Szukaj

Jak rozpoznać zdradę?

Pod terminem „zdrada” kryje się wiele niepodobnych do siebie zdarzeń – poczynając od przypadkowej, jednorazowej przygody, kończąc na wieloletnim romansie. Każdy z jej rodzajów przejawia się zmianą w zachowaniu partnera i w widoczny sposób odbija się na związku. Warto więc uważnie obserwować relację, by móc w porę wychwycić niepokojące sygnały.

Jak rozpoznać zdradę?

Jak zdradzają kobiety

Kobiety najczęściej dopuszczają się zdrady emocjonalnej. Ku niewierności popycha je frustracja i brak zadowolenia ze związku. Kochanek obdarowuje je tym, czego nie daje im partner – akceptacją, bliskością i intymnością. Ten rodzaj zdrady, w którym pojawia się długotrwała więź psychiczna między kochankami, może poważnie zachwiać fundamentami związku. Kobieta zaczyna angażować się w nową znajomość, jednocześnie zaniedbując dotychczasowego partnera. Zdrada psychiczna rzadko bywa związana ze zdradą fizyczną, choć ta może być jej następstwem.Jeżeli kobieta powstrzymuje się od nawiązania relacji seksualnej, wynika to z chęci utrzymania obecnego związku, braku wiary w siebie, ze względu na wyznawane zasady, czy ograniczenia religijne lub ze strachu przed zranieniem dzieci. Zdrada nie musi się jednak zawsze wiązać z zaangażowaniem uczuciowym. Z roku na rok przybywa coraz więcej kobiet chętnych na przygodny seks. Decydują się na niego szczególnie wtedy, gdy nowo poznany mężczyzna wydaje im się wyjątkowo przystojny.

Jak zdradzają mężczyźni

Mężczyźni zdradzają częściej, a ich niewierność w większości przypadków łączy się z nawiązaniem relacji seksualnej. Decydują się na ten krok, gdy w związku pojawia się kryzys, nasilają się kłótnie, a życie intymne przestaje istnieć. Do zdrady popychają ich także niezaspokojone potrzeby emocjonalne, niskie poczucie własnej wartości lub chęć odwetu na kobiecie. Przywiązują oni większą wagę do zdrady fizycznej - zdecydowanie lepiej znoszą fakt, że ich partnerka zaangażowała się uczuciowo, lecz platonicznie w znajomość z innym mężczyzną. Kobiety,  natomiast, mimo że częściej dopuszczają się zdrady psychicznej, jednocześnie bardziej cierpią, jeżeli ich partner nawiąże taką relację z inną osobą.

Jak rozpoznać zdradę?

Oznaką zdrady mogą być różnorakie zmiany w zachowaniu partnera. Niepokojące jest, gdy spędza coraz więcej czasu w pracy,często bierze godziny nadliczbowe i wyjeżdża na liczne delegacje. Może to budzić podejrzenia szczególnie, jeśli wcześniej partner ściśle przestrzegał rutyny pracy. Zdradzający ma coraz mniej czasu dla swojego partnera. Gdy przebywa poza domem, nie można się do niego dodzwonić, a kiedy wraca do domu nie wykazuje zainteresowania rozmową. Przestaje się zwierzać, snuć wspólne plany na przyszłość. Nie interesuje go już wspólne życie jako pary, skupia się przede wszystkim na sobie.

Partner może tłumaczyć częste znikanie z domu podjęciem nowego hobby czy chęcią spędzania większej ilości czasu na siłowni czy fitnessie. Rzeczywiście, możesz zauważyć, że nieoczekiwanie zaczął o siebie dbać. Nie tylko regularnie ćwiczy, ale rozpoczął dietę, co więcej wymienił całą swoją garderobę. Nagły wzrost zainteresowania swoim wyglądem może wskazywać na to, że stara się on zaimponować komuś nowemu.Mimo, że partner wygląda teraz wyjątkowo atrakcyjnie i jest w świetnej formie, zupełnie przestał interesować się seksem. Równie złym sygnałem jest to, gdy nagle, bez żadnego uzasadnionego powodu, zapragnął wypróbowywania przeróżnych eksperymentów, na które kiedyś nie miał ochoty.

Szczególny powód do niepokoju dają późniejsze powroty do domu. Partner coraz częściej wychodzi z nowymi przyjaciółmi, z którymi nie chce cię zapoznać. Otrzymuje od nich SMS-y nawet w środku nocy. Mimo, że kiedyś zostawiał telefon na biurku, teraz nosi go stale przy sobie. Co więcej, założył na niego blokadę dostępu. Jeżeli chce wykonać jakiś telefon, robi to na osobności, wykorzystując takie sytuacje jak spacer z psem. Reaguje histerycznie, gdy chcesz wziąć do ręki jego komórkę.

Jego stosunek do ciebie zmienił się diametralnie. Jest drażliwy i agresywny, często wszczyna kłótnie bez powodu.. Zauważasz, że częściej krytykuje twój wygląd i zachowanie, zdarza mu się nawet cię wyszydzać. W wielu przypadkach, partner nie jest usatysfakcjonowany relacją, ale nie wie, jak ją zakończyć w sposób uczciwy, dlatego próbuje przerzucić to zadanie na drugą osobę w związku.

Czasem zdrada objawia się w zupełnie inny sposób. Partner obsypuje cię nieoczekiwanymi prezentami i czułościami, kupuje kwiaty bez powodu. Jeżeli takie zachowanie nie jest dla niego naturalne, może oznaczać to, że chce zagłuszyć swoje poczucie winy i wynagrodzić ci własną niewierność.

Partner może okazywać swoją atencję również innym osobom płci przeciwnej. Pomimo że wcześniej komplementował tylko ciebie i nie komentował wyglądu osób, które zrobiły na nim szczególne wrażenie, teraz robi to bez oglądania się na twoje uczucia. Stał się bardziej zalotny i wdaje się w niezobowiązujące flirty. Jego zachowanie przypomina singla, a nie osobę będącą w związku.

Zdrada w Internecie

Wraz z pojawieniem się nowoczesnych narzędzi komunikacji pojawiły się nowe możliwości nawiązania romansu. Dzięki czatom, forom czy portalom internetowym znalezienie osoby chętnej na miłosną przygodę, jest łatwe jak nigdy dotąd. Aby zdradzać, nie trzeba już nawet wychodzić z domu, wystarczy, że ma się dostęp do Internetu.

Pierwszym niepokojącym sygnałem, który może wskazywać na niewierność partnera, jest fakt, że spędza wiele czasu w sieci nie robiąc niczego konstruktywnego. Zdarza się, że jest zajęty rozmową na czacie czy komunikatorze, lecz gdy wchodzisz do pokoju natychmiast przełącza na inną stronę. Irytuje go twoja obecność, woli korzystać z komputera późno w nocy, kiedy już śpisz. Zauważasz ponadto, że regularnie kasuje historię odwiedzanych stron oraz archiwa rozmów na gadu-gadu czy innych komunikatorach. Chroni swoją prywatność tak bardzo, że zakłada hasło uniemożliwiające dostęp do jego laptopa lub programu pocztowego. Może się zdarzyć, że zaczyna coraz częściej wychodzić z domu w towarzystwie znajomych poznanych przez internet, z którymi nie ma najmniejszej ochoty cię zapoznać. Pamiętaj jednak o tym, by nie osadzać go zbyt pochopnie. Spędzanie dużej ilości czasu w sieci, nie zawsze wskazuje na romans - może równie dobrze być symptomem uzależnienia od komputera.

Powody zdrady

Zdrada najczęściej pojawia się wtedy, gdy relacja między dwojgiem ludzi nie przynosi im satysfakcji, gdy pojawia się rozczarowanie i narastają wzajemne pretensje. Któraś z potrzeb człowieka, nie jest zaspokajana w związku, dlatego szuka satysfakcji poza nim. Zdarza się jednak, że jakość związku nie ma żadnego wpływu na pojawienie się zdrady. Dzieje się tak w sytuacji, kiedy jedna z osób posiada skłonność do bycia niewierną. Niektórzy ludzie za pomocą romansów utwierdzają poczucie własnej wartości i atrakcyjności. Niemałe znaczenie ma wychowanie - mężczyzna obserwujący ojca, który zdradza matkę, może mieć większą skłonność do skoków w bok. W niektórych rodzinach istnieje wręcz aprobata zdrady, która jest uznawana za oznakę męskości. Warto również wspomnieć o ludziach, którzy czują się niepewnie w związku i traktują zdradę jako test na zaangażowanie partnera. Ponadto istnieją inne czynniki zewnętrzne, które niezależnie od jakości relacji, zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia zdrady. Długotrwała i łatwo dostępna pokusa, wyjazd za granicę w celach zarobkowych, częste wyjazdy służbowe z atrakcyjnym partnerem, mogą doprowadzić do zdrady, pomimo udanego pożycia z partnerem.

Autor:

Beata Bryk

Komentarze do: Jak rozpoznać zdradę?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz