Szukaj

Okulary przeciwsłoneczne – zalety noszenia, dobór

W okresie zarówno letnim, jak i zimowym powinno się rozważyć zakup okularów przeciwsłonecznych Dobrze dobrane nie tylko ozdobią twarz, ale również ochronią wrażliwe oczy przed szkodliwymi promieniami słonecznymi. UVA i UVB mogą spowodować poważne kłopoty ze wzrokiem, dlatego nie można lekceważyć noszenia okularów.

Okulary przeciwsłoneczne – zalety noszenia, dobór

Okulary przeciwsłoneczne dostać można praktycznie wszędzie, jednak trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że te zakupione na przypadkowym straganie nie spełnią swojej funkcji. Najlepiej wybrać się do profesjonalnego salonu i skorzystać z porady specjalisty. Wtedy pewność, iż okulary rzeczywiście chronią wzrok, będzie 100-procentowa.

Zalety noszenia okularów przeciwsłonecznych:

  • Prawidłowy dobór okularów przeciwsłonecznych daje gwarancję, że do oczu nie dostaną się szkodliwe promienie UVA oraz UVB odpowiedzialne za tworzenie się wolnych rodników mogących doprowadzać do powstawania uszkodzeń w tkankach.
  • Zapobieganie oślepianiu przez słońce.
  • Ochrona przed powstawaniem chorób (zaćmy,zapalenia spojówek,czerniaka)i nieprzyjemnymi dolegliwościami spowodowanymi działaniem promieni słonecznych(migreną).
  • Izolacja oczu od piasku, wiatru, śniegu i kurzu.
  • Lepsza widoczność, gdyż oślepiające słońce zaburza proces widzenia.
  • Bezpieczniejsza jazda samochodem.
  • Modny wygląd.

Typy okularów przeciwsłonecznych

Okulary przeciwsłoneczne nad wodę

Światło, które odbija się od powierzchni wody, może nie tylko wywoływać dyskomfort, ale i być niebezpieczne. Okulary, które dobrze jest mieć pod ręką podczas spędzania czasu nad morzem, to okulary polaryzacyjne. Dzięki nim niesprzyjające oczom rozproszone światło skupione jest w jednej płaszczyźnie, co usprawnia proces widzenia. Soczewki z filtrem polaryzacyjnym nadają również obrazowi kontrastu i sprawiają, że widziane kolory stają się wyraźniejsze. Oprócz tego działają jak tarcza przeciw szkodliwym promieniom słonecznym odbijającym się od tafli wody.

Okulary przeciwsłoneczne dla sportowców

Osobom praktykującym sport, również ten wyczynowy, poleca się okulary wykonane z poliwęglanu. Takie soczewki nie tylko ochronią oczy przed słońcem, ale też przed mechanicznymi uszkodzeniami. Poliwęglan jest niezwykle odporny na zniszczenia, zazwyczaj okulary z jego dodatkiem są również utwardzane. Okulary z soczewką poliwęglanową wyróżniają się lekkością i wygodą użycia. Niełatwo jednak je zdobyć, często sprowadzane są z zagranicy.

Okulary przeciwsłoneczne dla osób z wadami wzroku

Bardzo często noszący na co dzień okulary korekcyjne zastanawiają się, jak można połączyć ochronę oczu przed słońcem i poprawę widzenia. Osoby z wadami wzroku powinny zakupić okulary z filtrem fotochromowym. Zapewnia on zdolność zmiany barwy soczewki w zależności od warunków pogodowych. Jeśli natężenie słońca jest duże, okulary automatycznie przyciemniają się (przy zachowaniu funkcji korekcyjnej), natomiast w przypadku pochmurnego dnia pozostają przezroczyste.

Okulary przeciwsłoneczne w zimie

Pomimo że dni pełne słońce kojarzą nam się z latem, zimą promienie UVA i UVB także niekorzystnie wpływają na wzrok. W specjalne okulary zaopatrzyć się powinny przede wszystkim osoby spędzające czas na stokach narciarskich. Promienie odbijające się od śniegu oślepiają ze zwiększoną siłą. Tak samo jak w przypadku okularów „nad wodę”, sprawdzą się tu okulary polaryzacyjne, bo ochronią oczy przed odblaskami.

Wpływ zabarwienia okularów na oczy

To, w jakim kolorze są okulary, jest bardzo ważne. Każda barwa ma inne właściwości, nie każda sprawdzi się na co dzień. Brąz, który najczęściej jest wybierany, sprawia, że niebo i trawa widziane są w bardziej kontrastowych kolorach. Soczewki żółte i pomarańczowe ulepszają widzenie w dni pochmurne, a także o zmroku. Kolor szary oraz szaro-zielony zupełnie nie wpływa na barwy widzianych przedmiotów, a jedynie może je trochę przyciemniać. Kierowcy muszą wystrzegać się soczewek żółtych, czerwonych i niebieskich, ponieważ barwy te niekorzystnie wpływają na bezpieczeństwo jazdy i powodują, że prowadzący pojazd ma problem z rozróżnieniem świateł sygnalizacji. Nie tylko kolor soczewek jest ważny, ale również jego głębia. Zabarwienie okularów w stopniu ok. 70 % (tzw. kategoria 1) będzie wystarczające w przypadku mniej słonecznych dni. Wpływ oślepiających promieni słonecznych lepiej zniweluje zabarwienie w 90 % (kategoria 3).

Gdzie kupić dobre okulary przeciwsłoneczne

Salony optyczne, oferują nie tylko szeroki wybór okularów chroniących przed słońcem, ale też specjalistów służących pomocą. Tanie okulary przeciwsłoneczne zakupione na stoiskach, których wszędzie pełno, zdecydowanie nie mają funkcji ochronnej, a nawet pogarszają wzrok. Przez ciemne szkła takich okularów dostaje się do oka więcej słońca, źrenice rozszerzają się, a czarne soczewki dają złudne uczucie bezpieczeństwa. Na doborze dobrych okularów nie powinno się oszczędzać. Ceny w salonach optycznych zdecydowanie różnią się od cen proponowanych na straganach, ale jest to opłata za zdrowie, które należy chronić.

Zasady kupowania okularów przeciwsłonecznych

Dobre okulary przeciwsłoneczne to takie, które mają 100% ochronę przed UVB i UVA. Tylko to zapewnia ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym. Uzależnij swój zakup od tego, w jakich warunkach będziesz spędzać czas. Okulary na zwykłe przechadzki w słońcu różnią się od tych do założenia nad wodą. Okulary powinny też być stosunkowo duże, dostosowane do wielkości oczu, tak by całkowicie je zakrywały.

Autor: Aleksandra Jurek

Komentarze do: Okulary przeciwsłoneczne – zalety noszenia, dobór (1)

Dianne89
Dianne89 22-12-2018 13:58

nie mogę dobrać okularów

1

Ja od lat nie mogę dobrać dla siebie okularów przeciwsłonecznych. Może to kwestia tego, że nie jestem przyzwyczajona. Mam wrażenie ograniczonego pola widzenia i ostrości też.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze