Szukaj

Czy antykoncepcja hormonalna może przedłużyć życie?

Podziel się
Komentarze1

Mogłoby się wydawać, że zażywanie antykoncepcji hormonalnej ingeruje jedynie w naszą gospodarkę hormonalną oraz płodność i nie ma znaczącego wpływu na nasze zdrowie. Jednak wyniki badań szkockich naukowców są zaskakujące.

Czy antykoncepcja hormonalna może przedłużyć życie?

Okazuje się, że pigułki antykoncepcyjne, oprócz niepożądanych skutków ubocznych, mają również korzystny wpływ na nasze zdrowie i długość życia.

Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Aberdeen w Szkocji, kobiety, które zażywały pigułki antykoncepcyjne, są objęte mniejszym ryzykiem chorób serca i raka. W badaniu, które było prowadzone przez 40 lat, wzięło udział 46 tysięcy kobiet w wieku do 39 lat z 1400 praktyk medycznych w całej Wielkiej Brytanii.

Zbawienne hormony?

Kobiety, które stosowały doustne środki antykoncepcyjne, mają niższe wskaźniki zgonów z powodu wszystkich nowotworów złośliwych, w tym macicy, jajników i jelita grubego. Oprócz tego, te kobiety miały niższe wskaźniki zgonów z powodu chorób serca lub udaru mózgu. Niewytłumaczalnym odkryciem jest to, że kobiety, które stosowały antykoncepcję hormonalną, miały wyższy wskaźnik gwałtownej śmierci.

Zatem badania wskazują, że doustne metody antykoncepcji nie tylko obniżają ryzyko chorób lub spowodowanej nimi śmierci, ale mogą stanowić pewną ochronę, a nawet zwiększyć długowieczność kobiet.

Pigułki pierwszej generacji, a metody nowej generacji

Jednak profesor Philip Hannaford, który prowadził niniejsze badanie, jest powściągliwy w kwalifikowaniu tych wniosków. Wskazuje na fakt, że na dużą skalę do analizy włączono kobiety stosujące antykoncepcję pierwszej generacji, która zwykle ma wyższy poziom estrogenu niż tabletki dostępne dzisiaj. Mimo, że działanie pigułek nowszej generacji może być podobne, potrzebne są dodatkowe badania na ich temat. - To byłoby dla mnie nie w porządku mówić, że te wyniki mają bezpośrednie odniesienie do dzisiejszych pigułek i dzisiejszych kobiet. Ale kilka badań, które zostały wykonane z użyciem pigułek nowszej generacji, wykazują, że skutki ich brania są podobne do rezultatów pigułek starszej generacji. Można więc przypuszczać, że korzyści z brania nowszych pigułek są równie dobre – wytłumaczył Hannaford.


Badanie, które zostało zorganizowane przez Royal College of General Practitioners, czyli brytyjską organizację zrzeszającą lekarzy rodzinnych, zaczęło się w 1968 roku. Wzięło w nim udział 23 tysiące kobiet przyjmujących średnio przez 4 lata pigułki antykoncepcyjne oraz tyle samo kobiet, które nigdy ich nie zażywały.

Ryzykowne strony

Kobiety rozważające stosowanie antykoncepcji hormonalnej powinny wziąć pod uwagę potencjalne zagrożenia, w tym zwiększone ryzyko zakrzepów krwi, powinny także porozmawiać z lekarzem o swojej medycznej historii przed podjęciem decyzji o braniu pigułek. Podczas badań stwierdzono, że branie pigułek w pewnym momencie życia zmniejsza ryzyko śmierci kobiety z powodu raka, jednak nieznacznie zwiększa ryzyko śmierci z jakiejkolwiek przyczyny wśród kobiet w wieku poniżej 45. roku życia, które przestały stosować doustną antykoncepcję od pięciu do dziewięciu lat wcześniej. Jednak po dziesięciu latach to dodatkowe ryzyko zniknęło.

Zdaniem naukowców korzyści dla dłuższego życia mogą zrekompensować początkowo zwiększone ryzyko śmierci. – Wiele kobiet, szczególnie tych, które wiele lat temu stosowały środki antykoncepcyjne pierwszej generacji, z pewnością odetchnie z ulgą po zapoznaniu się z wynikami naszych badań – stwierdził Hannaford.

Dla kogo jest antykoncepcja hormonalna?

Kobiety biorące pod uwagę stosowanie antykoncepcji hormonalnej powinny być świadome przeciwwskazań. Przed rozpoczęciem brania antykoncepcji hormonalnej kobiety powinny rzucić palenie. Pigułek antykoncepcyjnych nie powinny zażywać kobiety, które mają problemy z wątrobą lub podwyższone ciśnienie krwi, cierpiące na migreny lub nowotwory, biorące leki przeciw epilepsji, osoby palące powyżej 35. roku życia oraz kobiety, u których w rodzinie wystąpiły zakrzepy krwi.

Warto zatem rozważyć za i przeciw tej metody antykoncepcji i skonsultować z lekarzem, czy faktycznie będzie ona dla nas najlepszym rozwiązaniem.

Komentarze do: Czy antykoncepcja hormonalna może przedłużyć życie? (1)

Zyta89
Zyta89 24-06-2019 13:49

antykoncepcja

1

U mnie spowodowała, że nie długo nie mogłam zajść w ciążę, w czasie starań monitorowałam swoje cykle za pomocą komputera cyklu myway, ale po ciąży nie wróciłam do tabletek, dziś komputer służy mi jako naturalna antykonce... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze