Szukaj

Nowotwór zarodkowy

Podziel się
Komentarze4

Nowotwór zarodkowy to dosyć częsty złośliwy nowotwór, który dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Jest to choroba rozwijającą się w jądrach i jajnikach oraz wynika z nieprawidłowego rozmnażania się komórek płciowych, z których powstają narządy rozrodcze.

Nowotwór zarodkowy

Nowotwór ten powstaje w wyniku mutacji nowotworowej, której ulega komórka płciowa. Tworzy się w ten sposób multipotencjalna komórka nowotworowa, która mnożąc się wydaje na świat niezbyt zróżnicowane komórki potomne.

U kobiet nowotwór rozwija się zwykle bezobjawowo, przy czym guz osiąga olbrzymie rozmiary – nawet do kilkunastu centymetrów średnicy. W wyniku ucisku przez guza do odczuwalnych objawów można zaliczyć m.in.: uczucie pełności w brzuchu, bóle podbrzusza, bóle podczas oddawania moczu lub stolca, nudności, wymioty, częste oddawanie moczu, zaburzenia miesiączkowania ,upławy międzymiesiączkowe, niestrwność, zaparcia oraz utrata apetytu czy powiększenie węzłów chłonnych

Do podstawowych  objawów u mężczyzn należą: bezbolesne powiększenie jądra, stwardnienie i zmiany na powierzchni jądra, uczucie ciężaru w mosznie, powiększenie gruczołów sutkowych, bóle okolicy lędźwiowej, bóle brzucha oraz powiększenie węzłów chłonnych.


Rodzaje nowotworów zarodkowych :
  • nasieniak – występuje tylko u mężczyzn, zwykle około 40 roku życia, dość dobrze rokuje
  • rozrodczak – występuje tylko u kobiet, zwykle w 2 lub 3 dekadzie życia, dość dobrze rokuje
  • potworniak – występuje najczęściej u dzieci lub w 2 dekadzie życia
  • rak zarodkowy – u mężczyzn pojawia się w 3 lub 4 dekadzie życia, u kobiet tuż przed lub tuż po dojrzewaniu
  • rak pęcherzyka żółciowego – bardzo rzadki o wyjątkowej złośliwości
  • kosmówczak zarodkowy – bardzo rzadki i bardzo złośliwy
Diagnostyka


U kobiet, w calu wykrycia obecności nowotworu zarodkowego lekarz ginekolog najpierw przeprowadza wywiad ginekologiczny. Następnie przechodzi do badania ogólnego, którego wygląd różni się w zależności od wieku i stanu pacjentki. Potem przychodzi czas na badanie sutków piersi i badanie ginekologiczne, podczas którego lekarz zbada dokładnie narządy zewnętrzne i wewnętrzne. Na koniec przeprowadza się badanie ultrasonograficzne, czyli USG.

U mężczyn zaś lekarz przeprowadzi palpacyjne badanie moszny oraz jej zawartości, oceniając jej stan. Następnie urolog wykona badanie USG, a potem badanie per rectum (przez odbyt), pozwalające ocenić stan prostaty.
U obu płci wykonuje się także następujące markery nowotworowe:
  • alfa-fetoproteinę (AFP)
  • ludzka gonadotropinę kosmówkową (hCG)
  • dyhydrogenazę mlecznową (LDH)
Leczenie

Leczenie zależy od rodzaju i wielkości guza, zwykle wdraża się leczenie operacyjne, chemioterapię i czasami radioterapię.

Nowotwory zarodkowe jak każde z tej choroby bywają bardzo niebezpieczne. Czas nie działa tutaj na korzyść chorego, dlatego ważne jest, by po zauważeniu u siebie któregokolwiek z objawów natychmiast udać się do lekarza. Od tego może przecież zależeć nasze życie.

Autor:

Ewelina Szczepańska

Komentarze do: Nowotwór zarodkowy (4)

swinskatarczyca
swinskatarczyca 14-07-2022 10:16

Leki przeciwpasożytnicze leczenie raka sprzedam

2

Leki przeciwpasożytnicze, przeciwgrzybicze, antybiotyki terapie antynowotworowe w leczeniu raka alternatywne eksperymentalne leki rak nowotwór tarczycy, prostaty, wątroby, skóry, płuc, jelita grubego, piersi, jajnika, ko... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
swinskatarczyca
swinskatarczyca 10-08-2022 11:22

Cymetydyna leczenie raka sprzedam lek nowotwor cymedytyna cimetidine

1

Cymetydyna leczenie raka sprzedam lek nowotwor cymedytyna cimetidine Artykuł poniżej jest automatycznym tłumaczeniem z angielskiego artykułu https://www.wise-geek.com/what-are-the-possibilities-of-using-cimetidine-f... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
renii
renii 18-07-2013 22:35

nowotór zarodkowy

1

Wystąpienie nowotworu zarodkowego w najbliższej rodzinie zwiększa ryzyko powstania nowotworu o kilka do kilkudziesięciu procent. Jak do tej pory nie odkryto skutecznej metody zapobiegania wystąpieniu nowotworów zarodkowy... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze