Szukaj

Skazy krwotoczne u dorosłych

Podziel się
Komentarze0

Skaza krwotoczna to wrodzona lub nabyta skłonność do nadmiernego krwawienia w obrębie tkanek i narządów. Przyczyną są zaburzenia hemostazy - ogółu procesów zapobiegających wypyływowi krwi poza naczynia krwionośne. Charakterystycznym objawem, od którego pochodzi nazwa choroby, jest obecność na skórze czerwonych plamek, stanowiących podskórne krwawienia.

Skazy krwotoczne u dorosłych

W procesie fizjologicznym krew pozostaje w układzie krążenia w obrębie naczyń krwionośnych.  W momencie, kiedy żyły lub tętnicę zostaną uszkodzone, pojawia się krwawienie wewnętrzne. Reakcją organizmu na krwawienie jest złożony proces krzepnięcia i jest to całość procesów zachodzących w organizmie, które zapobiegają wypływowi krwi poza naczynia krwionośne. W przypadku, kiedy proces ten zostanie zaburzony na pewnym etapie, to pojawiać się będą zbyt częste i nadmierne krwawienia. Oprócz krwawień wewnętrznych, które spowodowane są mikrourazami występują również krwawienia zewnętrzne, a już szczególnie często dochodzi do krwawień z dziąseł i nosa.

Objawy

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów jest wysypka, która zazwyczaj trwa od 3 do 5 dni, która spowodowana jest niewielkimi krwawieniami podskórnymi, złożona z drobnych, pojedynczych, czerwonych lub czerwono-niebieskich plamek o średnicy 1-5 mm. Plamki najczęściej pojawiają się na łydkach, chociaż mogą również występować na innych partiach ciała. Jak rozpoznać, czy dane plamki należą do skaz krwotocznych? Możemy zaobserwować to podczas nacisku, ponieważ plamki nie bledną.


Typy skazy krwotocznej

Wyróżniamy 4 rodzaje skaz krwotocznych:
  • skazy naczyniowe spowodowane zaburzeniem tzw. hemostazy naczyniowej,
  • skazy płytkowe spowodowane zbyt mała ilością trombocytów,
  • skazy osoczowe spowodowane brakiem osoczowych czynników krzepnięcia,
  • skazy złożone.
Przyczyny skazy krwotocznej są bardzo zróżnicowane, wszystko zależy od danego typu choroby.


Najczęściej występuje skaza krwotoczna o etiologii małopłytkowej, związana ze zbyt małą liczbą trombocytów we krwi. Przyczyny mogą sięgać od wad genetycznych i wrodzonych, kończąc na powikłaniach innych chorób i czynników środowiskowych.

Przyczyny i leczenie skaz krwotocznych

Skaza naczyniowa

Wiąże się z nieprawidłowym funkcjonowaniem naczyń krwionośnych w procesie hemostazy Dzielimy ją na wrodzoną i nabytą. U osób starszych, może pojawiać się odmiana skazy naczyniowej – plamica starcza. Pojawiają się wybroczyny związane z coraz gorszym funkcjonowaniem naczyń krwionośnych, głównie w miejscach narażonych na długotrwałe działanie promieniowania słonecznego.

Leczenie głównie polega na łagodzeniu objawów. Czasami, u dorosłych, powikłaniem może być niewydolność nerek. Bolesne siniaki na nogach mogą także być objawem skazy naczyniowej. Ich główną przyczyną może być niedobór witaminy C, więc w leczeniu przyjmuje się jej suplementy.

Skaza płytkowa

Powodem skazy płytkowej jest zbyt mała ilość trombocytów. W tym przypadku leczenie uzależnione jest od typu małopłytkowości. Leczeniem może być np.: przetaczanie koncentratu płytek krwi, przeszczep szpiku kostnego, bądź podawanie leków sterydowych.

Skaza osoczowa

Skazy osoczowe wrodzone i nabyte spowodowane są niedoborem czynników krzepnięcia znajdujących się w osoczu. Choroba von Willebranda oraz hemofilia typu A i B są skazami płytkowymi wrodzonymi. Leczenie polega na podawaniu leków zwiększających krzepliwość krwi.

Rozsiane krzepnięcia wewnątrznaczyniowe, polegają na pojawianiu się dużej liczby drobnych zakrzepów w naczyniach. Z kolei małopłytkowość jest skazą osoczową nabytą i jest powikłaniem wielu chorób. W leczeniu wszystko zależy od choroby podstawowej.

Autor:

Damian Nowaczek

Komentarze do: Skazy krwotoczne u dorosłych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz