Szukaj

Depresja może oznaczać guza mózgu

Podziel się
Komentarze10

Okazuje się że niekiedy depresja o nieustalonej przyczynie może być związana z nowotworem mózgu. Takie wnioski wysunęli lekarze na podstawie przypadku 54-letniej Francuzki, u której rozwinął się w mózgu dużych rozmiarów oponiak - u kobiety 6 miesięcy wcześniej pojawiły się objawy wskazujące na depresję.

Pacjentka, która nigdy wcześniej nie miała depresji, nagle zaczęła wpadać w stany apatii, zauważyła znaczny spadek energii, miała trudności z podejmowaniem prostych decyzji, problemy z koncentracją oraz zaczęła cierpieć na bezsenność.

Leczenie farmakologiczne z wykorzystaniem leków przeciwlękowych nie dało żadnego efektu, a kobieta zaczęła mieć myśli samobójcze i straciła zainteresowanie codziennymi aktywnościami życiowymi.

Wreszcie po wykonaniu badań obrazowych mózgu okazało się, że u pacjentki stwierdzono ogromnego oponiaka, obejmującego lewy płat czołowy.

Oponiaki są zazwyczaj łagodnymi nowotworami mózgu, które występują najczęściej. Po przeprowadzeniu natychmiastowej operacji i po wdrożeniu odpowiedniego leczenia nowotworu u pacjentki objawy depresji znikły po niespełna miesiącu.

Wcześniejsze badania naukowe wykazały, że kora przedczołowa (część płata czołowego, leżąca najbardziej z przodu) jest rejonem mózgu, który wiąże się z występowaniem depresji.

Obecnie nie ma zgodnej opinii lekarzy, co do wskazań do wykonywania badań obrazowych mózgu u pacjentów z zespołami depresyjnymi.

Chociaż uważa się, że nowotwory rzadko powodują depresję, specjaliści z Uniwersytetu w Caen w Normandii (Francja) twierdzą, że osoby powyżej 50 roku życia, które mają depresję o nieustalonej przyczynie, nie reagującą na leczenie, powinny być diagnozowane pod kątem guza mózgu.

Takie podejście pozwala na wczesne wykrywanie nowotworów mózgu, a tym samym poprawia rokowania u tych pacjentów - zwłaszcza, że szybka diagnoza znacznie zwiększa szanse na przeżycie chorego.

Nowotwory mózgu Polsce często wykrywa się dopiero w zaawansowanym stadium. Objawy guza mózgu są w wielu przypadkach niecharakterystyczne i utrudniają szybką diagnozę. Symptomy wskazujące na nowotwór mózgu mogą pojawić się nagle i z dużym nasileniem, ale równie dobrze mogą trwać latami i mieć charakter skryty.

Należy podkreślić też, że każdy rodzaj nowotworu mózgu jest groźny ze względu na swoją lokalizację i to niezależnie od stopnia złośliwości.

Początkowo objawy guza mózgu to najczęściej bóle głowy, nudności i wymioty. Nasilają się one z czasem, zaczyna im towarzyszyć także senność - w kolejnych etapach rozwoju nowotworu zaburzenia świadomości, a nawet śpiączka.

Zasadniczą częścią leczenia guza mózgu jest jego chirurgiczne usunięcie. Niestety, ze względu na lokalizację nowotworu, nie zawsze jest to możliwe. Jako uzupełnienie leczenia stosuje się teleradioterapię, rzadziej chemioterapię, która w przypadku nowotworów mózgu zazwyczaj jest zbyt niebezpieczna.

Komentarze do: Depresja może oznaczać guza mózgu (10)

swinskatarczyca
swinskatarczyca 10-08-2022 12:58

Cymetydyna leczenie raka sprzedam lek nowotwor cymedytyna cimetidine

4

Cymetydyna leczenie raka sprzedam lek nowotwor cymedytyna cimetidine Artykuł poniżej jest automatycznym tłumaczeniem z angielskiego artykułu https://www.wise-geek.com/what-are-the-possibilities-of-using-cimetidine-f... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (4)
Pokaż cały wątek (4)
swinskatarczyca
swinskatarczyca 14-07-2022 10:13

Leki przeciwpasożytnicze leczenie raka sprzedam

1

Leki przeciwpasożytnicze, przeciwgrzybicze, antybiotyki terapie antynowotworowe w leczeniu raka alternatywne eksperymentalne leki rak nowotwór tarczycy, prostaty, wątroby, skóry, płuc, jelita grubego, piersi, jajnika, ko... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
kigoligo
kigoligo 27-04-2016 13:42

Pajęczak w mózgu objawy

5

Witam, są podejrzenia, że mój tata ma pajęczaka w mózgu. Dużo o tym słyszałem i zanim lekarz przyjmie nas na wizytę, szukam pomocy tutaj. Jakie są objawy takiego pajęczaka w mózgu? Jak to się leczy? Jestem przerażony, bo... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (5)
Pokaż cały wątek (5)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze