Szukaj

ABC antykoncepcji

Podziel się
Komentarze1

Wrzawa wokół antykoncepcji trwa od wielu lat. Jak każda problemowa kwestia, antykoncepcja ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. Jeśli już zdecydujemy się na stosowanie jakichkolwiek zabezpieczeń, pamiętajmy by robić to zgodnie z zaleceniami danej metody.

ABC antykoncepcji


Zazwyczaj skuteczność antykoncepcji ocenia się na podstawie liczby tzw. wpadek podczas stosowania poszczególnej metody zabezpieczającej przed ciążą. Do jej określenia służy tzw. wskaźnik Pearla.

Co musisz wiedzieć przed wyborem antykoncepcji?

Zanim zdecydujesz się na stosowanie jakiegokolwiek zabezpieczenia przez ciążą, powinnaś dowiedzieć się, która metoda będzie dla Ciebie najlepsza. Bardzo ważne jest to by, przed doborem antykoncepcji, skonsultować się z lekarzem, który na pewno przeprowadzi z Tobą gruntowną rozmowę i pomoże Ci zdecydować się jaki sposób zabezpieczenia wybrać.

Przed taką wizytą powinnaś przypomnieć sobie swoje przebyte choroby, choroby występujące w Twojej rodzinie np. choroby zakrzepowo-zatorowe czy nowotwory piersi, narządów płciowych oraz jelita grubego. Pod uwagę powinnaś wziąć przede wszystkim skuteczność danej metody, swój wiek, stan zdrowia, częstość współżycia ze swoim partnerem i oczywiście status finansowy ponieważ rozrzut cenowy przy antykoncepcji jest dość duży.

Jakie są metody antykoncepcji?

Obecnie mamy do czynienia z wieloma metodami, które mogą zapobiec zajściu w ciążę, jednak indywidualnie od każdej kobiety, zależy, którą z nich wybierze. Poznaj rodzaje i metody antykoncepcji i wybierz najlepszą dla siebie!


→ metody naturalne: jest to najstarsza forma antykoncepcji, która polega przede wszystkim na wstrzemięźliwości w okresie płodnym. Wskaźnikami kliniczne dzięki którym określa się naturalne planowanie rodziny to: zmiany w śluzie szyjkowym (konsystencja, kolor), zmiana temperatury ciała oraz ból owulacyjny. Współczynnik Pearla przy tej metodzie wynosi 0,9-40. Dużą zaletą tej metody, jest to, że nie wykazano żadnych medycznych przeciwwskazań do ich stosowania oraz, że jest całkowicie bezpłatna. Jednakże metody naturalne posiadają również wady, przede wszystkim to, że kochankowie muszą ograniczyć współżycie podczas dni płodnych oraz bardzo niska skuteczność tej metody.


→ metody chemiczne: te środki występują głównie w formie tabletek, globulek oraz żelów i kremów, które zwierają środek plemnikobójczy. Tu wskaźnik Pearla wynosi 5,0-20. Skuteczność metod chemicznych jest dość niska, dlatego stosuje się je głównie jako uzupełnienie metod mechanicznych.

→ metody mechaniczne: inaczej zwane barierowymi, zapobiegają wniknięciu plemników do macicy. Najbardziej popularnym środkiem mechanicznym jest prezerwatywa. Główną jej zaletą jest to, że chroni partnerów przed przenoszonymi chorobami, nie wymaga dużego nakładu finansowego oraz jest łatwa w użyciu. Do wad należy to, że w pewnym stopniu zmniejsza doznania seksualne oraz nierzadko jest zawodna. W tym przypadku wskaźnik Pearla wynosi 5,0-12,0.

→ metody hormonalne: w tym momencie, mamy do czynienia z naprawdę szeroką gamą hormonalnych środków antykoncepcyjnych, na rynku są dostępne np. dopochwowe krążki antykoncepcyjne, antykoncepcja awaryjna, przezskórne plastry antykoncepcyjne, preparaty jednoskładnikowe oraz preparaty dwu i trójfazowe. Największą zaletą tych metod jest prawie 100% skuteczność -  wskaźnik Pearla wynosi 0,05-0,3. Jednak są również wady np. brak ochrony przed chorobami płciowymi, możliwość wystąpienia plamień między-miesiączkowych oraz zaburzenia miesiączkowania po odstawieniu tabletek.

Jak widać, gama dostępnych środków antykoncepcyjnych jest naprawdę duża. Na dzień dzisiejszy każda kobieta może wybrać formę antykoncepcji odpowiednią indywidualnie dla siebie. Jednak pamiętajmy, gdy już zdecydujemy się na jakąkolwiek antykoncepcję, stosujmy się do uwag na ulotce oraz zastrzeżeń lekarza ginekologa.

Autor:

Kinga Setera

Komentarze do: ABC antykoncepcji (1)

Wave
Wave 10-12-2013 00:17

Naturalne metody antykoncepcji a skuteczność

1

Pani Kinga Setera chyba ma wiadomości z kosmosu (albo od Palikota) jeżeli chodzi o naturalne metody planowania rodziny (to nie jest antykoncepcja). Skuteczność mają bardzo wysoką, niemal stuprocentową, tylko trzeba umieć... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze