Szukaj

Rak skóry – przyczyny, objawy, leczenie

Podziel się
Komentarze22

Rak skóry jest obecnie jednym z najczęściej występujących nowotworów. Wyróżnia się trzy możliwe typy choroby: rak powstawnokomórkowy (wrzód drążący), rak kolczystokomórkowy oraz czerniak skóry. Niezależnie od rodzaju, jest to schorzenie bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia człowieka. Raki te stanowią aż około 1/3 wszystkich nowotworów złośliwych.

Rak skóry – przyczyny, objawy, leczenie

Przyczyny i grupy ryzyka

Wszystkie trzy typy omawianego nowotworu dotykają przede wszystkim rasy białej, u osób o ciemniejszej karnacji pojawiają się raczej sporadycznie. Większość przypadków zachorowań związana jest z mutacjami spowodowanymi działaniem promieni ultrafioletowych w trakcie opalania (zarówno na solarium, jak i na normalnym słońcu). Duże znaczenie mają również czynniki genetyczne- ryzyko zachorowań wśród osób blisko spokrewnionych z innymi chorymi na nowotwory jest znacznie wyższe.

Do pozostałych czynników ryzyka zaliczane są choroby skórne prowadzące do przewlekłych zapaleń (m.in. toczeń krążkowy, czy też trąd) lub powstawania blizn. Niepokojące są także niegojące się owrzodzenia skóry oraz choroby skórne o podłożu genetycznym. Ryzyko choroby zwiększa oprócz tego radioterapia, urazy termiczne, narażenie na kontakt z niektórymi czynnikami chemicznymi (takimi jak środki ochrony roślin, środki grzybobójcze, związki arsenu, węglowodowy aromatyczne, czy też pochodne ropy naftowej), przeszczepy organów oraz immunosurpresja (hamowanie wytwarzania komórek odpornościowych oraz przeciwciał przez immunosupresory).

Objawy

Chorobę możemy podejrzewać już na podstawie zewnętrznej obserwacji skóry. Często pojawia się powiększenie wykwitu skórnego lub też zmiana jego koloru. Objawom tym czasem towarzyszy utrzymujący się świąd lub wyraźny ból. Sporadycznie obserwuje się także krwawienie wykwitu. Po jego usunięciu możliwe jest natomiast odnowienie się zmiany.


Sam wykwit może przyjmować różne postaci. W dermatologii nazywana jest tak każda zmiana skórna, na podstawie której możemy ustalić rozpoznanie. Wyróżnia się dwie podstawowe kategorie wykwitów: pierwotne i wtórne. Do pierwszej grupy zaliczane są te występujące w początkowym okresie choroby. Są to między innymi plamy, grudki, krosty, cysty, guzy, pęcherze i bąble. Druga grupa stanowi przypadki obserwowane w okresie dalszego przebiegu lub też podczas ustępowania danego schorzenia. Wymienia się tutaj przede wszystkim łuski, nadżerki, rozpadliny, strupy, owrzodzenia i blizny.

Mimo opisanych objawów, wymienianych jako wspólne dla trzech typów choroby, występują również pewne cechy odmiennie- uzależnione już od rodzaju nowotworu. Inne są przyczyny, miejsca występowania zmian oraz kwestia możliwych przerzutów. Warto przyjrzeć się po kolei ogólnej charakterystyce każdego przypadku.


Rak podstawnokomórkowy

Jest najczęściej występującą postacią raka skóry. Pierwsze objawy chorobowe zazwyczaj umiejscowione są na odsłoniętych częściach ciała takich jak twarz, szyja, dłonie, skóra głowy lub też w miejscach gdzie skóra przechodzi w błonę śluzową (przykładowo w kącikach oczu lub ust). Zmiany powstają w najniżej położonej wartswie naskórka, narastają stosunkowo powoli i nie dają przerzutów. Z reguły ostatecznie przyjmują formę szorstkiego bądź łuszczącego się guzka lub wrzodu. Wykwit ma zazwyczaj kolor ciała i nie towarzyszy mu ból. Pojawia się przede wszystkim jako następstwo szkodliwego działania promieni ultrafioletowych.

Rak kolczystokomórkowy

Zazwyczaj przyjmuje postać kruszącego się i krwawiącego guzka. Może powodować przerzuty- w szczególności na węzły chłonne. Do przemiany nowotworowej dochodzi w komórkach kolczastych, jednak zarówno przyczyny zachorowań, jak i miejsca, w których pojawiają się pierwsze objawy są podobne, jak w przypadku odmiany raka podstawnokomórkowego.

Czerniak

Jest najrzadszym, lecz równocześnie najniebezpieczniejszym przypadkiem raka skóry. Zmiany chorobowe powstają melanocytach- komórkach sąsiadujących z komórkami podstawnymi, w dolnych partiach naskórka. Często są złośliwe i powodują liczne przerzuty. Pojawiające się mutacje rosną szybko i są słabo podatne na leczenie.

Leczenie

Podstawową metodą leczenia choroby jest zabieg chirurgicznego wycięcia zmiany skórnej oraz przeprowadzenie jego badania histopatologicznego. W przypadku wystąpienia przerzutów do węzłów chłonnych wskazane jest usunięcie całej regionalnej grupy węzłów. Jeśli ilość przerzutów przekracza liczbę trzech, dodatkowo stosowana jest również radioterapia. Przypadki szczególnie ciężkie wymagają natomiast odpowiedniej chemioterapii.

Autor:

Aleksandra Piechel

Komentarze do: Rak skóry – przyczyny, objawy, leczenie (22)

swinskatarczyca
swinskatarczyca 13-05-2019 16:21

Leki przeciwrakowe sprzedam lek rak leczenie alternatywne eksperymentalne

13

Leki przeciwpasożytnicze, przeciwgrzybicze, antybiotyki terapie antynowotworowe w leczeniu raka alternatywne eksperymentalne leki rak nowotwór prostaty, wątroby, skóry, płuc, jelita grubego, piersi, jajnika, kości, mózgu... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (13)
Pokaż cały wątek (13)
swinskatarczyca
swinskatarczyca 26-08-2022 11:29

Ketokonazol leki sprzedam rak prostaty watroby nowotwor onkologiczny cytostatyk lek przeciwrakowy przeciwnowotworowy terapia rak

4

Ketokonazol leki sprzedam rak prostaty watroby nowotwor onkologiczny cytostatyk lek przeciwrakowy przeciwnowotworowy terapia raka Rak prostaty https://prostatecancer.net/treatment/nizoral-reviews-how-well-works-side-... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (4)
Pokaż cały wątek (4)
swinskatarczyca
swinskatarczyca 10-08-2022 17:32

Cymetydyna leczenie raka sprzedam lek nowotwor cymedytyna cimetidine

4

Cymetydyna leczenie raka sprzedam lek nowotwor cymedytyna cimetidine Artykuł poniżej jest automatycznym tłumaczeniem z angielskiego artykułu https://www.wise-geek.com/what-are-the-possibilities-of-using-cimetidine-f... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (4)
Pokaż cały wątek (4)
renii
renii 03-05-2013 13:32

rak- ciężka choroba

1

Odmian raka jest wiele i objawy są różne, tak jak i każdy chory inaczej tę chorobę przechodzi. Osobiście mam kontakt z osobą chorą na raka, był to rak piersi, w przeciągu 16 lat usunięto dwie piersi, aktualnie przerzut p... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze