Szukaj

Guzy mózgu u dzieci

Podziel się
Komentarze2

Stanowią one 20 procent wszystkich nowotworów pojawiających się u dzieci, a śmiertelność wynikająca z pojawienia się guza wynosi aż 25 procent. W Polsce zanotowano w przeciągu rok aż 200 nowych zachorowań z niewielką, ale jednak przewagą chłopców.

Guzy mózgu u dzieciLokalizacja guzów różni się nieco od tej występującej o dorosłych pacjentów, a także ich typ jest zupełnie inny. Większość guzów u dzieci powstaje w dolnej części czaszki i w obszarze środkowym mózgu. Przeważają raczej prymitywne guzy zarodkowe, jednak po 17 roku życia występują glejaki, oponiaki, oraz nowotwory przerzutowe.

Jak się objawiają?

Objawy podzielić można na ogólne i ogniskowe. Te pierwsze powstają w wyniku wysokiego ciśnienia śródczaszkowego i u niemowląt ujawniają się poprzez pobudzenie, apatie, bóle głowy i częste wymioty. Objawy te występują u połowy chorych. U drugiej części dzieci te objawy mogą w pierwszym stadium jeszcze nie występować.

To jednak dopiero początek. W późniejszym stadium zwiększa się obwód główki i powstają rozchodzące się szwy kości czaszki i tętniące ciemiączko. U dzieci starszych, oprócz zwiększonego ciśnienia pojawiają się objawy ogniskowe do których zaliczyć można między innymi drgawki, zaburzenia świadomości, oczopląs, zez, pogorszenie ostrości wzroku czy bóle i kręcz szyi.

Jakie badania należy wykonać?

Pierwszy kontakt z prawdopodobnie chorym dzieckiem ma pediatra. Biorąc pod uwagę jego warunki, może on wykonać jedynie badanie okulistyczne , bądź ultrasonograficzne główki. Badania te jednak mogą nie pozwolić na wykluczenie nowotworu, gdyż często złośliwe guzy zlokalizowane w okolicy tylnego dołu czaszkowego lub obszaru ciasnoty śródczaszkowej mogą nie dawać żadnych zmian na dnie oczu oraz nie wykazywać guzów zlokalizowanych podnamiotowo. Istnieją również typu guzów u których możliwe jest ich wcześniejsze rozpoznanie. Jeżeli występują zwapnienia, wówczas są one dobrze widoczne podczas wykonywania tomografii komputerowej.


W przypadku guzów złośliwych wskazane jest przede wszystkim badanie rezonansu magnetycznego kanału kręgowego, a także badanie cytologiczne płynu mózgowo-rdzeniowego. Badanie to w pełni pozwoli ocenić stopień zaawansowania nowotworu oraz wybrać odpowiednią metodę leczenia.

Jak wygląda leczenie?


W leczeniu nowotworów u dzieci istnieją trzy formy leczenia: neurochirurgiczne zabiegi operacyjne, chemioterapia oraz radioterapia.
Pierwszeństwo w leczeniu ma oczywiście zabieg operacyjny o ile nie dotyczy to guzów zarodkowych, glejaków, guzów znajdujących się w strukturach głębokich i wieloogniskowych.

Typ leczenia jest jednak bez wątpienia dobierany do stopnia zaawansowania nowotworu. Zdarza się, że operacja to dopiero drugi etap, np. przy guzach zarodkowych na początku stosuje się chemioterapię a dopiero później, w celu zlikwidowania pozostałości nowotworu podejmują się zabiegu operacyjnego. Dzięki zastosowaniu chemioterapii, dzieci mają szanse na dwuletni „odpoczynek” od choroby, a czasem nawet okazuje się, że trzeci etap w postaci radioterapii nie jest już potrzebny.

Radioterapię stosuję się po nieradykalnym zabiegu neurochirurgicznym, w sytuacji wysokiego stopnia złośliwości nowotworu, po ewentualnym wznowieniu leczenia neurochirurgicznego, bądź gdy guz jest nieoperacyjny.

Jakie są najczęstsze guzy mózgu u dzieci?


U dzieci do najczęściej występujących nowotworów mózgu zalicza się guzy tylnej jamy czaszki. Należą do nich:

1. Rdzeniak zarodkowy móżdżku.
2. Gwiaździak młodźieńczy, włosowatokomórkowy.
3. Guzy pnia mózgu.
4. Wyściółczki.
5. Glejaki dróg wzrokowych.
6. Czaszkogardlaki.
7. Guzy germinalne.
8. Brodawczaki splotu naczyniowego

Ważne jest, aby przy zaobserwowaniu przez lekarza jakichkolwiek z wyżej wymiennych objawów, skierować dziecko do diagnostyki szpitalnej.

Autor: Sara Guzik

Komentarze do: Guzy mózgu u dzieci (2)

pawelboratyn1982
pawelboratyn1982 14-07-2018 09:27

właściwa kolejność

1

Dość istotną opcją przed podjęciem leczenia chemioterapeutycznego lub chirurgicznego jest zastosowanie radioterapii ponieważ zmniejsza ona wielkość guza a tym samym szanse powodzenia całego zabiegu są znacznie większe ht... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze