Szukaj

Antykoncepcja dla mężczyzn

Firmy farmaceutyczne zaproponowały chyba już wszystkie możliwe sposoby na zatrzymanie płodności u kobiet. Na rynku jest dostępnych wiele środków antykoncepcyjnych  i w ogromnej większości  są skierowane do płci pięknej. Powoli przychodzi czas na mężczyzn. Od wielu lat najpowszechniejszą metodą na ochronę przed ojcostwem jest prezerwatywa. Jednak specjaliści z tej dziedziny chcą to zmienić.

Antykoncepcja dla mężczyzn

Skuteczność środków antykoncepcyjnych określa się według wskaźnika Pearla. Jest to ilość urodzeń na 100 par stosujących daną metodę przez rok.

Środki antykoncepcyjne dla mężczyzn

Prezerwatywa

Najpopularniejszym sposobem a zarazem najbezpieczniejszym dla zdrowia mężczyzny jest prezerwatywa. Jest to jedna z form antykoncepcji mechanicznej, której zadaniem jest utrudnienie połączenia plemnika z komórką jajową. Nie ingeruje w układ hormonalny i nie niesie za sobą przykrych skutków ubocznych tj. całkowitej utraty płodności. Stanowi również ochronę przed chorobami przenoszonymi droga płciową: AIDS, wirusowym zapaleniem wątroby typu B i C, chlamydią, kiłą czy rzeżączką. Według wskaźnika Paerla skuteczność tej metody to 7-14.

Zastrzyk antykoncepcyjny dla mężczyzn

Inne metody są w fazie badań i nie można jeszcze ich nabyć. Są również mniej bezpieczne dla organizmu. W celu zahamowania samodzielnej produkcji testosteronu podaje się go z zewnątrz w formie np. zastrzyków. Skutkiem tego jest zmniejszenie ilości plemników w nasieniu, bądź całkowite ich wyeliminowanie (azoospermia). Na początku myślano, że będzie to bezpieczna i skuteczna metoda. Jednak lata badań dowiodły, że skutków ubocznych jest więcej niż na początku zakładano.

Jest to metoda odwracalna, ale powrót do płodności może trwać nawet dwa lata. Podczas badań występowały również przypadki całkowitej niepłodności. Podany testosteron zmienia skład krwi i powiększa gruczoł krokowy. Trudności występują także przy dostosowaniu odpowiedniej dawki. Zbyt duża prowadzi do braku wzwodu, a za mała do wysokiej ilości plemników w nasieniu. Wpływa także na złe samopoczucie mężczyzny i wywołuje ataki agresji. Ulepszenia tej metody, podawanie testosteronu i progestyny, również nie dały oczekiwanych efektów.

Pigułki antykoncepcyjne dla mężczyzn

Najnowsza metoda - pigułki antykoncepcyjne zamiast blokować produkcję plemników, ma je zatrzymać w ciele mężczyzny. Zbadano, że wyprodukowane plemniki cały czas są zdolne do zapłodnienia. Dzięki temu mężczyzna będzie mógł szybciej wrócić do stanu sprzed rozpoczęcia kuracji. Podczas badań australijscy uczeni zablokowali skurcz ścianek nasieniowodów, który transportuje spermę na zewnątrz. Badania były przeprowadzane na zwierzętach, w obecnym stanie analiz uczeni szukają substancji, która mogłaby dać takie efekty u mężczyzn.

Wazektomia

Powszechnie znaną, lecz rzadko stosowaną metodą jest wazektomia. Jest to zabieg nacięcia i podwiązania nasieniowodów. Metoda ta jest bardzo skuteczna. Mężczyzna po wazektomii do końca życia nie musi stosować żadnych środków antykoncepcyjnych. Ze względu na jej nieodwracalność jest to metoda niezgodna z polskim prawem. Jej wykonawcy bronią się dostępnością pacjentów do zabiegu, który może przywrócić męską płodność - rewazektomii, lecz rzadko kiedy dochodzi do odwrócenia tego procesu. Ponowne udrożnienie nasieniowodów jest również bardzo kosztowne.

Minie jeszcze sporo czasu, zanim na rynku pojawią się męskie pigułki antykoncepcyjne. Pytanie tylko, czy mężczyźni będą chcieli z nich skorzystać...

Komentarze do: Antykoncepcja dla mężczyzn

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz