Szukaj

Antykoncepcja po porodzie

Podziel się
Komentarze2

Niewiele jest par, które po narodzinach dziecka od razu marzą o kolejnym potomku, w przeciągu bardzo krótkiego czasu. W związku z tym dobrze już zaraz po porodzie zastanowić się nad sposobem antykoncepcji.

Antykoncepcja po porodzie

Poród jest dla ciała kobiety wyzwaniem, po którym organizm musi spokojnie dojść do siebie. Okres, zwany połogiem, w czasie którego goją się rany, pierwszą regenerację i powrót do stanu sprzed porodu trwa do sześciu tygodniu. W tym czasie powrót do współżycia nie jest wskazany, ponieważ ciało ciągle potrzebuje czasu. Można więc wykorzystać go nie tylko na regenerację i zajmowanie się nowym członkiem rodziny, ale również na zastanowienie się wspólnie z partnerem oraz lekarzem jaka antykoncepcja będzie najlepsza. Wiele kobiet uważa, że karmienie piersią automatycznie chroni je przed zajściem w kolejną ciążę, jednak nie jest to całkowita prawda. Aby tak było, muszą być spełnione pewne warunki, poza tym karmiące kobiety mają możliwość skorzystania z takich metod antykoncepcyjnych, które są bezpieczne zarówno dla nich, jak i dla ich dziecka

Dla mam karmiących piersią

Okres karmienia piersią opóźnia owulację, jednak nie jest to antykoncepcja. Opóźnienie to bywa różne, w zależności od tego czy kobieta karmi dziecko wyłącznie piersią, czy dodaje do karmienia go również inny pokarm. Dłuższy brak owulacji i tym samym mniejsze prawdopodobieństwo na zajście w kolejną ciążę występuje, jeśli dziecko jest karmione tylko mlekiem matki, na żądanie, przynajmniej sześć razy na dobę. Jednak dla większej pewności i bezpieczeństwa można skorzystać już teraz z różnych form antykoncepcji dla karmiących mam.

Metody naturalne

Są dla osób, które nie chcą stosować chemii, która mogłaby mieć wpływ na ich organizm. Jeśli stosowało się je przed ciążą, łatwo do nich wrócić, jednak metody naturalne wymagają dużej samodyscypliny oraz okresowej abstynencji seksualnej.

Prezerwatywa

Jest znana wszystkim w mniejszym lub większym stopniu. Jeśli para bierze pod uwagę głównie antykoncepcje nieingerującą chemicznie w organizm może zastanowić się właśnie nad takim rozwiązaniem, jeśli oboje je akceptują i nie tracą przy tym żadnej przyjemności ze współżycia.

Mini pigułka

Ponieważ w czasie karmienia piersią antykoncepcja dwuskładnikowa jest niewskazana można zamiast niej skorzystać z mini pigułek zawierających tylko jeden składnik, progestagen. Pigułka ta zagęszcza śluz w pochwie utrudniając plemnikom przedostanie się dalej. Jednak z takich pigułek, podobnie jak w każdym leku związanym z hormonami, polecane są dla kobiet, które dobrze tolerują kuracje hormonalne. Niestety chociaż jest to metoda wygodna wymaga pamiętania o codziennym braniu tabletki o określonej godzinie, oraz może powodować drobne skutku uboczne np. krwawienia.

Zastrzyki hormonalne

Bardzo dobry sposób antykoncepcji dla osób, którym zdarza się zapomnieć o tabletkach i boją się, że przez to kolejna ciąża zdarzy się wcześniej niż planowały. Jeden zastrzyk działa przez trzy miesiące, jednak trzeba mieć na uwadze, że jeśli kobieta zdecyduje się na przerwanie tego rodzaju podane w zastrzyku substancje jeszcze przez jakiś czas będą krążyć po organizmie. Wkładka wewnątrzmaciczna nie zawierająca hormonów -  można zacząć ją stosować już dwa miesiące po porodzie. Jej zadanie polega na hamowaniu rozwoju śluzówki macicy. Stosuje się ją raz na 3 lub 4 lata, co jest wygodne, dodatkowo zapewnia dużą skuteczność, jednak jej wadą jest możliwość występowania obfitszych miesiączek.

Wkładka wewnątrzmaciczna

Działanie polega na uwalnianiu niedużych ilości progestagenu do organizmu. Jest tym lepsza, że uwalnia go wprost do macicy. Jej działanie to pięć lat i jest co prawda dużym, jednorazowym wydatkiem, lecz jeśli para decyduje się na odłożenie planowania kolejnego dziecka na kilka lat, jest to metoda wygodna i skuteczna.

Co dla mam karmiących nie tylko piersią?

Niektóre kobiety nie decydują się na karmienie piersią lub karmią dziecko również pokarmem z butelki. Wpływa to na sposoby antykoncepcji, które mogą stosować. W takich przypadkach owulacja pojawia się szybciej niż w trakcie karmienia dziecka bez dodawania do jego diety pokarmów z butelki, więc trzeba nad nią szybciej pomyśleć. Również tutaj możliwe są metody naturalne albo prezerwatywa. Wśród innych dostępnych środków można zastosować plastry antykoncepcyjne, które nosi się przez 3 tygodnie w miesiącu i które uwalniają dawki hormonów lub kapturek dopochwowy, którego założenie jest możliwe już po dwóch miesiącach od urodzenia dziecka. Jeśli jednak para zdecyduje się na antykoncepcję, która pozwoli im odłożyć poczęcie kolejnego dziecka na dłużej wówczas najwygodniejszymi metodami są: implant z hormonem oraz pigułka wstrzykiwana. Implant z hormonemto szpilka wprowadzana pod skórę. Uwalnia ona codziennie niewielkie ilości hormonu, które zapobiegają ciąży. Jej trwałość to aż 3 lata, więc jest dobrą metodą do bezpiecznego, spontanicznego współżycia.

Natomiast pigułka wstrzykiwana, to zastrzyk w mięsień pośladkowy. W jego składzie znajduje się przede wszystkim progestagen. Działa przez rok i co roku należy ją powtarzać, jeśli parze zależy na dalszej antykoncepcji tym sposobem. Jej skutkiem ubocznym może być zanik miesiączki lub okresowo większa obfitość krwawienia.

Dla każdego coś dobrego

Jak widać możliwości antykoncepcji dla kobiet, które niedawno urodziły dziecko są dość rozbudowane. W zależności od tego czego młoda mama oczekuje od antykoncepcji oraz

na co jej stan zdrowia pozwala należy dobrać najlepszą. Warto przed podjęciem decyzji rozważyć to co najlepsze dla mamy, dla dziecka jeśli przyjmowane będą nawet niewielkie dawki hormonów oraz co usatysfakcjonuje oboje partnerów. Następnie trzeba skonsultować to z lekarzem, który pomoże dobrać odpowiednie środki. Dzięki temu powrót do współżycia seksualnego nie będzie stresującym przeżyciem dla kobiety.

Karolina Skrzek

Komentarze do: Antykoncepcja po porodzie (2)

Nelli_Furtado
Nelli_Furtado 12-08-2020 12:51

po porodzie

1

ja dostałam od swojej ginekolog diafragmę dopochwową, początkowo nie mogłam się do takiej formy zabezpieczenia przyzwyczaić ale już jest ok... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Zyta89
Zyta89 24-06-2019 13:35

antykoncepcja

1

U mnie idealnie sprawdza się diafragma caya i żel plemnikobójczy. Zakładam ją przed stosunkiem i wyjmuje po- na wakacjach po kilku stosunkach, które zdarzają się w ciągu dnia ;) Nie uczula, nie przeszkadza w nawet głębok... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze