Szukaj

Objawy chłoniaka

Podziel się
Komentarze3

Chłoniak to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych, który dotyka układu limfatycznego człowieka, a w szczególności węzłów chłonnych. Stopień złośliwości oraz zakres choroby jest bardzo zróżnicowany. W ramach podstawowej klasyfikacji można rozróżnić chłoniaki typu nieziarniczego oraz ziarnicę złośliwą, nazywaną również chłoniakiem Hodgkina. Diagnostyka tego rodzaju nowotworów opiera się przede wszystkim nad badaniach immunocytochemicznych.

Objawy chłoniaka

Jak rozpoznać chłoniaka?

Zdecydowana większość objawów chłoniaka ma charakter niespecyficzny. Oznacza to, że źródłem objawów towarzyszących tej chorobie mogą być inne stany chorobowe, niezwiązane z rozwojem nowotworu. Chłoniak jest często mylony z różnymi infekcjami wirusowymi, jak np. grypą. Należy jednak pamiętać, że dolegliwości związane z chłoniakiem utrzymują się znacznie dłużej niż objawy grypy i nie mogą być wyjaśnione przez obecność wirusów w organizmie.

Podstawowym objawem chłoniaka jest obrzęk węzłów chłonnych, który zazwyczaj ma charakter bezbolesny, ale w pewnych przypadkach obrzękowi może towarzyszyć ból, który u niektórych osób nasila się po wypiciu alkoholu. Obrzęk może być łatwo wyczuwalny w przypadku największych węzłów chłonnych, znajdujących się pod żuchwą, przy uszach, w rejonie pach oraz pachwin.

Powiększenie węzłów chłonnych powoduje czasami inne dolegliwości ze względu na, nienaturalny nacisk na żyły i naczynia limfatyczne (obrzęk ręki lub nogi), nerwów (ból, drętwienie lub mrowienie) lub żołądka (wczesne uczucie sytości).

Objawy chłoniaka mogą być również związane z następującymi dolegliwościami:

  • podwyższoną temperaturą ciała,
  • dreszczami,
  • spadkiem masy ciała,
  • nocnymi potami,
  • brakiem energii,
  • kaszlem,
  • dusznościami,
  • bólami brzucha,
  • problemami żołądkowymi po spożyciu alkoholu.

Część osób chorych na chłoniaka – prawie co czwarty pacjent -  odczuwa również uciążliwe swędzenie skóry, które występuje najczęściej w dolnych partiach ciała. Świąd może mieć charakter miejscowy lub rozprzestrzenić się na pozostałe części ciała. Intensywność świądu może zwiększać się na skutek spożycia alkoholu.

Podsumowanie

Objawy towarzyszące chłoniakowi, szczególnie w początkowej fazie rozwoju tej choroby, nie są zbyt charakterystyczne i dlatego bardzo często osoby chore nie są świadome obecności tego nowotworu w organizmie. W wielu  przypadkach dolegliwości wywoływane przez rozwój chłoniaka mogą mylnie wskazywać na inne choroby, w tym np. grypę. Bardzo ważna jest dokładna diagnostyka, w ramach której  przeprowadza się badania histopatologiczne węzłów chłonnych. Szybkie wykrycie chłoniaka umożliwia podjęcie efektywnego leczenia.

Stanisław Skorcz

Komentarze do: Objawy chłoniaka (3)

swinskatarczyca
swinskatarczyca 10-07-2022 08:50

Leki przeciwpasożytnicze, przeciwgrzybicze, antybiotyki w leczeniu raka sprzedam lek cytostatyczny cytostatyki lek cytotoksyczne

2

Leki przeciwpasożytnicze, przeciwgrzybicze, antybiotyki terapie antynowotworowe w leczeniu raka alternatywne eksperymentalne leki rak nowotwór prostaty, wątroby, skóry, płuc, jelita grubego, piersi, jajnika, kości, mózgu... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
swinskatarczyca
swinskatarczyca 10-08-2022 11:30

Cymetydyna leczenie raka sprzedam lek nowotwor cymedytyna cimetidine

1

Cymetydyna leczenie raka sprzedam lek nowotwor cymedytyna cimetidine Artykuł poniżej jest automatycznym tłumaczeniem z angielskiego artykułu https://www.wise-geek.com/what-are-the-possibilities-of-using-cimetidine-f... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze