Szukaj

Uwaga! Pierwszy raz

Podziel się
Komentarze0

Nadchodzą wakacje. Wielu młodych ludzi latem może zdecydować się na pierwszy stosunek seksualny. Czy będą do tego przygotowani? Jak pokazuje najnowsze badanie przeprowadzone przez GFK dla Bayer Schering Pharma (Pan European FC Study listopad-grudzień 2009), średni wiek inicjacji seksualnej kobiet w Polsce to 19 lat. Jednak liczba żywych urodzeń wśród kobiet poniżej 19 lat jest dość wysoka - w 2008 roku wyniosła 21 207 (dane GUS, Rocznik Demograficzny 2009 ), czyli co 20 urodzone w 2008 roku w Polsce dziecko było dzieckiem nastoletniej matki.Najlepszy wiek do rozpoczęcia współżycia zależy od dojrzałości danej osoby - mówi dr Małgorzata Bińkowska, ginekolog, endokrynolog - Decydując się na pierwszy stosunek seksualny należy zastanowić się przede wszystkim nad bezpieczeństwem i zastosować dopasowaną do potrzeb i skuteczną metodę antykoncepcji.

Według badania Bayer Schering Pharma (GFK dla Bayer Schering Pharma, Pan European FC Study listopad-grudzień 2009), w Europie jako pierwszą metodę antykoncepcyjną najczęściej stosuje się prezerwatywę - wskazało ją 45% ankietowanych i pigułkę antykoncepcyjną - 35%. Stosunek przerywany zaś stosuje 12% mieszkańców Europy.

W Polsce najbardziej popularną metodą pierwszej antykoncepcji również jest prezerwatywa - wybrało ją 56% badanych (GFK dla BSP, Pan European FC Study listopad-grudzień 2009). Pigułkę stosowało zaś 21% respondentek.

Warto dokładnie przemyśleć decyzję o pierwszym stosunku seksualnym. To ważny moment w naszym życiu, dlatego powinniśmy odpowiednio się do niego przygotować – doradza młodym ludziom Bianca-Beata Kotoro, psycholog, psychoseksuolog, psychoterapeuta. - Pozwoli to uniknąć zbędnego stresu i zapewnić właściwe zabezpieczenie.

Jak pokazują doświadczenia przedstawicieli portalu oniona.info - organizatora programu „Świadoma szkoła”, młodzi ludzie szukają rzetelnych źródeł wiedzy na temat antykoncepcji i „pierwszego razu”. Podczas warsztatów wśród najczęściej zadawanych pytań znalazły się m.in.: jaką metodę antykoncepcji wybrać przy pierwszym stosunku, czy przed pierwszym razem powinnam udać się do ginekologa, jak przygotować się do pierwszego współżycia?

Zobacz również:Anna Konopka z Grupy Edukatorów Seksualnych PONTON, która na co dzień odpowiada na pytania młodych ludzi o to, jak przygotować się do pierwszego razu, doradza, by spokojnie ten temat przemyśleć i porozmawiać z partnerem o wzajemnych oczekiwaniach i antykoncepcji. W przygotowaniu do pierwszego stosunku z pewnością pomoże także konsultacja z lekarzem.

71% uczestniczek badania BSP w Polsce wskazało ginekologa, jako najbardziej godne zaufania źródło informacji. W naszym kraju duże znaczenie w zakresie edukacji seksualnej mają także media: 61% wskazało Internet jako główne źródło informacji o antykoncepcji, 57% - prasę kolorową,  35% – gazety, a 23% - radio/TV.
Więcej informacji na stronach: www.pigulka.pl, www.oniona.info, www.ponton.org.pl

Pan European FC Study 2009 - Badanie Bayer Schering Pharma nt. zwyczajów w antykoncepcji, przeprowadzone przez GFK w listopadzie-grudniu 2009. W badaniu wzięły udział kobiety w wieku 15/18-49, próba reprezentatywna ze względu na wiek, edukację, dochód i miejsce zamieszkania. Badanie przeprowadzono w 19 krajach w sumie udział wzięło 25.590 kobiet, w Polsce przepytano 1041 kobiet, najczęściej należących do grup: a. 18,4% kobiet zamieszkuje województwo mazowieckie, b. 54,0% kobiet w wieku 20-30 lat, c. 50,7% kobiet ze średnim dochodem na osobę, d. 77,5% kobiet o wyższym wykształceniu. Dane dla Europy są ważone w oparciu o liczbę kobiet w wieku 15-49 dla każdego kraju.


Oniona.info - pierwszy portal na polskim rynku z zakresu edukacji seksualnej. Skierowany do młodzieży w wieku gimnazjalnym i licealnym. Poświęcony tematom związanym z miłością - tworzeniem związków, inicjacją seksualną, antykoncepcją, aspektami zdrowotnymi współżycia. Nad zawartością merytoryczną informacji na portalu czuwają specjaliści - seksuolodzy, psycholodzy, ginekolodzy oraz organizacje związane z edukacją seksualną, w tym m.in. prof. Zbigniew Izdebski, seksuolog oraz Bianca-Beata Kotoro, psycholog, psychoseksuolog, psychoterapeuta. Fundacja Edukacji Społecznej, Ogólnopolski Program Zdrowia Seksualnego, Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej.

Grupa Edukatorów Seksualnych PONTON – nieformalna grupa wolontariuszy, która od 2002 r. istnieje przy Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Grupę określa się jako „młodych doradców”, a ich działania to przede wszystkim edukacja seksualna oraz poradnictwo dla młodzieży w sprawach dojrzewania, antykoncepcji i zdrowia reprodukcyjnego.

Stwierdzenia prognostyczne

Niniejsza informacja prasowa może zawierać stwierdzenia prognostyczne, oparte na aktualnych założeniach i prognozach kierownictwa firmy Bayer Group lub kierownictwa poszczególnych podgrup. Różne znane i nieznane zagrożenia, wątpliwości oraz inne czynniki mogą doprowadzić do znacznych różnic pomiędzy faktycznymi przyszłymi rezultatami, sytuacją finansową, rozwojem i osiągnięciami firmy a szacunkami podanymi w niniejszej publikacji. Do czynników tych należą również czynniki omówione w sprawozdaniach publicznych firmy Bayer dostępnych na stronie internetowej pod adresem www.bayer.com. Firma nie ponosi odpowiedzialności za aktualizację wspomnianych stwierdzeń prognostycznych ani za dostosowywanie ich do przyszłych zdarzeń.

Komentarze do: Uwaga! Pierwszy raz

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz