Szukaj

Antykoncepcja w okresie menopauzy

Podziel się
Komentarze2

Menopauza jest naturalnym procesem biologicznym, przechodzi go każda kobieta, nie ma wytyczonych dokładnych ram wiekowych. Może zacząć się zarówno zaraz po 40. urodzinach lub dopiero po 50. r. ż. Jajniki, odpowiedzialne za produkcje hormonów płciowych, wytwarzają ich coraz mniej. Cały cykl menstruacyjny jest regulowany przez estrogeny i progesteron.

Antykoncepcja w okresie menopauzy

Okres menopauzy, to czas bardzo szczególny dla kobiety, nie tylko pod względem ginekologicznym i fizycznym, ale także psychicznym. Każda z kobiet, inaczej przeżywa ten czas. Kobiece organizmy różnie reagują na wahania poziomu hormonów. Zmiany nastroju, zanik menstruacji i wiele innych sygnałów informują kobietę, że jej organizm już nie jest gotowy na poczęcie nowego życia i zakończył swój cykl płodności.

Kobieta która kończy 40 lat, ma znacznie mniejsze szanse na zajście w ciążę, niż potencjalna kobieta w wieku lat 30. Nieregularne cykle lub kilkumiesięczne przerwy w miesiączkach, nie są oznaką, że ryzyko zajścia w ciążę wcale nie istnieje. Lekarze twierdzą, że każda kobieta poniżej 45 r. ż. powinna starannie zabezpieczać się przed niechcianą ciążą. Nawet jeśli współżycie jest bardzo sporadyczne, zawsze istnieje szansa zapłodnienia. Cykle są nieregularne, mało bolesne i mogą całkowicie różnić się od tych, które występowały przez cały życie, jednak nie znaczy to, że nie może wystąpić owulacja.

Menopauza nie jest wrogiem

Bardzo ważne jest, aby nie traktować tego czasu jako gorszej części życia. Kondycja oraz wsparcie psychiczne w tym okresie są bardzo ważne. Wiele kobiet może odczuwać, że tracą na swojej atrakcyjności, nie mogą się podobać, dlatego spada ochota na zbliżenia i seks. Drugim problemem może być obawa przed zajściem w ciążę. Fachowa i stała opieka ginekologa może pomóc w dobraniu odpowiedniej metody antykoncepcji, która będzie najlepsza dla indywidualnej pacjentki. Wybór środków jest duży i jest w stanie zapewnić ochronę w każdej sytuacji.

Najczęściej polecaną metodą zabezpieczania się przed ciążą dla kobiet w okresie menopauzy jest antykoncepcja hormonalna. Bardzo ważna kwestią jest indywidualne rozpatrzenie przypadku, prześledzenie stanu zdrowia pacjentki, aby dobrać najlepszy rodzaj dawki hormonów. Nie muszą być to wyłącznie doustne pigułki. Do wyboru są także plastry do przyklejenia na ciało, wkładki domaciczne z levonogestrelem albo specjalny krążek umieszczany w pochwie. Metoda hormonalna jest polecana ze względu nie tylko wysokiej skuteczności, ale także pozytywnego działania na stan zdrowia kobiet przekwitających.

Pomaga w znacznym stopniu ustrzec się przed wieloma schorzeniami, takimi jak: osteoporoza, rak jajnika, jelita, krwawieniami wieku menopauzalnego i wieloma innymi. Oprócz tego, pozwala złagodzić codziennie objawy menopauzy, zmniejsza bolesność menstruacji. Dzięki stosowaniu tego rodzaju antykoncepcji, można wprowadzać HTZ, czyli hormonalną terapię zastępczą. Podczas takiej terapii można dostarczać do organizmu kobiety, hormony płciowe, których poziom maleje, co także poprawia stan psychiczny jak i fizyczny pacjentki. Przeciwwskazaniami do stosowania powyższej metody, jest pozytywny wywiad z pacjentką, co do występowania choroby zatorowo- zakrzepowej. U kobiet, które przebyły operacje wszczepienia zastawek sercowych lub endoprotez, należy kurację hormonalna stosować równolegle z innymi lekami.

Popularna metodą jest także prezerwatywa, chętnie stosowana z powodu dwojakiej funkcji – nie tylko chroni przed zapłodnieniem ale także pomaga zachować ostrożność w przypadku ryzyka chorób przenoszonych drogą płciową. Jeśli kobieta odpowiednio dobierze jej rodzaj, może zwiększyć swoje doznania seksualne.

Antykoncepcja postkoitalna, nie jest dokładnie metodą zapobiegania ciąży, ponieważ stosuje się ja po stosunku, który mógł doprowadzić do zapłodnienia. Lekarz przepisuje pigułkę, która kobieta powinna przyjąć do 72 godzin od czasu współżycia. Powoduje ona zahamowanie jajeczkowania i zmiany w regularności cyklu menstruacyjnego.

Dość nową metodą zapobiegania ciąży są zastrzyki hormonalne. Są one podawane domięśniowo i są rozwiązaniem dla kobiet, które mają przeciwwskazania do stosowania innego rodzaju antykoncepcji z powodów zdrowotnych, kłopotów z wątrobą bądź uzależnionych od nikotyny. Taki zastrzyk należy podać pacjentce raz na trzy miesiące i zawiera on tylko jeden hormon – progestagen. Jest to wygodne ze względu na brak codziennych dawek pigułek i osób które zapominają o przyjęciu tabletki. Zastrzyk powoduje zagęszczenie się śluzu w szyjce macicy, uniemożliwieniu dotarciu plemników do narządów rodnych, a także zablokowaniu jajeczkowania. Do zalet tej metody zdecydowanie należy: mniejsze ryzyko endometriozy, łagodniejszy PMS. Wady to ryzyko zakrzepowe, wzrost masy ciała, osteoporoza.

Środki plemnikobójcze to zdecydowanie najmniej skuteczna metoda antykoncepcji, ale za to najbardziej bezpieczna, stosowana doraźnie i tylko w przypadku nagłej potrzeby. Nie wymagają recepty, aby dostać je w aptece.

Wyzbądź się obaw

Każda kobieta powinna zostać uświadomiona, że antykoncepcja nie będzie działała na ich niekorzyść, jeśli zostanie prawidłowo dobrana przez lekarza. Menopauza to naturalne zjawisko, które nie powinno zakłócać pożycia seksualnego, ani zmniejszać jego przyjemności. Środki antykoncepcyjne są dziś na tyle nowoczesne, że nie tylko pomogą przejść ten okres w łagodniejszy sposób, ale i zapewnią komfort codziennego życia.

Magdalena Gierasińska

Komentarze do: Antykoncepcja w okresie menopauzy (2)

Nelli_Furtado
Nelli_Furtado 12-08-2020 12:56

antykoncepcja

1

ja początkowo miałam pigułki ale zaczełam mieć bóle nóg i migreny, teraz zabezpieczam się diafragma dopochwową tylko na czas współżycia... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Zyta89
Zyta89 24-06-2019 12:23

antykoncepcja

1

Mnie lekarz polecił diafragme caya bo hormonów nie mogłam stosować bo mam podejrzenie zakrzepicy, diafragmę zakładam przed stosunkiem łącznie z żelem plemnikobójczym, a kupiłam ja na stronie naturalnaplodnosc.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze