Szukaj

Czerniak

Podziel się
Komentarze0

Jest to najzłośliwszy nowotwór skóry. Może powstawać ze znamion melanocytowych, stanów przedczerniakowych lub ze skóry uprzednio niezmienionej . Wstępną fazą czerniaka jest tzw. złośliwa plama soczewicowata występująca w okolicy skroniowej lub jarzmowej, powoli rosnąca plama o różnej intensywności barwy brunatnej. Sam czerniak może być płaskim naciekiem, guzkiem lub owrzodzeniem w całości lub części barwy brunatnej lub czarnej (choć zdarzają się także czerniaki bez barwnika). Pojawiające się zazwyczaj na paluchu czerniaki pod-paznokciowe wymagają różnicowania z krwiakiem oraz zdjęcia płytki paznokciowej w celu pobrania wycinka.

Rak skóry występuje pod wieloma postaciami. Zapowiedź lub zwiastun raka skóry mogą stanowić:
  • plamy bez znamion, które ulegają zmianom;
  • nowo pojawiające się znamiona;
  • znamiona i grudki, które powiększają się, łuszczą i krwawią, występują głównie na twarzy, zwłaszcza w pobliżu oka lub po jednej stronie nosa;
  • zmiany w obrębie narządów płciowych, łącznie z brodawką piersi (twory brodawkowate, białe lub czerwone przebarwienia, zgrubienia).

Leczenie czerniaka jest przede wszystkim chirurgiczne, czasem z usunięciem okolicznych węzłów chłonnych, rzadziej stosowane są inne metody.

Komentarze do: Czerniak

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz