Szukaj

Niebezpieczne skutki uboczne pigułek antykoncepcyjnych

Podziel się
Komentarze1

Najnowsze pigułki antykoncepcyjne występujące na rynku poddane zostały ostrej krytyce, gdyż najprawdopodobniej powodują poważniejsze skutki uboczne niż wcześniejsze produkty tego typu. Pomimo takich informacji wciąż pozostają najlepiej sprzedającymi się preparatami antykoncepcyjnymi na rynku.

Niebezpieczne skutki uboczne pigułek antykoncepcyjnych

Tragiczne skutki pigułek antykoncepcyjnych

20 minut z swego 28 letniego życia Felicitas Roher spędziła w stanie śmierci klinicznej. Trafiła ona do szpitala z podwójną zatorowością płucną. Do dziś prześladuje ją lęk przed śmiercią, ciemnością oraz samotnością. Lęki te są na tyle silne, że boi się zostać sama w pomieszczeniach z zamkniętymi oknami. 11 lipca 2009 roku odmienił moje życie mówi Roher. Śladem po przeżytej tragedii pozostaje blizna ciągnąca się od szyi aż do brzucha tej kobiety. Musi ona regularnie zażywać leki rozcieńczające krew oraz nie może dźwigać ciężarów przekraczających 5 Kg . Cały czas towarzyszy jej strach przed nawrotem zakrzepów krwi.

Zdaniem Roher jej problemy ze zdrowiem rozpoczęły się wraz z zażywaniem przez nią pigułek antykoncepcyjnych Yasminelle. Środek ten reklamowany był nie tylko jako lek antykoncepcyjny, ale także jak środek kosmetyczny, upiększający skórę i wpływający na zmniejszenie masy ciała. W listopadzie 2009 roku moja ginekolog poleciła  mi ten środek, jako niezwykle skuteczny i zalecany .W czerwcu 2010 roku Roher po raz pierwszy obudziła się z dusznościami. Podczas pobytu pacjentki w szpitalu lekarze wydali błędną diagnozę. Czułam się wtedy tak jakby auto najechało na moją klatkę piersiową relacjonuje Roher. 11 lipca tego samego roku z powodu zakrzepów, jakie utworzyły się w jej żyłach posłuszeństwa odmówiły najpierw płuca, a następnie także i serce.


Pomimo małych szans na przeżycie udało się Roher wyjść cało z opresji - lekarze badali mnie w kontekście wszelkich możliwych zaburzeń, ale nic nie znaleźli. Kobieta ta nie miała nadwagi, trzy razy w tygodniu uprawiała sport, zdrowo się odżywiała oraz nie wykryto u niej chorób wrodzonych.  Studentka weterynarii, a także początkująca dziennikarka zrzuca winę na pigułki antykoncepcyjne wymienione powyżej. Ona też jako pierwsza pozwała do sądu niemiecki koncert farmaceutyczny Bayer, odpowiedzialny za dystrybucję i sprzedaż leku. Coraz więcej kobiet uważa, że pigułki antykoncepcyjne doprowadziły ich organizm do ruiny.


Kilka niemieckich koncernów oprócz Bayeru zdecydowało się na produkcję pigułek nowej generacji. Do 1 lutego 2013 roku sam tylko Bayer otrzymał 11 300 skarg pochodzących od klientów z USA. Skargi dotyczyły leków YAZ i Yasmin. Miały one doprowadzić do wielu chorób wśród kobiet a nawet do kilku przypadków śmiertelnych. Niemiecki koncern próbuje nawiązać ugody z wszystkimi kobietami i w wielu przypadkach odniosło to zamierzony skutek. 

Najsłynniejszy środek antykoncepcyjny

Pomimo takich ostrzeżeń pigułki antykoncepcyjne pozostają najpopularniejszymi środkami antykoncepcyjnymi. Trafiły one do obiegu w 1960 roku prosto z rynku amerykańskiego i rozpowszechnione zostały jako „środki zmniejszające zaburzenia miesiączkowania”. Dzisiaj 5-10% dziewczyn w wieku powyżej 12 lat zażywa podobne tabletki mówi Gerd Glaeske, profesor z uniwersytetu w Bremie. W przedziale wiekowym pomiędzy 18 a 20 rokiem życia liczba ta sięga już nawet 80 %.

Obecne pigułki są często mieszkankami poszczególnych substancji i preparatów. Najczęściej w postaci estrogenów i progesteronu. Przy tym wyróżnia się aż cztery generacje pigułek antykoncepcyjnych. Wymienione wyżej substancje występują w każdej z nich, różni się tylko ich zawartość w danym leku. Mianowicie w I generacji leku estrogeny były głównym składnikiem preparatu. Następnie w miarę postępu badań udowadniających szkodliwość tych substancji, zmniejszano ich zawartość. Niestety okazało się, że mimo tych zabiegów pigułki najnowszych generacji także są szkodliwe dla zdrowia kobiet, zwiększając ryzyko powstania nowotworów.

Zanim zdecydujemy się na zakup i zażywanie jakiegokolwiek środka antykoncepcyjnego powinniśmy się bardzo dobrze zastanowić czy naprawdę warto ryzykować swoje zdrowie i życie.

autor: Rafał Mikołajczak

Komentarze do: Niebezpieczne skutki uboczne pigułek antykoncepcyjnych (1)

peperonia321
peperonia321 24-06-2014 23:06

Wpływ środków antykoncepcyjnych

1

najniebezpieczniejszy ze skutków ubocznych antykoncepcji hormonalnej jest ich wpływ na serce i wątrobę dlatego ja osłonowo biorę ..., która je chroni, może także dodawać energii i poprawiać samopoczucie, jest polecana pr... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze