Szukaj

Spirala antykoncepcyjna

Podziel się
Komentarze0

Kobiety używają różnych metod, aby zabezpieczyć się przed ciążą. Jedną z nich jest spirala antykoncepcyjna, czyli tak zwana wkładka domaciczna. Sprawdź, na czym polega zabezpieczanie się poprzez spiralę i czy jest to odpowiednia metoda dla Ciebie.

Spirala antykoncepcyjna

Jak wygląda spirala antykoncepcyjna?

Sama nazwa spirali antykoncepcyjnej to określenie potoczne. W przeszłości , pierwsze wkładki miały kształt spiralny, teraz mają nieco inną budowę. Obecnie przypominają wyglądem literę T, bowiem taki kształt najlepiej dopasowuje się do jamy macicy. Materiały, z których wykonane są wkładki są zróżnicowane: miedziane, obojętne i hormonalne, czyli tak zwany system.

Wkładki miedziane mają rdzeń, który może być wykonany ze srebra. Ten zaś jest obwinięty miedzianym drucikiem, który stopniowo uwalnia jony miedzi. Ten rodzaj spirali jest obecnie najbardziej popularny wśród kobiet. Natomiast wkładki obojętne są wykonane z elastycznego tworzywa sztucznego, które jest dobrze tolerowane przez nasze ciało.

Dla kogo przeznaczona jest spirala antykoncepcyjna?

Wkładki domaciczne pod względem niezawodności są na drugim miejscu zaraz za antykoncepcją doustną. Główną zaletą jest to, że nie trzeba pamiętać o zażywaniu tabletek, czy zmienianiu plastra. Jednak nie bez powodu na rynku istnieją inne sposoby zabezpieczania się.

Otóż spirala antykoncepcyjna nie jest przeznaczona dla wszystkich kobiet. Przede wszystkim dedykowana jest kobietom, które były już w ciąży i nie planują w najbliższym czasie kolejnej. Po pierwszym założeniu spirali nawet kilka lat nie trzeba martwić się, że zajdziemy w nieplanowaną ciążę. Przed zastosowaniem jednak tej metody, należy upewnić się, że nie mamy żadnych wad budowy macicy, stanów zapalnych pochwy, mięśniaków, zwężeń kanału szyjki macicy, czy chociażby alergii na miedź.

Zakładanie i usuwanie spirali antykoncepcyjnej

Spirala antykoncepcyjna zakładana jest najczęściej w trakcie miesiączki lub zaraz po niej. W tym czasie kanał szyjki macicy jest rozszerzony, co  ułatwia bezbolesne lub po prostu mniej dolegliwe zaaplikowanie wkładki. Przed zabiegiem pochwa zostaje zdezynfekowana. Następnie mierzy się długość jamy macicy używając hysterometru.

Sama spirala podczas zakładania jest wprowadzona w formie złożonej. Robi się to przy pomocy rurki aplikacyjnej, która podczas wyciąganie rozkłada wkładkę domaciczną. Nitki kontrolne przy spirali muszą wystawać z szyjki macicy, ponieważ dzięki nim jesteśmy sami w stanie sprawdzić, czy spirala znajduje się w prawidłowym położeniu. Nitki są skracane przez lekarza tak, aby nie były wyczuwalne dla partnera. Położenie można także zbadać za pomocą USG.

Spirala antykoncepcyjna może być aplikowana już w przeciągu 48 godzin po porodzie. Lekarze jednak zalecają odczekanie około 6 tygodni, dopóki macica nie wróci do normalnych rozmiarów.

Ważnym jest, aby spirala nie została w naszym ciele dłużej niż zaleca producent. W przypadku spirali miedzianej jest to czas 36-60 miesięcy. Podobnie jak podczas zakładania, usuwanie odbywa się podczas miesiączki. Robi się to delikatnie pociągając za nitki kontrolne.

Może się nam wydawać, że spirala antykoncepcyjna ma same zalety. Są też jednak nieliczne wady. Jedną z nich są wcześniej wspomniane nieprawidłowości w budowie macicy. Nie wskazane jest także stosowanie wkładek przy częstych infekcjach przydatków, torbielach, czy wcześniej przebytych ciążach pozamacicznych. Taki rodzaj antykoncepcji może także powodować częstsze infekcje narządu rodnego.

Spirale antykoncepcyjne zmniejszają ryzyko wystąpienia mięśniaków i polipów. Jest to wyjątkowo ekonomiczna antykoncepcja oraz najlepsze rozwiązanie dla kobiet, które karmią piersią. Cena spirali zależna jest od jej rodzaju, waha się od 80 do 850 zł. Należy jednak zaznaczyć, że jest to forma zabezpieczenia na kilka lat.

Komentarze do: Spirala antykoncepcyjna

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz