Szukaj

Jak unikać upadków w starszym wieku?

Podziel się
Komentarze0

Młodość... To były czasy! A człowiek sprawniejszy na ciele i duchu, a przede wszystkim samodzielny w wykonywaniu codziennych czynności. Niestety tak zostaliśmy stworzeni, że nasze ciało i umysł podlegają nieustannym procesom przemian, a z czasem ulegają stopniowej degradacji.

Jak unikać upadków w starszym wieku?

Z wiekiem doświadczamy coraz więcej schorzeń, które odciskają swoje piętno na naszym układzie ruchu. W konsekwencji, jako osoby starsze, jesteśmy o wiele bardziej narażeni na różnego rodzaju wypadki i choroby. Nie oznacza to jednak, iż powinniśmy więzić samych siebie w domu i tym samym izolować się od innych - wręcz przeciwnie! Poprośmy o pomoc rodzinę, znajomych, opiekunów, czy nawet przypadkowe osoby, które z pewnością okażą nam wyrozumienie i wsparcie. Pamiętajmy, iż my sami również możemy zadbać o swoje bezpieczeństwo i ochronę przed upadkiem, którego następstwa mogą być fatalne w skutkach. Niniejszy artykuł skierowany jest zatem do Ciebie drogi seniorze, byś wiedział/a jak zadbać o swoje bezcenne zdrowie. Czynników zmniejszających ryzyko upadku istnieje wiele, zatem spróbujmy dokonać ich ogólnej klasyfikacji, popartej odpowiednimi przykładami, które następnie możesz, a nawet powinieneś/aś zastosować w swoim codziennym życiu.

Strzeż się zagrożeń, czyhających w twoim otoczeniu!

Ta grupa zagrożeń nazywa się dokładnie zagrożeniami środowiskowymi,a zatem zaliczyć do nich można cały szereg elementów:

1. Śliskie i nierówne powierzchnie

2. Nieodpowiednio dobrane krzesło, łóżko

3. Wąskie oraz strome schody

4. Przedmioty leżące na podłodze, a dotyczy to także naszego ukochanego pupila, który z pewnością lubi wylegiwać się przy naszym łóżku, czy fotelu

5. Brak poręczy, uchwytów

6. Nieodpowiednie oświetlenie

Jak widać zagrożenia, które mogą być przyczyną upadku, występują głównie w naszym domu i środowisku, w jakim przebywamy w danej chwili. Wbrew pozorom ich wyeliminowanie nie wymaga przeprowadzenia większej rewolucji w naszym codziennym życiu, dlatego też warto zapoznać się z kilkoma punktami, które być może pomogą w uniknięciu stania się ofiarą bolesnego upadku, potknięcia, czy poślizgnięcia.


Wciel ważne zmiany w życie i chroń zdrowie!

1. Zwiększ ilość jasnego światła w miejscach często użytkowanych w nocy

Włącz światło zanim gdzieś zamierzasz pójść. Nie martw się o rachunki za prąd, bowiem energooszczędne żarówki pomogą zmniejszyć zużycie energii. Pamiętaj, że w nocy niewidoczne stają się krawędzie schodów, kanty i brzegi mebli, dlatego też możesz je uczynić bardziej widocznymi dla oka, montując np. paski z rozświetlającymi diodami LED, zaznaczenie ich jaskrawą taśmą, czy farbą.

2. Jeśli jesteś miłośnikiem dywanów, czy chodników to pamiętaj, by były one przytwierdzone do podłogi przy pomocy maty antypoślizgowej

Dywany nie powinny być wzorzyste, gdyż utrudnia to dostrzeżenie ewentualnych przeszkód na nim. Jeśli w twoim domu natomiast dominuje piękny parkiet to nie lakieruj go, nie pastuj różnymi środkami, gdyż śliska nawierzchnia nie służy Ci w zapewnieniu stabilnego poruszania się po domu.

3. Zagrożenia upadku czyhają na Ciebie także w kuchni, dlatego też kuchenne sprzęty powinny być łatwo dostępne

Ani nisko ani zbyt wysoko, gdyż konieczność wchodzenia na taboret, by po nie sięgnąć, może okazać się fatalna w skutkach.

4. Pamiętaj, by przystosować także łazienkę!


To właśnie w niej dochodzi do największej ilości wypadków domowych, których ofiarą może być każdy, bez względu na wiek. Co zatem zrobić? Przede wszystkim przy wannie, brodziku i w toalecie zamocuj uchwyty, poręcze. W miejscach mokrych w łazience używaj mat przeciwpoślizgowych.

Zadbaj o komfortowe obuwie!

To również istotna kwestia, bowiem w obuwiu twoje stopy spędzają większość dnia, a odpowiednio dobrane pozwoli Ci na stabilne poruszanie bez ciągłej obawy o ewentualny upadek. Zaopatrz się zatem w obuwie o twardej podeszwie i odpowiedniej przyczepności, najlepiej, by obuwie posiadało gumową podeszwę. Strzeż się butów luźnych i niedopasowanych np. kapci, które zwiększają ryzyko potknięcia się i upadku. Pamiętaj,że nowe i dobre buty, czyli odpowiednio dopasowane do twojej stopy to połowa sukcesu! Jeśli przymierzając obuwie w sklepie odczuwasz dyskomfort i niewygodę to nie próbuj się oszukiwać i wmawiać sobie, że z czasem nasz zakup rozciągnie się i stanie wygodniejszy.

Nie zapominaj o regularnych wizytach w gabinecie lerkarskim

Jest to również istotna kwestia z punktu widzenia seniora, bowiem leczenie przewlekłych chorób, które często uprzykrzają nasze życie to również ważny element, zabezpieczający przed niedołężnością i tym samym upadkami w domowym zaciszu.

Odwiedź zatem okulistę, by mieć sokoli wzrok, zacznij chodzić na rehabilitację i zadbaj tym samym o swoje kości, stawy. Utrzymuj dodatkowo stałą i odpowiednią wagę, bowiem człowiek otyły wykazuje mniejszą sprawność ruchową.

Na koniec zapamiętaj: im więcej pozytywnych zmian wcielisz w swoje życie tym bardziej będziesz cieszył się zdrowiem, a koleżanki, koledzy i twoja rodzina z pewnością pozazdroszczą Ci nieraz sprawności i formy, jaką udało Ci się osiągnąć. Pamiętaj tylko, by twój tryb życia był rozważny i odpowiedni do wieku, w jakim obecnie jesteś.

Komentarze do: Jak unikać upadków w starszym wieku?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz