Szukaj

Cysta naskórkowa

Podziel się
Komentarze3

Cysta (zwana też kaszakiem) jest to jama patologiczna o ścianach wysłanych nabłonkiem, wypełniona płynem lub galaretowatą substancją. Kaszak może powstać: z resztek przewodów naturalnych z okresu życia płodowego, przez zamknięcie ujścia gruczołu, z wysepek nabłonka lub przez rozmiękanie tkanek w wyniku działania pasożytów (torbiel rzekoma).

Inne nazwy choroby: Cystis epidermoidales; Kaszak; Athaeroma;
Cysty często powiększają się i przyjmują białe lub zółtawe zabarwienie i nie towarzyszą im dolegliwości bólowe. W przypadku, kiedy dojdzie do wtórnego zakażenia stają się zaczerwienione i bolesne. Zakażeniu często towarzyszy przebicie się cysty i wydostanie się jej zawartości na zewnątrz.


W przypadku prosaków postępowanie lecznicze polega na nakłuciu zmian i ich delikatnym wyciśnięciu. Większe torbiele opróżnia się chirurgicznie po nacięciu zmiany sklalpelem lub usuwa w całości, co zapobiega nawrotom jeżeli w czasie zabiegu nie usunięto całej ściany torbieli. W przypadku zakażenia torbieli postępowanie polega dodatkowo na założeniu sączka w miejscu wyciętej torbieli i podawaniu antybiotyków przez 7-10 dni.

Komentarze do: Cysta naskórkowa (3)

moonia
moonia 05-08-2010 20:24

Co mam zrobić?

1

mam problem. od dawna jakis paru lat mam problemy z migdalkami, grozi mi wyciecie, i czesto boli mnie gardlo, ale sie okazuje ze nie trzeba jeszcze wycinac tych migdalkow... moja najstarsza siostra miala kiedys cyste, le... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
magda22
magda22 20-08-2007 15:28

kaszak.

2

miałam kaszak na twarzy na kości rzuchwy. na poczatku myslalam ze ugryzła mnie osa bo to podobnie tak wyglądało ale okazało się ze to kaszak.Wycięto mi go przy znieczuleniu miejscowym,ale niestety został źle wycięty i po... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze