Szukaj

Masło migdałowe – właściwości odżywcze, zalety stosowania, przepis

Masło migdałowe jest zdrowszą alternatywą dla tradycyjnych smarowideł - masła i margaryny. Jeśli nie zawiera żadnych dodatków oraz w 100% składa się z migdałów, stanowi produkt nie tylko w pełni naturalny, ale również o szerokim zastosowaniu. Uzupełni bowiem smak zarówno dań słodkich, jak i słonych.

Masło migdałowe – właściwości odżywcze, zalety stosowania, przepis

Smarując masłem migdałowym kromkę chleba lub dodając go do deseru, zapewnimy organizmowi niemałą dawkę witaminy E. Wpłynie to pozytywnie na nasze samopoczucie, a także urodę - sprawi, że włosy, paznokcie i skóra zyskają piękny, zdrowy wygląd, dodatkowo, co warto podkreślić, zapobiegnie tworzeniu się zmarszczek.

Masło migdałowe - zalety stosowania

Rzadko można spotkać kogoś, kto nie smaruje chleba masłem. Dodaje ono kanapce smaku i sprawia, że nie jest taka sucha. Jednak w związku z modą na zdrowy styl życia, okazuje się, że nawet najnaturalniejsze masło do najzdrowszych nie należy, nie mówiąc o tak popularnej w Polsce margarynie. W związku z tym bardzo szybko na rynku spożywczym zaczęły pojawiać się produkty, które zastępują wspomniane artykuły i są dużo zdrowsze. Przykładem jest masło migdałowe.

Masło migdałowe wysokiej jakości powinno składać się w 100% z migdałów. Taki produkt może być składnikiem uniwersalnego profilu żywieniowego, ponieważ jego skład jest bardzo jasny i klarowny. Tylko osoby uczulone na orzechy czy migdały nie mogą go spożywać.

Jest to produkt, który nadaje się do wykorzystania w dietach wszelkiego rodzaju: odchudzającej, wysokobiałkowej, niskokalorycznej czy opartej na indeksie glikemicznym. Takie masło mogą spożywać wszyscy, niezależnie od wieku czy płci.

Jedną z głównych zalet artykułu jest to, że stanowi on świetny dodatek do niezliczonej liczby dań - zarówno mięs oraz sosów, jak i ciast, deserów. Ponadto stosuje się go również w kosmetyce.

To masło jest całkowicie zdrowe. W pełni naturalny skład nadaje mu również autentyczny i charakterystyczny smak.

Masło migdałowe - właściwości odżywcze

Źródło witaminy E

Masło migdałowe zawiera spore ilości witaminy E. Rola tego składnika w organizmie człowieka jest niezwykle ważna. Przede wszystkim ta witamina ma wpływ na układ odpornościowy, a dzięki temu zmniejsza ryzyko przeziębień czy zachorowań na przewlekłe schorzenia. Poza tym zapobiega niewydolności układu krążeniowo-oddechowego. Aktywuje substancje przeciwzakrzepowe i ochrania naczynia krwionośne. Witamina E stanowi także najlepszy biologiczny przeciwutleniacz, jej działanie objawia się zahamowaniem procesów starzenia komórek.

Działanie antynowotworowe

Wolne rodniki uszkadzają nici DNA, a to prowadzi do nieprawidłowego podziału komórek. Witamina E znajdująca się w maśle migdałowym hamuje rodniki i ma znaczący udział w procesie redukowania zagrożeń nowotworowych w organizmie.

Źródło wapnia

Wapń to główny składnik mineralny organizmu. Jest podstawowym budulcem kości i zębów, stanowi aż 99% ich składu. Jego niedobór może prowadzić do osteoporozy, zahamowania wzrostu, krzywicy, a także innych zwyrodnień kostnych. Wapń bierze również udział w procesie krzepnięcia krwi, a także reguluje skurcze mięśni, ma bezpośredni wpływ na pracę serca i układu nerwowego.

Źródło cynku

To właśnie cynk jest minerałem piękna. Wpływa na wygląd i kondycję włosów, paznokci, a także skóry, ponieważ jako przeciwutleniacz uelastycznia ją i spowalnia pojawianie się zmarszczek. Cynk to metal, o którego obecność w organizmie szczególnie powinny dbać kobiety w ciąży oraz dzieci, dlatego że wpływa na prawidłowy wzrost komórek i rozwój płciowy.

Źródło fosforu

Fosfor to budulec kości i zębów. Pomaga utrzymać odpowiednie pH krwi i jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania mięśnia sercowego, nerek oraz mózgu. Jego niedobór może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji - od bólów mięśni, przez drgawki, hiperwentylację, po śpiączkę.

Źródło białka

Białko jest odpowiedzialne za funkcjonowanie mięśni i ich rozwój. Dodatkowo pomaga hamować apetyt. To właśnie dlatego stanowi jeden z głównych składników diet odchudzających i tych przeznaczonych dla sportowców. Produkty bogate w białko dostarczają również organizmowi niezbędne aminokwasy.

Źródło błonnika

Błonnik wpływa na procesy trawienne, poprawiając ich jakość. Powoduje, że jedzenie jest wolniej, ale dokładniej przetwarzane. Pomaga również obniżyć stężenie cholesterolu we krwi, co zmniejsza ryzyko miażdżycy i zawału. O błonniku nie powinny zapominać osoby chore na cukrzycę, dba on bowiem o odpowiedni poziom glukozy we krwi.

Źródło amigdaliny

Amigdalina to inaczej witamina B17. Znana jest jako naturalny lek na nowotwór, ponieważ niszczy jego komórki (zostało to udowodnione naukowo). Ponadto amigdalina zapobiega zatruciom wywołanym przez substancje znajdujące się w pestkach owoców.

Masło migdałowe - zastosowanie

Masło migdałowe jest często wykorzystywane w kosmetyce albo jako podstawa produktu, albo jako jego istotny składnik. Najczęściej wykorzystuje się je do balsamów, kremów czy nawilżaczy. Szczególnie nadaje się do skóry wrażliwej. Polecane jest stosowanie masła w pielęgnacji niemowląt. Po dodaniu do niego tlenku cynku i olejku lawendowego powstaje balsam, który świetnie sprawdzi się w przypadku odparzeń po pieluchach. Masło migdałowe jest bardzo łatwo rozprowadzalne i szybko się wchłania.

Co ciekawe, masło migdałowe wykorzystuje się również w medycynie. Pomaga w leczeniu chorób układu moczowego, zaparć, stosuje się go także jako środek wykrztuśny.

Oczywistym zastosowaniem masła migdałowego jest to kuchenne. Można wykorzystywać produkt jako smarowidło na chleb, naleśniki czy gofry, ale także jako dodatek do ciast, ciasteczek, deserów czy owsianek.

Domowe masło migdałowe

200 g migdałów włożyć na 30 minut do nagrzanego do 180 stopni Celsjusza piekarnika. Następnie dokładnie je zblendować (do uzyskania jednolitej masy). Opcjonalnie można dodać sól, łyżkę miodu lub olej.

Czekoladowe smoothie migdałowe z bananem i szpinakiem

Składniki:

  • 2 szklanki mleka migdałowego,
  • 2 łyżki masła migdałowego,
  • 3 banany,
  • 2 garście szpinaku,
  • 2 łyżeczki miodu,
  • 3 łyżeczki kakao.

Sposób przygotowania:

Banany, szpinak, masło migdałowe, mleko migdałowe, kakao i miód dokładnie zblendować. Można schłodzić w lodówce, by napój był bardziej orzeźwiający. Udekorować listkiem mięty.

Autor: Anna Magiera

Komentarze do: Masło migdałowe – właściwości odżywcze, zalety stosowania, przepis

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz