednokrotnie kończą się śmiercionośną porażką pacjenta, co szczególnie zauważalne jest w przypadku tych chorych, którzy zmagają się z nowotworem.

Z rakiem medycyna próbuje walczyć na wiele sposobów, a za najbardziej skuteczne uznawane jest tutaj leczenie chirurgiczne, polegające na wycięciu guza, zmniejszeniu jego masy lub wycięciu przerzutów. Kolejny już etap leczenia to chemioterapia oraz radioterapia, które związane są z cierpieniem pacjenta. Wypadanie włosów, nudności, wymioty, osłabienie oraz poparzenia podczas radioterapii – tak właśnie wygląda mozolna walka z nowotworem...

Na czym konkretnie polega terapia celowana?

Ostatnimi czasy nadzieję zaczęto jednak wiązać z zupełnie nową i zarazem przełomową metodą leczenia raka, nazywaną terapią celowaną. Tego typu rodzaj zmagania się z nowotworem polega na swego rodzaju „trafianiu” lekami w nieprawidłowo funkcjonujące komórki. Jest to metoda o tyle przełomowa, gdyż oszczędza się przy tym zdrowe tkanki i nie odczuwa skutków ubocznych. Leki te porównywane są do zdalnie sterowanych „pocisków”, które mają zdolności do odróżniania komórek rakowych od tych zdrowych, a co za tym idzie trafiają one we właściwe miejsce. Bardziej profesjonalna nazwa wspomnianych „pocisków” to przeciwciała monoklonalne.


Skuteczność ich działania w zwalczaniu nowotworów, została dowiedziona dopiero po odkryciu na powierzchni komórek rakowych specyficznych wypustek. Okazało się, iż są to receptory, mogące przyłączać pewne cząsteczki, przekazywać do wnętrza komórki rakowej substancje chemiczne oraz pewne informacje. Poprzez receptory jednakże nie mogą się przebić informacje, które zmuszałyby komórkę rakową do samounicestwienia. Nie pozostało zatem nic innego, jak takie zaprojektowanie „pocisków”, by mogły one skutecznie zablokować pracę receptorów, uniemożliwiając tym samym dalsze funkcjonowanie komórki rakowej.

Szanse wyleczenia. Czy w ogóle istnieją?

Duży wpływ na przebieg leczenia ma tutaj przede wszystkim stopień złośliwości nowotworu, bowiem u części chorych terapia nie okazuje się skuteczna. Dziś już wiadomo, iż specjalistyczne testy DNA pozwalają na prowadzenie rokowań oraz dokonanie selekcji chorych, celem określenia predyspozycji pacjenta do leczenia go danym preparatem.

Obecnie stosowane kuracje przeprowadza się poprzez zastosowanie bewacizumabemu oraz transtuzumabemu. Kuracja trwa około roku, jednakże przy wysokich cenach leków leczenie nie jest ułatwione. W oczekiwaniu na szczepionkę postawmy zatem na leczenie tradycyjne oraz unikajmy zagrożeń - odżywiajmy się zdrowo, badajmy regularnie i nie palmy.

Autor:

Monika Zielińska

Komentarze do: Terapie celowane w walce z rakiem (3)

swinskatarczyca
swinskatarczyca 14-07-2022 10:08

Leki przeciwpasożytnicze leczenie raka sprzedam lek

2

Leki przeciwpasożytnicze, przeciwgrzybicze, antybiotyki terapie antynowotworowe w leczeniu raka alternatywne eksperymentalne leki rak nowotwór tarczycy, prostaty, wątroby, skóry, płuc, jelita grubego, piersi, jajnika, ko... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
swinskatarczyca
swinskatarczyca 10-08-2022 12:19

Cymetydyna leczenie raka sprzedam lek nowotwor cymedytyna cimetidine

1

Cymetydyna leczenie raka sprzedam lek nowotwor cymedytyna cimetidine Artykuł poniżej jest automatycznym tłumaczeniem z angielskiego artykułu https://www.wise-geek.com/what-are-the-possibilities-of-using-cimetidine-f... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze