Szukaj

Wazektomia – wady i zalety

Podziel się
Komentarze2

Wazektomia jest metodą antykoncepcji chirurgicznej. Każdy mężczyzna, który podda się temu zabiegowi, nie może doprowadzić do zapłodnienia kobiety. Jest to jednak związane z kilkoma zaletami i wadami.

Wazektomia – wady i zalety

Na czym dokładnie polega wazektomia?

Wazektomia odbywa się poprzez podwiązanie nasieniowodów, przez które przenoszona jest sperma. Operacja przeprowadzana jest w klinikach lub w szpitalach. Chirurg najpierw dokonuje niewielkiego nacięcia, a następnie dochodzi do podwiązania kanału nasieniowodowego.

Trzeba koniecznie pamiętać o tym, że jest to forma trwałej antykoncepcji. Człowiek, który się na nią decyduje musi mieć pewność, że nie chce mieć w przyszłości dzieci.

Mężczyźni po wazektomii nadal będą produkować plemniki. Lecz nie będą one mogły się wydostać z wytryskiem przez zamknięty kanał. Na skutek tego, komórki nasienne będą się wchłaniały w organizm, ale nie będzie to miało żadnego wpływu na stan zdrowia. Niezmienny pozostanie również poziom testosteronu.

Zalety wazektomii

 • Jest to najlepsza forma trwałej antykoncepcji. Po operacji żadna ze stron nie musi się już przejmować środkami chroniącymi przed ciążą. Wazektomia jest jednorazowym kosztem, który w dłuższej perspektywie może się zwrócić, ponieważ nie trzeba będzie stale kupować takich produktów jak: prezerwatywy, plastry antykoncepcyjne, tabletki lub produkty plemnikobójcze.
 • Wazektomia należy do operacji drobnych, które charakteryzują się bezpieczeństwem, skutecznością i trwałością. Nie polega na skomplikowanych czynnościach chirurgicznych.
 • W porównaniu do sterylizacji plemników, wazektomia jest tańsza i występuje przy niej mniej powikłań.
 • Brak wpływu na odczucia w relacjach seksualnych.

Wady wazektomii

 • Wpływa na komfort psychiczny mężczyzn. Czasami ludzie po wazektomii obawiają się, że będą mieć problemy z erekcją.
 • Pacjenci przez kilka dni po zabiegu mogą odczuwać ból i dyskomfort. Możliwy jest również dokuczliwy obrzęk w miejscu nacięcia, który w skrajnych przypadkach może nawet zacząć krwawić. W wyniku powikłań i skutków ubocznych może dojść również do zasinienia moszny, krwi w nasieniu lub zakażenia.
 • Czasami występują również powikłania długoterminowe. Po jakimś czasie w jądrach mogą zacząć się gromadzić płyny, które będą skutkowały bólami. Możliwe jest, że będą się one nasilały podczas wytrysku. Ponadto nagromadzony płyn może również doprowadzić do zapalenia jąder.
 • Po zabiegu mężczyzna nie musi się obawiać niechcianego zapłodnienia, jednak nie dotyczy to chorób przenoszonych drogą płciową. Aby się przed nimi ustrzec wciąż trzeba korzystać z innych form antykoncepcyjnych.
 • Operacja nie będzie miała rezultatów natychmiastowych. Po zabiegu mężczyzna przez jakiś czas będzie musiał korzystać z prezerwatyw, dopóki reszta pozostałych plemników nie spadnie do zera.
 • Często ludzie żałują tej operacji. Zdarza się, że decyzja o zabiegu została podjęta w młodym wieku, kiedy człowiek ma inne spojrzenie na życie. Na zmianę postawy wpływ mają również życiowe losy takie jak rozwód lub śmierć dziecka.
 • Istnieje szansa na odwrócenie wazektomii, jednak trzeba się liczyć z tym, że jest to procedura nieodwracalna.

 

Komentarze do: Wazektomia – wady i zalety (2)

japonka
japonka 21-10-2014 16:19

wazektomia

1

Zawsze wiedziałam, że nie chcę być matką, gdy poznałam mojego obecnego partnera i gdy dowiedziałam się, że jest po wazektomii – moja radość nie miała końca. Ba, wciąż nie ma. A co do samego zabiegu, robił właśnie u Siwik... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
pieprz_z_solą
pieprz_z_solą 30-09-2014 19:40

Sposoby antykoncepcji - wazketomia

1

moim zdaniem to jest bardzo dobry sposób antykoncepcji. Sama z parterem o tym myślę. Nawet się zapisaliśmy na konsultacje do Dra Siwika, bo on jest najlepszy jeśli chodzi o ten zabieg... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze